راه های افزایش انگیزه کدام‌اند

راه های افزایش انگیزه کدام‌اند

آیا از راه های افزایش انگیزه آگاهی دارید؟ انگیزه محرک انسان برای انجام کار و فعالیت است و او را برای رسیدن به اهداف یاری می‌دهد. بی‌انگیزگی و بی‌حوصلگی با وجود مشغله‌های زندگی روزمره بسیار شایع است و مانعی جدی بر سر راه موفقیت محسوب می‌شود. بسیاری از افراد به دنبال راه‌های سریع ایجاد انگیزه در خود هستند. توجه داشته باشید که انگیزه در انسان به طور طبیعی وجود دارد اما میزانی از آن که فرد را برای کار و فعالیت آماده می‌کند، به تمرین و تلاش و تغییر باورها و افکار بستگی دارد. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا بهترین راه‌های افزایش انگیزه را شرح دهیم

پنج گام مهم وجود دارد که اگر پیوسته و با اعتماد به نفس و باور به خود انجام شوند، قطعا باعث ایجاد انگیزه می‌­گردند:
گام اول: خودتان را بشناسید
سعی کنید فارغ از مقایسه با دیگران خود واقعی­تان را بشناسید. باید بدانید چه چیزهایی باعث خوشحالی شما می‌­شود تا در زمان بی­‌حوصلگی از آن­‌ها استفاده کنید. همچنین باید نقاط ضعف خود را بدانید و آن­‌ها را بدون سرزنش­ کردن خود، بپذیرید. توصیه می‌کنیم مقاله بی انگیزگی را مطالعه کنید.
گام دوم: هدفمند باشید
هدف نقش اساسی در پیدایش انگیزه دارد. طبیعتا زمانی که هدف وجود نداشته‌باشد نیازی هم وجود ندارد و انگیزه معنای خود را در این شرایط از دست می‌دهد. سعی کنید در اولین فرصت متناسب با علائق، استعدادها و توانایی‌های خود هدف مناسبی تعیین کنید.
یادتان باشد که اهداف باید منطقی باشند. پیشنهاد می‌­کنیم ابتدا با اهداف کوچک و قابل دسترس شروع کنید. برای مثال ابتدا می‌توانید هدف خود را بر روی خواندن یک کتاب مفید تنظیم کنید. در این زمینه می‌توانید مقاله هدف گذاری برای سال جدید را مطالعه کنید.
گام سوم: برنامه ­ریزی کنید
سعی کنید پس از اینکه هدف را مشخص کردید، برای رسیدن به آن برنامه ­ریزی کنید. به­ خاطر داشته­ باشید که برنامه شما باید تا جای ممکن جزئی باشد (برای مثال برنامه هفتگی خود را با جزئیات روزانه بنویسید.) این کار باعث می­‌شود که منظم‌تر به انجام برنامه خود بپردازید. نکته دیگر اینکه در برنامه خود حتما زمانی را به تفریح مورد علاقه و استراحت اختصاص دهید.
گام چهارم: راه های افزایش انگیزه | بررسی میزان پیشرفت
سعی کنید در زمان­‌های استراحت به پیشرفت­‌های خود فکر کرده و به اراده­‌تان افتخار کنید. حتی اگر گاهی از برنامه عقب ماندید با مهربانی از خود انتقاد کنید. سرزنش مهم­ترین عامل پذیرش ناتوانی است.
گام پنجم: لذت از مسیر و مثبت اندیشی
در مسیر عمل به برنامه‌های خود لذت کافی را ببرید و سعی کنید نقاط مثبت خود را به یاد داشته باشید. تمام انرژی و حواس خود را در زمان حال و برای رسیدن به اهداف متمرکز کنید. افکار خود را بر این باور متمرکز کنید که نتیجه به هر حال حاصل می‌شود؛ آنچه که اهمیت دارد لذت از مسیر رسیدن است.مسئولیت پذیری و تعهد در عمل به برنامه را در خود تقویت کنید.

 

 
 

 


راه‌کارهای مؤثر برای افزایش انگیزه در زندگی
در صورتی که گام‌های ذکر شده را به طور کامل انجام دهید می‌توانید انگیزه رسیدن به اهداف را در خود تقویت کنید. اما گاهی افراد در میانه راه دچار بی‌انگیزگی می‌شوند. در این صورت روش‌های زیر به شما کمک می‌کند تا انگیزه خود را افزایش دهید و مسیر پیشرفت را طی کنید.
1. راه های افزایش انگیزه | بلند پروازی
اگر نهایت توقع شما از تحصیلات دیپلم باشد، قطعا نمی‌توانید پزشک خوبی شوید. اگر نهایت توقع شما از درآمد رفع مایحتاج روزمره باشد هم، نمی­‌توانید انسان ثروتمندی باشید و چنانچه نهایت توقع شما از ازدواج، تکرار چرخه نسل بشری و همرنگی با جماعت باشد، قطعا نمی‌­توانید همسر موفقی باشید و شریک زندگی خود رابطه موفقیت آمیزی برقرار کنید. بنابراین بلند پروازی به شما کمک می‌کند تا انگیزه‌ی خود را افزایش دهید. برای اطلاع از راه های ایجاد انگیزه در نوجوانان کلیک کنید.
2. توجه به علل رفتارها و اعمال خود
سعی کنید مدام از خودتان درباره علل رفتارهایی که انجام می­‌دهید سوال کنید، این باعث می­‌شود بتوانید از انجام کارهای بیهوده خودداری کرده و وقت و انرژی خود را برای انجام اعمال مهمتر ذخیره کنید.
3. راه های افزایش انگیزه | زندگی در لحظه
بسیاری از انرژی روزمره افراد در افسوس گذشته یا اضطراب آینده به هدر می‌رود، این درحالی است که اگر وقت و انرژی خود را صرف بهره برداری هرچه مفیدتر از لحظه کنونی کنید، آینده روشن تری در انتظارتان خواهد بود.


4. پذیرش زندگی و مشکلات
آبراهام مزلو، روانشناس انسان گرای مشهور، در نظریه خود ویژگی­‌هایی را برای افراد خودشکوفا و موفق بیان می­‌کند که یکی از آن­ ویژگی­‌ها پذیرش است. پذیرش به این معنا نیست که هر بلایی به سرتان می­‌آید را قبول کنید و خود را ناتوان بدانید.
شما ملزم هستید که برای بهبود شرایط همواره تلاش کنید، اما گاهی اوضاع از دست شما خارج می‌­شود و تقلای بیش از اندازه بیهوده است و صرفا موجب خستگی، اتلاف وقت و ناامیدی می‌شود. پس واقعیات غیرقابل تغییر را بپذیرید.
راه های افزایش انگیزه 
طبق شواهد بسیاری ثابت شده که کمک گرفتن از یک مشاور یا روانشناس خوب می­‌تواند راه بسیار موثری در جهت افزایش انگیزه افراد و جلوگیری از افسردگی باشد. گاهی اوقات ممکن است هرکاری از دستتان برمی­‌آید انجام دهید اما فشارهای محیطی آنقدر زیاد باشند که به تنهایی نتوانید بر ناامیدی خود غلبه کنید.

Avatar
فرستنده: mahini [آفلاین]

امتیاز دهید :
+3
آمار
936 نفر بازدیدکننده
3 نفر امتیاز داده‌اند

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام پایتخت ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir