چند تکنیک جهت ماندگاری مطالب در ذهن

چند تکنیک  جهت ماندگاری مطالب در ذهن

درست است، ذهن ما کامپیوتر نیست که با یکبار وارد کردن اطلاعات در آن، آن مطلب برای مدتهای طولانی در ذهن ما باقی بماند. اما می‌توان با رعایت اصول زیر مطالب را برای مدت زمان بیشتری در ذهن نگه داریم و در جلسه کنکور مطالب را بهتر یادآوری کنیم.


۱-قصد زمان (تداعی لحظه های امتحان)
بسیاری از داوطلبان در هنگام مطالعه، به صورت ناخودآگاه اولین آزمون (کنکور آزمایشی یا آزمون‌های کلاسی) را به عنوان زمان آزمون هدف خود در نظر می‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود تا بعد از برگزاری آزمون، بخش زیادی از مطالب فراموش شود. (قصدزمان) یعنی اینکه،تصمیم بگیریم مطالب را تا چه زمانی میخواهیم در حافظه ی خود نگه داریم، تاثیر بسیار زیادی در میزان یادآوری خواهدداشت.
بنابراین فقط کافیست لحظه های یادآوری و زمان آن را درهنگام مطالعه در ذهن خود نگه دارید. یعنی در همان لحظه که مطلب را میخوانید، با این هدف مطالعه کنید که مطلب تا روز کنکور در حافظه ی بلند مدت شما باقی بماند و آن روز را در ذهن خود تداعی کنید. البته اینکار به طور کامل ذهنی و درونی است و شما باید با استفاده از ذهن خود اینکار را انجام دهید.
مطمئن باشید اگر “قصدزمان” درستی (تا روز کنکور) را در نظر بگیرید. به یقین مطالب را بهتر به یاد خواهید اورد.


۲- به حافظه ی خود اعتماد کنید
در آزمایشی که سال‌ها پیش توسط متخصصان صورت گرفت، حافظه ی افرادی که به حافظه ی خود اعتماد داشتند، با افرادی که به حافظه ی خود اعتماد نداشتند مقایسه شد. در این آزمایش مشخص شد حافظه مانند یک شبکه است، و سوراخ‌های شبکه محل ذخیره و نگهداری اطلاعات می‌باشد و حافظه انسان‌هایی که به حافظه ی خود اعتماد دارند دارای گنجایش بیشتری نسبت به افرادی است که به حافظه شان اعتماد ندارند. بسیاری از داوطلبان کنکور پس از مطالعه می‌گویند: “مطالب را فراموش کرده ام!” و این خود نشان از این دارد که به حافظه خود اعتماد ندارند، در حالی که بهتر است بگویند: “این مطلب را خوب به حافظه ام نسپرده ام”
البته توجه کنید که اعتماد به حافظه به معنی توهم و ساده اندیشی نیست. پژوهشها ثابت کرده اند که بجز افراد استثنایی که تعدادشان بسیار کم است، قدرت حافظه ی انسانها به طور طبیعی باهم برابر است، و اگر در عمل تفاوت‌هایی وجود دارد به طور کامل  به نحوه ی استفاده از حافظه مربوط می‌شود. به بیان ساده تر پتانسیل و قدرت حافظه ی انسانها، با تمرین و اعتماد قابل افزایش خواهد بود. بنابراین کافی است به حافظه ی خود اعتماد کنید. اینکار بسیار ساده است. کافی است قبل از شروع مطالعه به خودتان بگویید “من حافظه ی بسیار قوی دارم و هرچه بخوانم در حافظه ام میماند. البته عمل نکردن به موردهای گفته شده به طور قطع تاثیر منفی در میزان یاد آوری خواهند داشت و تنها با اعتماد به حافظه تغییری در شرایط ایجاد نمی‌شود. اما اگر کلیه ی موارد گفته شده رعایت شود، ولی به حافظه ی خود اعتماد نداشته باشید تاثیر زیادی حاصل نخواهد شد.

 

 
 

 


۳- فعالانه و جدی مطالعه کنید.
برای اینکه فعال تر مطالعه کنید به طور حتم روش صحیح نشستن را رعایت کنید (به صورت نشسته، پشت میز، روی صندلی و ستون فقرات به طور عمودی.).مطالعه ی فعالانه که سبب افزایش میزان ماندگاری مطالب در ذهن می‌شود، با روش های متفاوتی ایجاد میشود. علاوه بر رعایت صحیح وضعیت نشستن، یادداشت برداری نیز در مطالعه ی فعال،تاثیر زیادی خواهد داشت


۴- به صورت تدریجی (مستمر) مطالعه کنید.
یادگیری به صورت تدریجی و مستمر، سبب افزایش میزان ماندگاری مطالب در ذهن می‌شود. اگر آب یک استخر را روی یک سنگ بریزیم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اما اگر آن را به صورت قطره قطره روی سنگ بریزیم، سنگ سوراخ می‌شود!
برخی از داوطلبان تصور می‌کنند اگر مطالب را ۶ ساعت متوالی مطالعه کنند، یادگیریشان افزایش می‌یابد. درحالی که این تصور اشتباه است. البته ممکن است بخاطر ایجاد فضای مورد مطالعه حل تمرین‌ها و یادگیری آن آسان‌تر شود، اما این موضوع با ماندگاری طولانی تر و بهتر مطالب و یادآوری سریعتر متفاوت است. برای اینکه مطالب را بهتر یاد آوری کنید، بهتر است به جای اینکه ۶ ساعت و در یک روز آن را مطالعه کنید، هرروز ۱تا ۲ ساعت به مطالعه بپردازید.
توصیه می‌کنیم در یکی از درسهای ضعیف خود این کار را انجام دهید و نتیجه ی شگفت انگیز آن را ببینید.

 

 
 

 


۵- فهمیدن و حل کردن مطالب
فرصت کم داوطلب کنکور و همینطور حجم مباحث سبب می‌شود تا برخی از مباحث را بدون فهمیدن حفظ کنند. اینکار سبب می‌شود تا در هنگام یادآوری، مشکل های زیادی ایجاد شود. فهمیدن و حل مطالب سبب میشود تا میزان ماندگاری آن در ذهن افزایش یابد. توصیه می‌کنیم مطالب را تا زمانی که خوب حل نکردید حفظ نکنید. البته برخی از مطالب وجود دارند تا پیش نیازی برای دیگر مطالب باشند، اما عمده مطالب را میتوان با دلیل حل کرد. این مسئله نیز سبب افزایش میزان یادآوری می‌شود.

 

 
 

 

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir