تحصیل در کدام مدرسه برای دانش آموزان مناسب‌تر است

تحصیل در کدام مدرسه برای دانش آموزان مناسب‌تر است

یکی از دغدغه‌ والدین، انتخاب مدرسه برای فرزندانشان است. این‌که بچه‌ها به مدارس غیردولتی بروند و پول بیشتری بدهند، مهارت‌های مختلفی یاد می‌گیرند یا این‌که در مدارس دولتی بچه‌ها جامعه‌پذیرتر می‌شوند.

برای پاسخ به این سوالها امروز قصد داریم انواع مدارس کشور را به شما معرفی کنیم:

مدارس دولتی:
تحصیل دانش‌آموزان در مدارس دولتی رایگان است و دانش‌آموزان در صورت داشتن شرط سنی و محدوده محل سکونت، می‌توانند در این مدارس تحصیل کنند، که این مدارس مستقیم زیر نظر دولت است.

نمونه دولتی:
مدارس نمونه دولتی به مدارسی گفته می‌شود که دانش‌آموزان از طریق آزمون پذیرش می‌شوند همچنین این مراکز به مراتب جمعیّت و سطح علمی، تعداد متفاوتی از دانش‌آموزان را پذیرش می‌کند، این مدارس در کنار مدارس شاهد، سمپاد جزو مدارس خاص هستند.

مدارس استعدادهای درخشان:
مدارس استعدادهای درخشان یا تیزهوشان در دو مقطع اول متوسطه و دوم متوسطه فعالیت می‌کنند، که برای ورود دانش آموزان به این مدارس هر ساله توسط سازمان ملی پرورش آزمون استعدادهای درخشان برگزار می‌شود.

مدارس شاهد:
مدارس شاهد با دستور امام خمینی(ره) به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد شد که ویژه فرزندان شهدا، آزادگان، جانبازان بالای ۷۰ درصد و به ترتیب جانبازان با درصدهای پایین‌تر، فرزندان رزمندگان، نوادگان شهدا و بستگان درجه یک و ۲ شهدا هستند.

مدارس غیر دولتی :
مدارس غیردولتی، مدارسی هستند که از طریق مشارکت مردم، مطابق اهداف، ضوابط، برنامه‌ها و دستورالعمل‌های عمومی وزارت آموزش و پرورش تحت نظارت آن وزارتخانه تأسیس و اداره می‌شود، شهریه‌ مدارس بر اساس ضوابط و قوانین از خانواده‌ها اخذ می‌شود.

مدارس هیأت امنایی:
این مدارس دولتی به شمار می آید که شورای عالی آموزش و پرورش در اردیبهشت ماه ۸۸ آیین‌نامه توسعه مشارکت‌های مردمی به شیوه مدیریت هیأت امنایی در مدارس را تصویب کرد. هدف آن هم ایجاد مدارس مشارکت علمی، فکری، عاطفی، فرهنگی و اقتصادی اولیاء در اداره مدرسه است.

مزایای مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی:
در این مدارس برای جلوگیری از هدر رفتن استعداد های دانش آموزان توجه بیشتری می شود. این مدارس استعداد دانش آموزان را شناسایی و آن ها را پرورش می دهند. در این مدارس از معلمان نمونه و با تجربه به کار گرفته می شود. امکانات بیشتری برای دانش آموزان فراهم می کنند.

معایب مدارس نمونه دولتی با تیزهوشان:
این نوع تقسیم بندی به دانش آموزان تیزهوشان یا نمونه دولتی با دیگر دانش آموزان باعث تبعیض آن در جامعه می شود. دانش آموزان تیزهوش فشار بیشتری را متحمل می شوند. گاهی در بین دانش آموزان و معلمان این مدارس حس تکبر دیده می شود و خود را تافته جدا بافته می دانند و این امر موجب ضعیف عملکرد شدن دانش آموزان می شود.

Avatar
فرستنده: mahini [آفلاین]

امتیاز دهید :
+1
آمار
974 نفر بازدیدکننده
1 نفر امتیاز داده‌اند

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام پایتخت ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir