12 نکته مهم قبل انتخاب رشته کنکور 1401

12 نکته مهم قبل انتخاب رشته کنکور 1401

داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند، در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، باید در مدت زمان مشخص انتخاب رشته کنکور را انجام دهند.

این افراد باید در هنگام انتخاب رشته به نکات مختلفی همچون: علاقه فردی، مهارت، بازار کار و... توجه داشته باشند. در واقع، اگر افراد در هنگام انتخاب رشته به این نکات مهم توجه نکنند، ممکن است که تمامی زحماتی که برای کنکور کشیده اند، به هدر برود. بنابراین، باید تمامی این نکات را دانسته و با رعایت آن ها فرایند انتخاب رشته را در زمان مقرر، به درستی انجام دهند.

زمان انتخاب رشته 1401

شما عزیزان که در کنکور سراسری شرکت کرده اید، بی صبرانه منتظر اعلام نتایج این آزمون هستید. باید بیان کنیم که هنوز زمان دقیقی از سمت سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام نشده است. اما، طبق روال سال های گذشته، اگر که از 9 الی 11 تیر ماه در کنکور شرکت کرده اید، می توانید در مرداد ماه کارنامه اولیه خود را مشاهده نمایید. در این کارنامه مشخص می شود که شما عزیزان مجاز به انتخاب رشته هستید یا نمی توانید فرایند انتخاب رشته را انجام دهید.

شما عزیزان باید پس از دریافت کارنامه اولیه، با رعایت نکات مهم به بهترین نحو فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهید. شما می توانید 150 کد رشته را به ترتیب اولویت خود انتخاب نمایید. پس از انتخاب رشته، باید مدتی را صبر کنید تا کارنامه نهایی شما صادر شود. از طریق کارنامه نهایی مشخص می شود که شما در کدام دانشگاه و در چه رشته ای قبول شده اید.

نکات مهمی که باید پیش از انتخاب رشته بدانید

همان طور که در ابتدا مقاله بیان شد، شما عزیزان باید پیش از انتخاب رشته، نکات مهمی را بدانید. در واقع، این نکات به شما کمک می کنند تا رشته ای را انتخاب کنید که هم طبق علاقه و مهارت شما است و هم بازار کار خوبی دارد. البته، علاوه بر رعایت نکات بهتر است که حتما از یک مشاور خوب نیز کمک بگیرید. زیرا مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری بهتر از شما می داند که طبق رتبه و ترازی که دارید، چه دانشگاه و چه رشته ای مناسب شما است. برخی از مهم ترین نکاتی که باید پیش از انتخاب رشته آن ها را بدانید و رعایت کنید، شامل موارد زیر هستند:

به استعداد و توانایی های خود توجه کنید

علاوه بر داشتن علاقه، شما عزیزان باید به توانایی ها و استعدادهای خود نیز توجه کنید. گاهی اوقات ممکن است که شما به رشته ای علاقه داشته باشید اما، مهارت کافی برای آن را نداشته باشید. در این صورت نیز در آن رشته با شکست رو به رو خواهید شد. البته، گاهی اوقات افراد با شرکت در کلاس های مختلف این مهارت ها را کسب می نمایند.

بازار کار رشته مورد علاقه خود را بررسی کنید

پس از این که متوجه شدید که به چه رشته ای علاقه دارید و در صورت داشتن مهارت کافی، حتما باید بازار کار آن رشته را نیز بررسی کنید. گاهی اوقات برخی از رشته های تحصیلی بازار کار خوبی ندارند و ممکن است پس از فارغ التحصیلی نتوانید شغل خوبی را در آن زمینه پیدا کنید. بلعکس، گاهی اوقات برخی از رشته ها بازار کار خوبی دارند و پس از فارغ التحصیلی می توانید در آن زمینه، فورا مشغول به کار شوید. لذا، برای داشتن یک انتخاب رشته خوب و آینده شغلی ایده آل، باید بازار کار آن رشته را نیز مورد بررسی قرار دهید.

به نظر و حرف دیگران توجه نکنید

گاهی اوقات ممکن است که برخی از شما عزیزان به خاطر توجه به نظر و حرف دیگران، رشته مورد علاقه خود را انتخاب نکنید. این کار، بدترین کاری است که شما می توانید در حق خودتان انجام دهید. زیرا، شما قرار است چندین سال در آن رشته درس بخوانید و پس از فارغ التحصلی در آن حرفه مشغول به کار شوید. لذا اگر علاقه ای به آن نداشته باشید، تمامی این چندین سال برای شما به سخت ترین سال های زندگیتان تبدیل خواهند شد. بنابراین، در هنگام انتخاب رشته حرف و نظر دیگران برایتان اهمیتی نداشته باشد.

به فاصله مکانی دانشگاه تا محل سکونت خود توجه کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام انتخاب رشته به آن توجه کنید، فاصله مکانی دانشگاه با منزل شما است. برخی از دانشگاه ها از محل سکونت شما بسیار دور هستند؛ در این صورت، رفت و آمد برای شما عزیزان سخت خواهد شد. در این هنگام باید در خوابگاه ها بمانید که برای برخی از افراد دور شدن از خانواده بسیار سخت خواهد بود. بنابراین، بهتر است که پیش از انتخاب رشته، حتما فاصله مکانی دانشگاه مد نظر خود را تا محل زندگیتان مقایسه و بررسی نمایید.

به سهمیه های کنکور توجه کنید

یکی از عواملی که در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر به سزایی می گذارد، سهمیه ها هستند. برخی از افرادی که جزء خانواده های جانبازان، ایثارگران و... هستند، دارای سهمیه های مختلفی هستند. در زمان انتخاب رشته، افرادی که دارای سهمیه هستند، در اولویت قرار دارند. لذا، اگر خودتان نیز جزء افرادی هستید که دارای سهمیه هستند، حتما در زمان انتخاب رشته به نوع سهمیه خود توجه کنید.


سوالات متداول پیرامون نکات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری

-انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 چه زمانی است؟

-کدام یک از نکات مهم انتخاب رشته از سایر آن ها مهم تر است؟

-مهم ترین نکته در زمان انتخاب رشته توجه به علاقه و مهارت فرد است.

-داوطلبان در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری، چند انتخاب دارند؟

داوطلبان می توانند 150 کدرشته محل را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند.


ظرفیت دانشگاه مد نظر خود را بررسی کنید

در صورتی که دانشگاه مورد علاقه و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده اید، باید به میزان ظرفیت آن توجه کنید. گاهی اوقات برخی از دانشگاه ها در برخی از رشته ها، تعداد کمی دانشجو می پذیرند. اگر رتبه شما چندان خوب نیست، بهتر است که دانشگاه دیگری را انتخاب نمایید. در واقع، باید نحوه اولویت بندی انتخاب رشته شما بر اساس ظرفیت دانشگاه ها باشد.

در زمان انتخاب رشته به بومی گزینی توجه کنید

لازم به ذکر است تا بدانید که در انتخاب رشته کنکور سراسری، نحوه گزینش دانشجویان، به صورت بومی گزینی است. ممکن است سوال کنید که بومی گزینی به چه معنا است؟ بومی گزینی یعنی در برخی از رشته ها اولویت انتخاب با دانشجویانی است که در آن بوم قرار دارند. علاوه بر این، برخی از رشته های وجود دارند که مختص افراد بومی آن استان هستند. بنابراین، در هنگام انتخاب رشته حتما به بومی گزینی یا گزینش بومی توجه کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با نکات مهمی که باید قبل از انتخاب رشته بدانید و رعایت کنید، آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که باید به تمامی این نکات توجه کرده و حتما آن ها بررسی کنید. سپس، طبق آن ها انتخاب رشته خود را در زمان مقرر انجام دهید. فراموش نکنید که برای داشتن یک انتخاب رشته خوب که متناسب با رتبه شما باشد، بهتر است که از یک مشاور خوب و با تجربه کمک بگیرید.

Avatar
فرستنده: u-143390 [آفلاین]

امتیاز دهید :
+2
آمار
344 نفر بازدیدکننده
2 نفر امتیاز داده‌اند

ارسال دیدگاه (0 مورد)

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir