چگونه در شرايط خاص درس بخوانيم

چگونه در شرايط خاص درس بخوانيم

کنکوري که باشي، انتظار داري که همۀ امکانات برايت مهيا باشد، انتظار داري که کتاب‌هاي درسي و کمک آموزشي مورد نياز، دبير توانمند و مدرسه‌اي خوب و خانه‌اي آرام و با شرايطي مناسب براي درس خواندن داشته باشي تا بتواني در اين رقابت علمي با آمادگي کامل شرکت کني و موفق گردي؛ اما قبل از سال نو و در اسفند ماه گذشته، با گسترش بيماري کرونا و ... عده‌اي از داوطلبان آزمون سراسري از حداقل اين امکانات نيز بي‌بهره ماندند. ويروس کرونا و فراگيري آن در سرتاسر کشور، باعث شد که، علاوه بر فشار روحي بسيار روي داوطلبان آزمون‌هاي مختلف، به خصوص آزمون سراسري، برخي از آنها حتي از حداقل امکانات لازم نيز، بي‌بهره بمانند؛ تا جايي که آمادگي روحي و رواني لازم را براي مطالعه نداشته باشند.
با اين همه، مشخص است که داوطلبان عزيز آزمون سراسري، لازم است که آمادگي روحي لازم را براي شرکت در اين آزمون سرنوشت‌ساز و همچنين امکان مطالعۀ کتاب‌هاي درسي خود داشته باشند تا بتوانند در آن با بهترين شرايط ممکن شرکت کنند. در اين مقاله، راهکارهايي براي آمادگي هر چه بيشتر اين دسته از عزيزان ارايه مي‌شود.
خشمگين نباشيد
يکي از بزرگترين موانع درس خواندن داوطلباني که در دوران آمادگي براي آزمون سراسري دچار مشکل و مصيبت بزرگي مي‌شوند، اين است که از شرايط موجود خشمگين هستند و حاضر نيستند که شرايط و وضعيت خود را بپذيرند؛ در نتيجه، نمي‌توانند با توجه به شرايط موجود، بهترين راهکار را بيابند. اين دسته از عزيزان بايد توجه داشته باشند که هر چند اظهار ناراحتي و خشم در روزهاي اول، يک حادثه طبيعي است، اما بعد از گذشت مدتي، احساسات برانگيخته هيچ کمکي به فرد نمي‌کند و فقط فرد را در گذشته نگه مي‌دارد و موجب مي‌شود که وي نتواند براي آينده، برنامه‌اي درست و منطقي و منطبق با شرايط موجود، پيدا کند.
شايد تصور مي‌کنيد که موقعيت شما خيلي خاص است و راهي جز اظهار خشم يا ناراحتي نداريد. بايد گفت که واقعيت جز اين است. اگر احساسات هيجاني خود را کنار بگذاريد، آن وقت ذهن شما براي يافتن راه‌هاي خلّاقانه، که گاه بسيار ساده و قابل دسترس هم هستند، باز خواهد شد. اگر شما شرايط خود را بپذيريد و با خودتان و هستي سر ناسازگاري نداشته باشيد، خواهيد ديد که کاينات به ياري شما مي‌آيند تا شما از امکانات موجود، بهترين بهره برداري را بکنيد.
بگذاريد يک مثال ساده بزنيم: آيا تا کنون برايتان پيش آمده است که وسيله يا مدرک مهمي را در زماني که به آن نياز داريد گم کرده باشيد و با کلافگي و نگراني به دنبال آن بگرديد؟ در اين مواقع، حين آنکه همه جا را دنبال آن مي‌گرديد، ذهن شما درگير نتيجه گم کردن آن وسيله يا مدرک است و گاه اصلاً جايي را که مي‌گرديد، نمي‌بينيد! همين طور که مي‌گرديد، به خودتان يا افراد ديگري که آنها را در به وجود آمدن اين مشکل مقصر مي‌دانيد، بد و بي‌راه مي‌گوييد و خودتان را بسيار بدشانس مي‌دانيد. در همين حين، يکي از نزديکانتان به ياري شما مي‌آيد و همان وسيله را به راحتي برايتان پيدا مي‌کند؛ آن هم در جايي که مقابل ديدگان شما بود و حتي چند بار همان منطقه را جست و جو کرديد، اما وسيله مورد نظر را در آنجا نيافتيد!

 

 
 

 


فکر مي‌کنيد که چه اتفاقي افتاده است؟ چرا شما چند بار دور خودتان گشتيد و آن وسيله را پيدا نکرديد، اما براي مثال، مادرتان در عرض چند دقيقه همان وسيله را برايتان پيدا کرد؟ آيا جز اين است که ذهن شما آن قدر درگير گذشته يا آينده بوده است که نتوانسته آن چه را که همان زمان مي‌ديده است، تجزيه و تحليل کند و متوجه آن شود؟ آيا جز اين است که چون شما ذهن آرامي نداشتيد، متوجه اطراف و اکناف خود نشديد؟
اين روزها اگر بخواهيد با خشم و ناراحتي به دنبال راهکاري براي درس خواندن و آمادگي براي کنکور بگرديد، شرايط شما شبيه همان زماني است که وسيله‌اي را که در نزديکي شماست، پيدا نمي‌کرديد و با کلافگي، خود را در بدترين موقعيت تصور مي‌کرديد.
کتاب‌هاي درسي و اينترنت
خوشبختانه شبکۀ اينترنت در سراسر کشور، سرعت نسبتاً خوبي دارد و شما مي‌توانيد کتاب‌هاي درسي خود را از سايت دفتر تاليف کتاب‌هاي درسي وزارت آموزش و پرورش کشور دانلود کنيد. همچنين بسياري از سايت‌ها و شبکه‌هاي مجازي، به صورت رايگان پاسخگوي خودآزمايي‌ها و تمرين‌هاي کتب درسي هستند؛ در ضمن، شما با عضويت در کانال‌هاي علمي موجود در شبکه‌هاي مجازي، مي‌توانيد از سؤال‌ها و تست‌هايي که در اين کانال‌ها وجود دارد، بهره ببريد و سطح آمادگي و توانمندي علمي خود را ارتقا ببخشيد. همچنين مي‌توانيد با سرپرستان اين کانال‌ها، که اکثرا دبيران توانمند آموزش و پرورش هستند، مشکلات درسي خود را مطرح کنيد و به پاسخ صحيح دست يابيد.

 

 
 

 


گروه‌هاي درسي تشکيل دهيد
شما تنها داوطلبي نيستيد که با مشکلات ناشي از گسترش ويروس کرونا در جامعه، دست و پنجه نرم مي‌کنيد و تحت فشار هستيد و دوستان و همکلاسي‌هايتان نيز شرايطي مشابه با شما دارند؛ دانش‌آموزاني که هرکدام در يک درس توانمند هستند؛ بنابراين، از توانايي‌هاي هم بهره ببريد و در گروه‌هاي درسي (که به صورت اينترنتي تشکيل مي‌دهيد) به ياري هم برخيزيد. مطالعۀ گروهي اينترنتي که در آن، اعضاي گروه با جديت براي پيشرفت همديگر تلاش کنند، مي‌تواند در موفقيت تمامي اعضا (چه افراد قوي و چه ضعيف) مؤثر واقع شود.
درست است که حدود دو ماه و چند روز تا زمان برگزاري آزمون سراسري، بيشتر باقي نمانده است، اما هيچ وقت مايوس نشويد و مطمين باشيد که در همين زمان اندک نيز، اگر بخواهيد و عزمتان را جزم کنيد، مي‌توانيد سطح علمي خود را به خوبي ارتقا ببخشيد. اينکه شما دست روي دست بگذاريد و آه بکشيد، هيچ کمکي به شما نخواهد کرد و تنها فايده‌اش اين است که اگر رتبۀ خوبي کسب نکرديد، مي‌توانيد تقصير را گردن طبيعت، وضعيت بهداشتي جامعه، شرايط و .... بيندازيد و به قول معروف عذاب وجدان نداشته باشيد، اما در نتيجه کارتان، هيچ‌گونه تاثيري نخواهد گذاشت؛ پس به جاي آنکه دست زير چانه بگذاريد و غصه بخوريد، دستي به زانو بگيريد و برخيزيد و از پيروزي خود بر سختي‌ها و مشکلات، لذت ببريد.

Avatar
فرستنده: mahini [آفلاین]

امتیاز دهید :
+3
آمار
1,542 نفر بازدیدکننده
5 نفر امتیاز داده‌اند

ارسال دیدگاه (0 مورد)

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir