تکنیک های مدیریت زمان در درس خواندن

تکنیک های مدیریت زمان در درس خواندن

بیشتر دانش آموزان با انتظار و توقعات بالا راه خود را برای شروع سال تحصیلی جدید آغاز می کنند. آن ها بر این باورند که می توانند با درس خواندن و انجام کار های مدرسه به موفقیت برسند ولی آن ها نمی توانند باورهایشان را در کنار یک برنامه واقع بینانه قرار دهند و در دست یابی به موفقیت تحصیلی مورد نظرشان ناکام می مانند. برای رسیدن به پیشرفت تحصیلی شما باید زمان را به صورت اساسی برای روزها، هفته ها و هر ترم مدیریت کنید. مدیریت زمان ابزار بسیار مهم و موثری برای دانش آموزان و کنکوری ها می باشد. در این مقاله تکنیک ها و روش های مدیریت زمان برای درس خواندن را برای شما شرح داده ایم.

عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را بیشتر بدانیم.
1- تقویم ترمی
ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تنظیم تقویم چه تاثیری در مدیریت زمان دارد. داشتن یه چشم انداز از اهداف و کارهای آینده در برنامه ریزی به شما کمک می کند و یک برنامه ریزی درست و اصولی مدیریت زمان را برای شما هموارتر می کند. در ابتدای هر ترم جدید قبل از آن که درگیر مطالعه و سایر فعالیت ها شوید، یک تقویم ترمی که شامل کل ترم می شود تهیه کنید. تقویم ترمی شما می تواند مانند یک تقویم ماهانه ساده باشد. اما تقویم ترمی شما باید شامل موارد زیر نیز باشد.

- زمان مقرر شده برای تکالیف

- زمان تست ها

- تمامی فعالیت های داخل مدرسه

- تمامی فعالیت های خارج از مدرسه و فوق برنامه ها

 

 
 

 

2- برنامه هفتگی
دومین ابزار مهم برای مدیریت زمان تنظیم یک برنامه هفتگی می باشد. برخلاف تقویم ترمی که شما بر اساس شروع هر ترم به صورت کلی برنامه ریزی می کنید، برنامه هفتگی شما اول هر هفته تهیه می شود. با اینکه شما هر شنبه برنامه هفتگی خود را می نویسید باید آن را در طول هفته بر اساس موفقیت های کسب شده و اتفاقات به وجود آمده به روز رسانی کنید. برای تهیه برنامه هفتگی موارد زیر را رعایت کنید.

- کلاس هایی که در هر روز باید به آن ها بروید را در برنامه خود بنویسید.

- با توجه به تقویم ترمی خود مواردی که باید به انجام برسند و یا در حال انجام هستند، مانند تکالیف، تست ها، همایش ها و .... را در برنامه هفتگی خود یادداشت کنید.

- نوشته های کلاسی و برنامه هفته قبل خود را باز بینی کنید تا اگر مواردی هست به این برنامه هفتگی که در حال انجام است اضافه کنید.

- فوق برنامه ها و فعالیت های خارج از مدرسه ای که باید در طول هفته آینده در آن ها شرکت کنید را به برنامه هفتگی خود اضافه کنید.

تکالیف، جلسات مطالعه، کار گروهی و یا پروژه هایی که باید آن ها را در طول هفته کامل کنید، با ذکر روز و ساعت یادداشت کنید. ممکن است این وظایف در عصر، بعد از مدرسه و یا در زمان مدرسه اتفاق افتد.

 

 
 

 

3- برنامه روزانه
ممکن است شما فکر کنید که تقویم ترمی و برنامه هفتگی در موثر بودن مدیریت زمان کافی باشد. اما این طرز فکر اشتباه است. برای مدیریت زمان حرفه ای تر شما نیاز به تهیه یک برنامه روزانه دارید. هر روز بعد از مدرسه یک برنامه روزانه برای فردا تهیه کنید و در کنار هر کدام از برنامه هایی که انجام داده شده اند تیک بزنید. برای تهیه برنامه روزانه خود نکات زیر را رعایت کنید.

- تمامی مواردی که در برنامه هفتگی وجود دارد و نیاز دارید که آن ها را در روز پیش رو انجام دهید را یادداشت کنید.

- تمامی مواردی که در برنامه روز قبل انجام نشده و نیاز به انجام آن در روز بعد می باشد را یادداشت کنید.

- برنامه روزانه خود را برای روز جاری بررسی کنید تا ببینید آیا فعالیت دیگری وجود دارد که برای روز بعد انجام دهید؟

- برنامه روزانه شامل فعالیت هایی از برنامه هفتگی شما است که باید در برنامه روزهای بعدی شما لحاظ شود.

باید توجه داشته باشید مدیریت زمان وقتی تاثیر می گذارد که شما یک تصور بزرگ داشته باشید و بعد، شروع به کار کردن بر روی جزئیات آن کنید. تقویم ترمی مسیر و دستورالعمل را برای به نتیجه رساندن تصور بزرگ، فراهم می کند. برنامه های هفتگی و روزانه شما جزئیات مورد نیاز برای دستیابی به همه چیز را در تقویم ترمی خود ارائه می دهد. از این طریق شما را قادر می سازد اهداف روزانه خود را یک روز و یک هفته به طور همزمان انجام دهید. و به کمک این ابزار ها مدیریت زمان برای شما راحت تر می شود.

 

 
 

 

مهارت های مدیریت زمان برای درس خواندن
وظایف خود را الویت بندی کنید: شما با پیشرفت تحصیلات خود مباحث پیچیده تر و منابع بیشتری را مطالعه می کنید و مسئولیت پذیری شما بیشتر می شود. گاهی زمان کافی برای انجام کامل همه کارها را ندارید. عادت کنید مطالعه را با سخت ترین موضوعات و مهم ترین موارد شروع کنید. در حالی که هنوز سرحال هستید و انرژی دارید به سراغ سخت ترین موضوعات بروید این کار ادامه مطالعه شما را آسان تر می کند.

یک فضای مطالعه اختصاصی پیدا کنید: بعضی از دانش آموزان 20 دقیقه اول زمان مطالعه خود را به دنبال مکانی هستند که بتوانند در آنجا مطالعه کنند. نکته مهم برای مدیریت زمان این است که مکانی اختصاصی به دور از حواس پرتی پیدا کنید. جایی که بتوانید در آن تمرکز کنید. اگر می خواهید مکان مطالعه خود را تغییر دهید، به این نکته توجه کنید که مکانی که برای مطالعه انتخاب می کنید برای شما مناسب باشد.

بازه زمانی برای مطالعه خود انتخاب کنید: شما نه تنها باید یک مکان اختصاصی برای مطالعه فراهم کنید بلکه باید بازه های زمانی را برای تمرکز خودتان در نظر بگیرید. بازه های زمانی بین 40 تا 50 دقیقه زمان مناسبی برای مطالعه می باشد. این بازه زمانی بر اساس موضوع مطالعه و تمرکز شما می تواند بیشتر یا کمتر شود.

 

 
 

 

تکالیف مدرسه را الویت قرار دهید: یکی از سخت ترین، مهم ترین و تاثیرگذارترین معیارهای مدیریت زمان در مطالعه آن است که اول تکالیف مدرسه را انجام دهید. بسیار آسان است که بگویید کارهای مدرسه را کمی دیرتر انجام می دهم و یا قبل از اینکه به تخت خواب بروم انجام می دهم، اما وقتی موقع آن فرا می رسد، دیگر تمایل و یا انرژی کافی برای انجام دادن تکالیف را ندارید. پس در سریع ترین زمان ممکن تکالیف مدرسه را انجام دهید. کارهایی که اهمیت کمتری دارند را کنار بگذارید، بعد از این که تکالیف مدرسه را انجام دادید می توانید بدون فشار و استرس از اوقات فراغت خود لذت ببرید.

از منابع مفید استفاده کنید: با گذراندن دوره راهنمایی و دبیرستان راهی دانشگاه می شوید، کار عاقلانه ای است که از تجربیات و دانش دیگران برای پیشرفت خود استفاده کنید. دوستان باهوش، مدرسین، گروه های تحصیلی و حتی اینترنت می توانند منابع مفیدی برای مقابله با موضوعات پیچیده باشند و بیشترین تاثیر را در مدیریت زمان شما دارند.

به یک گروه مطالعاتی بپیوندید: گروه های مطالعاتی سودهای مختلف و جداگانه ای به دانش آموزان می رساند که کمترین آن ها پوشش سریع تر محتوای درسی است. کار کردن در گروه های مطالعاتی امکان تحقیق و آموختن هر چه سریع تر را در مورد موضوعات مختلف افزایش می دهد. به هر عضو یک موضوع اختصاص داده می شود و سپس هر کدام خلاصه ای از کارشان را ارائه می دهند.

ورزش کنید، غذای سالم بخورید، به اندازه کافی بخوابید: اگر شما در حالت ایده آل خود نباشید، قادر به تمرکز کردن نیستید و انرژی کارآمدی برای انجام کامل مطالعات و فعالیت های درسی خود را ندارید. و خب طبیعتا مدیریت زمان درستی نیز نخواهید داشت. یک ساعت زودتر رفتن به تخت خواب می تواند در روز بعد، توانایی شما را برای استفاده بهینه از وقتتان به میزان قابل توجهی افزایش دهد. برای آگاهی بیشتر درباره اهمیت هر یک از این موارد، می توانید مقالات تغذیه سالم برای دانش آموران و نقش ورزش در سلامتی دانش آموزان و استراحت برای کنکوری ها را که در موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند مطالعه کنید.

 

 
 

 

انعطاف پذیر باشید: شما نمی توانید برای همه چیز برنامه ریزی کنید. موانع پیش بینی نشده در سر راهتان قرار خواهند گرفت، پس این موانع را در نظر بگیرید و انعطاف پذیر برنامه ریزی کنید. فقط مطمئن شوید که هر چه سریع تر به برنامه های هفتگی و روزانه خود بر خواهید گشت.

ما تلاش کردیم تمامی نکاتی که به شما در مدیریت زمان برای درس خواندن کمک می کند را در این مقاله شرح دهیم. اما این نکته را فراموش نکنید که برای اینکه مدیریت زمان را درست و اصولی انجام دهیم و بتوانیم در دیگر جنبه های زندگی نیز از آن استفاده کنیم ، نیازمند اجرای درست و اصولی تمامی این تکنیک ها و تکرار آن ها هستیم و در نیمه راه نباید تلاش را متوقف کنیم.

Avatar
فرستنده: e.timsari [آفلاین]

امتیاز دهید :
+4
آمار
1,594 نفر بازدیدکننده
4 نفر امتیاز داده‌اند

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir