چند روش کاربردی برای داشتن آزمونی موفق

چند روش کاربردی برای داشتن آزمونی موفق

با نزدیک شدن به زمان کنکور، همه کنکوری‌ها در تلاشند که بهترین روش‌ها را برای فراگیری مواد درسی، یاد بگیرند.
موفقیت در آزمون‌های پایان ترم تنها راه موفقیت تحصیلی است. برخی دانشجویان در هفته‌های منتهی به آزمون‌ها دچار اضطراب می‌شوند و چه‌بسا همین استرس و اضطراب‌ها مانع موفقیت آنها در آزمون می‌شود.

اگر می‌خواهید از شر استرس و اضطراب در امان باشید پیش از هر چیز باید راه و روش صحیح آمادگی برای آزمون‌های پایان ترم را بدانید. در این مطلب برای شما دانشجویان و محصلان روش‌هایی را گردآوری کرده‌ایم که بی‌شک راه موفقیت تحصیلی را برایتان هموارتر می‌کنند.

۱. پیش از خواب مطالعه کنید

قبل از به خواب رفتن مطالعه کنید. در طول مدت خواب، مغز خاطرات جدید را تقویت می‌کند؛ بنابراین احتمال زیادی وجود دارد آنچه را پیش از خواب می‌خوانید، به خوبی به خاطر بسپارید. البته سعی کنید کتاب‌های درسی خود را به رختخواب نبرید؛ زیرا ممکن است در خواب شما اختلال ایجاد کند.

۲. اطلاعات را تقسیم کنید

یک تکنیک نسبتاً جدید برای یادگیری این است که اطلاعات به بخش‌های کوچک تقسیم شده و در مدت زمانی طولانی به طور مداوم مرور می‌شود؛ بنابراین سعی نکنید تمام جدول تناوبی را یک ‌دفعه حفظ کنید، به جای آن هر روز چند مورد را به خاطر بسپارید و آموخته‌های دفعه قبل را مرور کنید.

۳. داستان بسازید

آنچه را که لازم است به خاطر بسپارید به داستانی بامزه تبدیل کنید تا بهتر در ذهن شما باقی بماند.

۴. حرکت کنید!

تحقیقات نشان می‌دهد اگر یک مطلب را در مکان‌های مختلف مطالعه کنید احتمال فراموش کردن آن کاهش می‌یابد. دلیل این قضیه این است که هر زمان که مکان خود را تغییر می‌دهید، مغز مجبور می‌شود ارتباطات جدیدی را با مطلبی که آموختید، شکل دهد؛ بنابراین آن مطلب عمیق‌تر به خاطر سپرده خواهد شد.

 

 
 

 

۵. مطالب را تغییر دهید

تنها به خواندن یک مطلب بسنده نکنید. هر بار موضوعات مختلفی را بخوانید. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا بتوانید روش مناسب حل هر مسئله را پیدا کنید. برای مثال اگر مسائل مربوط به تقسیم را پشت سر هم تمرین کنید، می‌دانید که هر مسئله‌ای که با آن رو به رو می‌شوید به احتمال زیاد با روش تقسیم حل می‌شود، اما اگر مسائلی را حل کنید که با استفاده از ضرب، تقسیم و جمع حل می‌شوند آنگاه باید فکر کنید که کدام روش برای حل هر مسئله مناسب است.

۶. خودتان را محک بزنید

از خودتان امتحان بگیرید، با این کار خود را به بهترین شکل برای امتحان اصلی آماده می‌کنید. اگر نتوانستید بعضی از مطالب را به خاطر آورید، اصلاً نگران نباشید؛ هر چه بیشتر برای به یاد آوردن مطلبی تلاش کنید، در آینده آن را بهتر به خاطر خواهید سپرد.

۷. یادداشت کنید

تحقیقات نشان می‌دهد اگر مطلبی را با دست بنویسید بسیار بیشتر در ذهن شما باقی خواهد ماند. تایپ کردن چنین تأثیری را ندارد؛ بنابراین از مطالب مهم یادداشت ‌برداری کنید تا از ذهن شما بیرون نروند.

۸. بلند بخوانید

وقتی متنی را بلند می‌خوانید به دو شکل دیدن و شنیدن آن را در ذهن خود ذخیره می‌کنید اما این کار را در کتابخانه انجام ندهید.

 

 
 

 

۹. جمعی درس بخوانید

شاید هر کسی نتواند به خوبی در گروه فعالیت کند، اما کسانی که می‌توانند کار گروهی انجام دهند از مزایای آن نیز بهره‌مند خواهند شد. هر چند وقت یک بار دوستان و همکلاسی‌های خود را دور هم جمع کنید و مطالب درسی را با هم مرور کنید. سعی کنید هدف گروه را فراموش نکنید و تمام وقتتان صرف خوردن تنقلات و گل گفتن نشود.

10.نوشیدنی‌ها را فراموش نکنید

نوشیدنی‌های کافئین دار می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه و چای می‌توانند شما را هوشیار نگه دارند، خصوصاً وقتی که برای امتحان درس می‌خوانید و با هر چیز کوچکی حواستان پرت می‌شود.

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir