راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن

راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن

بدون شک هر بار که اسم تست و تست زدن به میان می‌آید، ناخودآگاه یاد کنکور و امتحانات مانند آن می‌افتیم.و خب قطعا فکر کردن به آن می‌تواند ما را دچار نگرانی و اضطراب کند.
اما ریشه اکثر این نگرانی ها به دلیل عدم تمرکز کافی ما سر جلسه کنکور یا آیلتس یا چنین امتحان هایی است. پس همان اندازه که درس خواندن برای موفقیت در کنکور مهم است، تمرکز هم به همان اندازه برای ما اهمیت دارد.همچنین داشتن تمرکز کافی سر جلسه امتحان به ما کمک می‌کند که دریابیم چگونه دقت خود را در امتحانات افزایش دهیم.
در این مقاله ما به شما راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن را آموزش خواهیم داد. کافیست این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا یاد بگیریم چگونه تمرکز کنیم و این تمرکز را در حین امتحان و تست زدن هم حفظ کنیم.

گزینه اول- حفظش آرامش یکی از راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن است
اول از همه چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید.به هیچ وجه به سوالات نگاه نکنید، حتی یک سوال را هم نبینید.نگران نباشید، این ۳۰ ثانیه ارزش و اهمیت بسیار زیادی برای شما خواهد داشت.
همانطور که در حال نفس کشیدن هستید، خود را در حال خروج از جلسه امتحان تصور کنید.آن هم درحالی که به سوالات به خوبی پاسخ داده اید و از نتیجه آزمون راضی هستید.
مهم نیست که چقدر برای شرکت در این آزمون مطالعه داشته اید.اگر به خوبی درس خوانده باشید که این تکنیک به شما آرامش بیشتری می‌دهد.اما حتی اگر به اندازه کافی درس نخوانده اید هم با استفاده از این تکنیک استرس خود را کاهش می‌دهید.چند نفس عمیق و ۳۰ ثانیه آرامش یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن است که به راحتی هم قابل اجراست.

گزینه دوم- با سوالات آشنا شوید!
خب، وقت آن رسیده چشمانتان را باز کنید.دفترچه آزمون را بردارید و آنرا برانداز کنید.بدون اینکه به سوالات توجه کنید آنرا ورق بزنید و به جنس کاغذ و نحوه صفحه آرایی توجه کنید.
این کار شاید خنده دار و یا حتی مسخره به نظر برسد. اما مطمئن باشید که اگر می‌خواهیم بدانیم چگونه دقت خود را در امتحانات افزایش دهیم ، حتما باید اینکار را انجام دهیم.
حواس پنج گانه ما به خوبی با یکدیگر در تعامل و همکاری هستند.به همین دلیل هم لمس کردن، دیدن و یا حتی بوی کاغذ همه بر روی تمرکز شما هنگام تست زنی موثر اند.

گزینه سوم- اولویت بندی؛ از مهمترین راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن
شاید با خودتان بگویید “پس کی به سراغ سوال‌ها می‌رویم؟!”عجله نکنید، تمام این مراحل کمتر از دو دقیقه وقت شما را خواهند گرفت.حالا وقت آن رسیده که سوالات را به اولویت پاسخ دهید.البته بهتر است که این کار را قبل از آمدن به سر جلسه انجام دهید و هنگام آزمون فقط بر طبق اولویت بندی که قبلا انجام داده‌اید عمل کنید.
اما برای اولویت بندی چه کنیم؟
برای اولویت بندی پاسخ دادن به سوال‌ها که یکی از راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن هستند باید به این شکل عمل کنید.اول از همه بهتر است که به بخش‌هایی از سوالات پاسخ دهید که آنها را بهتر خوانده‌اید.مثلا اگر در درس فیزیک یا شیمی هستید، اول یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.سپس در بین سوالات هم باید اولویت بندی انجام دهید. یعنی اول سوالات ساده تر را پاسخ دهید.

گزینه چهارم- انتخاب صحیح سوالات
دومین مرحله اولویت بندی در بین سوالات اتفاق می‌افتد.شما ابتدا باید سوالاتی که از جواب آنها مطمئن هستید با حداقل احتمال بیشتری می‌دهید که پاسخ آنها را می‌دانید را جواب دهید.
در این بین اگر سوالی را پیدا کردید که احساس کردید زمان بیشتری از شما می‌گیرد، آن را علامت‌گذاری کرده و به سراغ دیگر سوالات بروید.
پافشاری بی‌مورد بر روی جواب دادن به این سوالات در درجه اول زمان شما را هدر خواهد داد.علاوه بر این اگر موفق به پاسخ دادن به آنها نشوید، اعتماد به نفس شما کاهش پیدا کرده و این اتفاق بر روی تمرکز شما حین تست زنی تاثیر منفی خواهد گذاشت. اولویت بندی حتی به شما کمک می ‌کند تا بر عدم تمرکز هنگام درس خواندن هم غلبه کنید. 

گزینه پنجم- سوالات را در ذهن خود جواب دهید
یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز هنگام تست زنی این است که سوال را ابتدا در ذهن خود جواب دهید.این یعنی بدون نگاه کردن به گزینه‌ها سعی کنید که جواب آن‌را در ذهن خود مرور کرده یا حدس بزنید.این کار باعث می‌شود که به هنگام انتخاب گزینه صحیح گیج نشده و با خونسردی و تمرکز کامل پاسخ صحیح را انتخاب کنید. البته این روش افزایش تمرکز در تست زنی فقط در مورد سوال‌هایی به کار می‌رود که برای پاسخ به آنها به محاسبه نیاز ندارید. پس در دروسی مثل فارسی، دینی و یا عربی و زبان می‌توانید از آن بهره ببرید.
پس نیازی نیست همه گزینه‌ها را بخوانیم؟
قطعا این نکته به این معنا نیست که بقیه گزینه‌ها را نخوانید.شما حتما باید تمام گزینه‌های موجود در سوال را به خوبی بخوانید. این کار به ما کمک می‌کند تا بفهمیم چگونه دقت خود را در امتحانات افزایش دهیم و با تمرکز به سوالات پاسخ دهیم. گاهی وقت‌ها دو گزینه بسیار به همدیگر نزدیک هستند. پس باید تمام گزینه‌ها را بخوانید تا بهترین و کامل‌ترین جواب را پیدا کنید.

گزینه ششم- تمرکز بر روی یک سوال در هنگام تست زنی از راه های افزایش موفقیت شما خواهد بود

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بعد از پاسخ به یک تست، ذهنتان همچنان درگیر آن باشد.یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن این است که در هر لحظه فقط روی یک سوال تمرکز کنید. زیرا ممکن است حتی چشمتان به سوال بعدی بیفتد و به پاسخ آن فکر کنید. این اتفاق دقیقا مثل انجام چند کار به صورت همزمان یا Multitasking است. پرهیز از انجام چند کار به صورت همزمان همچنین یکی از بهترین روش‌های تمرکز حواس برای درس خواندن است.
چاره کار چیست؟
بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق این است که اگر در مورد سوال قبلی مطمئن نیستید، برگردید و چند ثانیه به آن و جوابی که داده‌اید فکر کنید.اینگونه حداقل تمرکز شما در حین پاسخ به دیگر سوالات بهم نمی‌خورد.اما اگر سوالات بعدی برایتان یک معضل است باید چه کاری انجام دهید؟ برای مقابله با این مشکل بهتر است سوالات بعدی را با یک تکه کاغذ مثل پاسخنامه‌تان بپوشانید. این کار باعث می‌شود که تمرکز شما تنها بر روی یک تست باشد.چگونه دقت خود را در امتحانات افزایش دهیم

گزینه هفتم- قبل از امتحان درس نخوانید!
بدترین عادتی که خودم هم مدت‌ها گرفتارش بودم همین است!مطالعه کردن یا حتی مرور قبل از امتحان یا هر آزمونی بر روی تمرکز شما تاثیری منفی می‌گذارد.
شاید تا به حال با این کار توانسته باشید جواب برخی سوالات را پیدا کنید.  اما بطور کلی این اشتباه باعث ‌می‌شود که جواب بسیاری دیگر از سوالات را فراموش کنید.
دلیل این اتفاق هم ۲ موضوع است:
اول اینکه می‌فهمید هنوز برخی بخش‌ها را خوب مطالعه نکرده‌اید و بلد نیستید.پس اعتماد به نفس شما کاهش پیدا می‌کند‌ و استرس در شما افزایش می‌یابد.
دوم اینکه مغز ما برای پردازش و یادگیری به زمان نیاز دارد. پس اگر ۱۰ دقیقه قبل از امتحان چیزی را بخوانید، نه تنها آنرا یاد نمی‌گیرید بلکه به مغز خود هم فشار آورده اید.
قبل از امتحان چه کار کنیم؟
بهترین کار قبل از شروع هر آزمونی این است که به اتفاقات خوب و مثبت فکر کنید.فکر کردن به اتفاقات و نکات مثبت از بهترین تکنیک های افزایش تمرکز است که می‌تواند قبل از آزمون به شما کمک کند.با دوستانتان صحبت کنید (البته نه کسانی که به شما نگرانی تزریق می‌کنند!)داشتن آرامش قبل از شروع آزمون، یکی از موثر‌ترین راه های افزایش تمرکز هنگام تست زدن است.

سخن پایانی
تمام نکات گفته شده به شما کمک خواهند کرد که تنش و اضطراب امتحان یا همان Test Anxiety را کاهش دهد.اما خوب است یک نکته دیگر را از یاد نبرید.چه در امتحان خود موفق شوید و چه نشوید، این پایان کار شما نخواهد بود.پس سعی کنید تا جایی که می‌توانید با آرامش به سراغ آزمون خود بروید.چرا که آرامش همان کلی موفقیت و کامیابی شماست.

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام پایتخت ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir