نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور

نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور

یکی از مهم ترین عواملی که در موفقیت یک داوطلب کنکور نقش کلیدی دارد نحوه و استراژی لازم برای مطالعه هریک از دروس عمومی و اختصاصی است. به این صورت که در چه زمانی در سال کنکور کدام درس عمومی و اختصاصی مطالعه شود، در کدام ماه مرور شوند و یا در کدام برهه زمانی تست های آموزشی و زمانی هر یک از دروس زده شود. سوالاتی از این قبیل که در بین داوطلبان بسیار شایع بوده و از دغدغه های اساسی داوطلبان در راه پرپیچ و خم کنکور است. وبسایت محصل ایرانی در این مقاله پاسخگوی این سوالات خواهد بود.
دروس عمومی ادبیات، عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی که در بین داوطلبان گروه ها ی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر یکسان است، هر ساله شاهد این هستیم که از هرکدام از این دروس ۲۵ تست در آزمون سراسری آورده می شود. ما در اینجا به تفضیل درباره مطالعه این دروس صحبت می کنیم.
روش مطالعه دروس عمومی در ادامه بیان خواهد شد.

ادبیات فارسی: ادبیات در کنکور سراسری ۲۵ تست رو به خودش اختصاص می دهد که باید در مدت زمان ۱۸ دقیقه به سوالات این درس پاسخ دهید. شایان ذکر است این درس در کنکور ضریب ۴ را به خودش اختصاص داده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به بررسی سوالات درس ادبیات درکنکور در سال های اخیر متوجه این موضوع می شویم که از هر مبحث این درس تعداد سوال یکسانی هر ساله در کنکور مورد پرسش قرار می گیرد.
به این صورت که ۳ سوال لغت، ۳ سوال تاریخ ادبیات، ۳ سوال آرایه ادبی، ۵ سوال زبان فارسی، ۹ سوال قرابت معنایی و ۲ سوال املا طرح می شود. سوالهای معنای لغت جزو سوالات مفهومی و ترکیبی ادبیات دسته بندی می شود، به این صورت که در هر گزینه از تست ها معنای لغت هایی از کتاب های ادبیات سال دوم، سوم و چهارم هستیم و منحصرا از یک سال به صورت جداگانه سوال طرح نمیشود. همچنین از تیپ تست های جدید دیگری که در آزمون سراسری مطرح شده است می توان به سوالات شمارشی لغات اشاره کرد که برای پاسخگویی به این گونه از تست ها داوطلب نیازمند داشتن دقت و سرعت عمل زیاد است. ۳ تست تاریخ ادبیات از درجه سختی متوسطی برخوردار است و تیپ تست های شمارشی معنای لغات در تاریخ ادبیات هم مشاهده می شود.

۲ تست املا نیز در آزمون سراسری آورده می شود که برای پاسخگویی به این سوالات توصیه می شود داوطلب به لغات مهم و کلیدی کتابهای درسی ادبیات مسلط باشد و همچنین لغاتی که در کتاب زبان فارسی سال سوم آورده شده مورد مطالعه قرار گیرند. (توجه داشته باشین با زدن تست های املا سال های اخیر ادبیات کنکور تیپ تست های جدید به دستتون میاد و میتونید مطالعه ای هدفمند و مفید داشته باشید)
تست آرایه ادبی نیز اهمیت ویژه ای دارد و می شود آن را جزو تست هایی طبقه بندی کرد که پاسخگویی به آن نقطه ضعف بسیاری از داوطلبان کنکور است، خصوصا آرایه های استعاره و تشبیه که به پاشنه آشیل داوطلبان در درس ادبیات فارسی تبدیل شده است.
برای پاسخگویی به تست های آرایه ادبی در آزمون بهتر است بعد از تسلط به آرایه ها و یادگیری آنها به تست های آموزشی رجوع کنید که بهترین منبع سوالات، آزمونهای سالهای پیشین کنکور سراسری است که می تواند کمک شایانی به افزایش مهارت شما در تست زنی مبحث آرایه ها بکند. زدن شبی حدود ۵ الی ۱۰ تست و تحلیل جز به جز اونها حتما میتونه آرایه های ادبی رو به نقطه قوت شما تبدیل کند.
۵ تست زبان فارسی جزو تست هایی است که اکثرا آخر مورد پاسخگویی قرار می گیرد. تست های واژ و تکواژ جزو تست هایی است که به سرعت عمل و دقت بسیار بالایی نیاز دارد و چیزی جز تمرین مستمر و مداوم کمک کننده نخواهد بود.

۹ تست قرابت معنایی تست های انتهای سوالات ادبیات رو شامل میشود. مهمترین رکن برای پاسخ گویی به سوالات قرابت یاد گرفتن چگونگی خواندن بیت های شعر موجود در صورت سوال و گزینه های سوال است. چرا که خواندن اشتباه داوطلب رو از پاسخ گویی صحیح به تست منع می کند و در حقیقت باید معنای درست شعر به طور کامل درک شود تا بتوان گزینه درست را از گزینه های گمراه کننده این نوع سوالات تشخیص داد. مطمعنا خواندن اشعار حافظ شیرازی در اوقات استراحت کمک به سزایی به شما برای پاسخ گویی به سوالات می کند چراکه در سالهای اخیر ثابت شده بسیاری از طراحان کنکور از اشعار حافظ برای طراحی سوالات استفاده می کنند (البته در حد یک پیشنهاده!).
در پایان قابل ذکر است که ادبیات باید در طول سال کنکور مطالعه بشود، به صورتی که تا پایان ماه اسفند یادگیری عمده کتابهای ادبیات به اتمام برسد تا از فروردین ماه به مرور مباحث لغت و تاریخ ادبیات روی بیاورید. زدن تست های زمان دار دقت و سرعت عمل شما را دو چندان می کند.

عربی: درس عربی ۲۵ سوال در کنکور سراسری رو به خودش اختصاص می دهد. ۹ سوال ابتدایی این درس سوالات ترجمه هستند که عموما ۶ تست ترجمه عربی به فارسی و ۳ تست ترجمه از فارسی به عربی است. ۲ تست اعراب و ۵ تست درک مطلب سوالات بعدی درس عربی هستند. در درس عربی تسلط به قواعد حرف اول را میزند که با توجه به کتاب های خوبی که در بازار موجود است، این امر میسر می شود.
شروع به خواندن درس عربی نباید برای ماه های پایانی سال گذاشته شود. بهتر است از تابستان یادگیری و تست زنی رو شروع کرده و پیشنهاد می شود مبحثی مطالعه کنید. به این صورت که قواعد و ترجمه رو به صورت جداگانه کار کنید و تست هایش را بزنید. تست های کنکور سراسری و آزاد مناسب ترین منابع برای کار کردن هستند.
بعد از یادگیری قواعد توصیه می شود تمامی متون عربی رو تجزیه و تحلیل کنید که در امر یادگیری کمک شایانی به شما می کند.
درس عربی می تواند تحلیلی ترین ساختار را دربین دروس عمومی داشته باشد. زیرا قواعد این درس به یکدیگر متصل و مرتبط می باشند وشاید بتوان گفت حدود 80 الی 90 درصد از قواعد با یکدیگر پیوستگی دارند.
اساتید این درس همیشه به داوطلبان تأکید می کنند که هیچ گاه ازابتدا شروع به حل تست نکنند و با مباحث کلاس و شیوه ی تدریس استاد پیش بروند.
داوطلبانی که دراین درس ضعیف هستند به هیچ عنوان با برنامه ی آزمون ها مطالعه را جلو نبرند. و در مرحله ی اول با مباحثی مانند: اسم، فعل و ترجمه به صورت مبحثی کارکنند.
مهمترین راهکار برای پیشرفت عربی کنکور
مهم ترین موضوع برای یادگیری این درس دانستن نقش کلمات در جملات مختلف سؤال است و داوطلب می بایست بتواند این عبارات را تفکیک و تحلیل شده بیان کند. یعنی نقش کلمات را در جمله بداند. این موضوع را می توان برای هر متن از کتاب درسی نیز به طور مجزا انجام داد تا بتوان به تسلط کافی دست یافت.

دین و زندگی: سوالات درس دین و زندگی از سوال ۵۰ تا ۷۵ دفترچه عمومی کنکور سراسری رو شامل می شود. در سال های اخیر شاهد این موضوع بوده ایم که بالغ بر ۶۷ تا ۷۳ درصد سوالات این درس را آیات و روایات تشکیل داده است که درصد قابل توجه ای برای موفقیت در پاسخگویی به این درس است. حتما از روزهای ابتدایی سال به مبحث آیات و روایات بپردازید خصوصا ابتدا و انتهای آیه که خیلی مورد توجه طراحان کنکور است. باید به گونه ای آیات رو مورد مطالعه قرار دهید که ارتباطش با پاراگراف های کتاب درسی و هم چنین آیات مرتبط با خودش رو بیابید و بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات پاسخ دهید.
حتما تمامی تست های کنکور سراسری رو بررسی کنید تا با تیپ تست های مورد توجه طراحان آشنا شوید و بتوانید در مسیر فکری طراحان حرکت کنید. شایان ذکر است با توجه به این که درس دین و زندگی ضریب ۳ دارد از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است

روش متصل کرد آیات به مفاهیم برای دین و زندگی
یکی از روشهای موجود برای بهتر شدن تحلیل آیات این است که مانند یک بازی فکریِ ستونی، آیات و پیام آنها را با بهترین تحلیل ممکن به هم مرتبط کنیم. به اینصورت که آیات چند درس را به طور پراکنده در یک ستون نوشته و درستون مقابل، تحلیل آیات را با همین روش یادداشت کنیم. سپس پاسخ های مناسب هرردیف را به گزینه ی مورد نظرآن متصل کنیم.
بهترین راهکار برای مطالعه ی درس دین وزندگی چیست؟
بهترین راهکاربه صورت مرحله به مرحله:
مرحله اول) ابتدا یک مرتبه کتاب درسی مطالعه شود
مرحله دوم) بلافاصله بعد به سراغ بحث آیات و احادیث وپیام آیات بروید، این مباحث کاملاً می بایست درک شود سپس با معنی و پیام آیات تطبیق داده شود
مرحله سوم) بعد از اینکه معانی آیات به طور تشریحی مطالعه شد، سپس چند سؤال ازمباحث پیام آیات حل شود
مرحله چهارم) در نوبت بعدی مطالعه می توان کار را با مطالعه ی متون قابل اهمیت در کتاب کمک درسی ادامه داد
مرحله پنجم) بعد از مطالعه ی دوباره ی آیات و احادیث و سپس با استدلال، چندین تست پوششی درباره ی متن کتاب درسی وآیات و احادیث پاسخ داده شود.
مرحله نهایی) به علت ایجاد تنوع مطالعاتی می توان مطالعه ی درس دین وزندگی رات قریباً به صورت یک روز درمیان در برنامه ی مطالعاتی قرارداد که در مطلب برنامه ریزی کنکور آن را بررسی کرده ایم.

زبان انگلیسی: زبان انگلیسی سوالات ۷۵ تا۱۰۰ دفترچه عمومی رو شامل می شود و اگر طبق دفترچه پاسخ دهید سوالات آخرین تست های دفترچه عمومی هستند. تست های این درس معمولا شامل ۳ سوال قواعد ۷ سوال لغات ۵ سوال کلوز تست و ۱۰ سوال ریدینگ یا همان درک مطلب است. یادگیری لغات برای پاسخگویی به سوالات این درس حرف اول را می زند. تست های کنکور سراسری و آزاد منبع بسیار حوبی برای یادگیری و پاسخ به سوالات زبان انگلیسی داوطلبان کنکور می باشند. تست های تالیفی در کتابهای موجود در بازار به تسط داوطلبان بر روی این درس کمک شایانی می نماید.
یکی از مشکلات اساسی داوطلبان سوالات کلوز و ریدینگ کنکور است که جمعا ۶۰ درصد از آزمون زبان رو به خودش اختصاص می دهد. بهترین کار برای یادگیری فنون پاسخ گویی به این سوالات و افزایش سرعت عمل در زدن تست ها، تمرین و ممارست است. زدن مجموعه های کلوز و ریدینگ میتواند کمک زیادی به داوطلبان کند.
در پایان ذکر این نکته حائز اهمیت است که روش مطالعه دروس عمومی به طور متوسط نسبت مطالعه ۳۰ تا ۴۰ درصدی دروس عمومی نسبت به دروس اختصاصی در هفته و زدن تست های زیاد تسلط به مطالب را می طلبد
هیچ گاه از خلاصه نویسی در مورد یادگیری قواعد غافل نشوید. با تمرین زیاد و خلاصه نویسی می توانید بر قواعد و گرامر زبان تسلط پیدا کنید.
بعد از یادگیری گرامر نوبت به ریدینگ می رسد. جهت تسلط به این بخش باید از کنکورهای سال گذشته تعداد زیادی ریدینگ را کار کنید و سوالات آن را پاسخ بدهید.
دقت کنید که در مورد روش مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری آشنایی با نمونه سوالات کنکورهای سال گذشته، تست زنی، نکته برداری و نوشتن خلاصه مطالب برای تمامی دروس یکسان هستند و در صورت رعایت آن ها می توانید به گرفتن نتیجه مطلب در این درس امیدوار باشید.
برای داوطلبانی که در این درس ضعیف می باشند حل تمرین های کتاب درسی بهترین راهکار برای پیشرفت می باشد. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که مطالعه و تمرین مبحث کلوز تست را نباید تا پایان مطالعه ی واژگان حداقل پایه و ترم اول سال دوازدهم شروع کرد.

دروس عمومی شاید در مجموع نسبت به دروس تخصصی ساده تر به نظر برسند اما تسلط و رسیدن به درصد بالا در این دروس نیازمند استمرار و تمرین در قالب باکس های مطالعاتی کوچک است.
بی توجهی به دروس عمومی و یا حتی توجه بیش از حد به آنها میتواند به رتبه ی شما ضربه وارد کند برقراری تعادل بین دروس عمومی و تخصصی یکی از ویژگی های رتبه های تاپ کنکور است.


ارسال دیدگاه (0 مورد)

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir