چگونه بدون اینکه خودمان را تحقیر کنیم فروتن باشیم؟

0
چگونه بدون اینکه خودمان را تحقیر کنیم فروتن باشیم؟
متواضع بودن یا فروتنی یک ویژگی شایسته برای تمامی افراد است که متاسفانه به دلیل اموزش ها و برداشته های اشتباه از این ویژگی نمی توانیم تفاوت فروتنی ، عزت نفس ، خودخواهی و غرور را درک کنیم. فروتنی یعنی بدانیم همه ما انسانیم و کسی بدتر یا بهتر از شخص دیگری نیست.

تناقض های فروتنی

همه ما میدانیم فروتنی و تواضع یک ویژگی بسیار مفید به ویژه برای مدیران و رهبران است. اما همچنان می دانیم یک رهبر، مدیر و یا حتی یک شخص معمولی نباید تواضع را به گونه ای انجام دهد که خودش را تحقیر کند.
متاسفانه برداشت های نادرست از تناقض هایی همچون فروتن باشید اما اعتماد به نفس داشته باشید ، یا متواضع باشد ما را گمراه کرده اند.

بیایید یکبار برای همیشه یاد بگیریم که چگونه بدون اینکه خودمان را تحقیر کنیم فروتن و متواضع باشیم. چگونه هم فروتن باشیم و هم اعتماد به نفس داشته باشیم؟ در ادامه به صورت کامل در این باره بحث خواهیم کرد همراه ما باشید.
 
فروتنی یا تواضع چیست؟

اول از همه باید بدانید فروتنی چیست ، اگر نتوانید درک کنید فروتنی چه معنی دارد چگونه می توانید هم اعتماد به نفس داشته باشید و هم به خوبی فروتن باشد.
فروتنی از کلمه ای به زبان پرتو-هند-اروپایی گرفته شده است که معنی "از زمین" دارد.
منظور از زمین این است که همه ما از مواد معنی و شیمیایی تشکیل شده ایم که در زمین وجود دارد و مهم نیست چقدر دست آورد های بزرگی داریم مهم این است که یک روزی باز هم به زمین برمیگردیم و این چرخه برای تمامی انسان ها وجود دارد.

هر ژنرال ، رئیس جمهور ، هنرمند ، مدیر عامل و یا هرکس با هر دستاورد و زندگی بهتر یا بدتر از ما نیست و ما نیز بهتر یا بدتر از کسی نیستیم.
این چیزی است که امپراتور روم ، مارکو اورلیوس به شدت به آن آگاه بود. او در اغلب مجله های چاپی خود این جمله را اعلام میکرد :

"بزار اندیشه و علم به یقین مرگ ، تو را فروتن کند"

اورلیوس به عنوان قدرتمند ترین فرد جهان در زمان خودش ، اهمیت فروتنی را در یادآوری اینکه از روی زمین شکل گرفته و به سادگی انسان بود ، میدانست. جالب است بدانید حتی شایعه شده بود این شخص یک نفر را دنبال خود راه می انداخت تا مدام به او یادآوری کند که "تو فقط یک مرد هستی"

فروتنی در مقابل عزت نفس پایین

ما در دنیا زندگی می کنیم که همگی خودمان و دیگران را ارزیابی می کنیم. ارزیابی های ماست که باعث می شود اگر فردی پول بیشتری دارد ، کسب و کار بهتری دارد و یا ازدواج کرده و موفق است که را ارزشمند بدانیم.
با همه این موارد حقیقت امر این است که مهم نیست چقدر در این دنیا به دست می آوریم و خرج می کنیم ، چقدر می توانیم در ارزیابی ارزشمند جلوه کنیم ، مهم این است که همه ما به زمینی که یک روز از ان ساخته شده ایم باز خواهیم گشت.

عزت نفس پایین به معنای نادیده گرفتن خودمان به عنوان کم ارزش تر و همچنین نادیده گرفتن ارزش ها و مشارکت هایمان است.

خودخواهی به این معنی است که خودمان را نادرست به عنوان ارزشمند تر بدانیم و دستاورد هایمان را بزرگ کنیم با این هدف که وانمود کنیم ارزش بیشتری نسبت به سایر انسان ها داریم.
فروتنی درمورد پذیرش انسانیت ماست. یعنی انسانیت خود را در کنار مهارت ها و توانایی ها و همچنین خطا ها و چالش ها بپذیریم.

حال چیزی که باید بدانید این است که هم عزت نفس پایین و هم خودخواهی ، امتناع از دیدن یا پذیرش همه خودمان است، چه بخواهیم نقاط قوتمان را بپذیریم چه خطاها و نیاز به حمایت ها.
اما فروتنی این است که بدانیم در حال حاضر تمام ارزش هایی را داریم ، که همیشه ان ها را خواهیم داشت.

هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم که به عنوان یک انسان ارزش کسب کنیم یا اینکه از دست بدهیم. کمی بیشتر دقت کنیم هرآنچه که میسازیم ، خلق می کنیم یا به دست می آوریم حاصل حمایت هایی است که از جانب دیگران انجام شده است چه آن ها را ببینیم و چه نبینیم.

اگر ورزشکاری هستید که مقام اول کسب کرده اید به خاطر بیاورید معلمان و مربیان چه کمکی به شما کرده اند ، از طرفی خانواده و دوستان چگونه شما را حمایت کرده اند.

فرقی نمی کند چگونه موفق شده اید اگر درحال رانندگی هستید به این فکر کنید که جاده را چه کسی ساخته است. با این تعاریف به این نتیجه می رسید که هیچ کس به تنهایی کاری انجام نمی دهد ، ما توسط دیگری حمایت شده و حمایت می کنیم.
فروتنی یعنی دیدن و پذیرفتن همه اینها بدون کم اهمیت جلوه دادن ان ها. کم اهمیت جلو دادن یا نادیده گرفتن دستاورد ها و نقاط قوتمان ما را متواضع نمی کند بلکه باعث می شود عزت نفس پایینی داشته باشیم و نسبت به خودمان کمتر از دیگران نگاه کنیم.متضاد فروتنی و تواضع چیست؟

متضاد واقعی فروتنی ، اعتماد به نفس نیست ، غرور است!

در یونان باستان غرور به معنای غرور بیشتر نسبت به خدایان و سرپیچی از ان ها بود. مانند ایکاروس که خیلی نزدیک به خورشید پرواز می کرد. در واقع این افسانه نشان میدهد افرادی که غرور نشان می دهند احساس می کنند که بالاتر یا ارزشمند تر از کسانی هستند که روی زمین قرار گرفته اند و جالب است بدانید این سرخوردگی منجر به نابودی آن ها میشود. مانند ایکاروس که اینقدر بالا رفت که گرمای خورشید موم بال های او را ذوب کرد و نهایتا او سقوط کرد.

جالب است بدانید غرور یک ویژگی است که از 2000 سال پیش وجود داشته و از بین نرفته بلکه تغییر شکل داشته است. خیلی از چیز ها باعث می شود که افراد فکر کنند که ارزشمند تر از دیگران هستند. مانند دیکتاتور های بی رحم ، میران استعمار گر ، نوجوانان بی پروا و سلبریتی های متکبر !

اگر صادق باشیم همه ما دچار غرور شده ایم و خیلی مواقع احساس کرده ایم که نسبت به دیگران ارزش بیشتری داریم ، احساس ناپذیری کرده ایم و یا دیگران را قضاوت کرده ایم.
به یاد داشته باشید غرور به معنی اعتماد به نفس نیست.

اگر واقعا به شخصیت خودمان اعتماد داریم پس چرا سعی میکنیم ان را به رخ دیگران بکشیم؟ یا اینکه وانمود می کنیم همه کارهایمان را بدون حمایت دیگران انجام داده ایم؟ اعتماد به نفس واقعی باعث فروتنی ما میشد زیرا ارزش خود ما درونی شده است.
 
حال چگونه بدون اینکه خودمان را تحقیر کنیم فروتن باشیم؟

واقع بین و صادق باشید. فروتنی دقیقا به معنی دسترسی دقیق به خود و درونی کردن احساس ارزشمندی خود است. به یاد داشته باشید که شما از همان چیزی ساخته شده اید که دیگران از ان ساخته شده اند و نه بد تر از دیگرانید و نه بهتر از آن ها.
در عین حال هیچ کس دقیقا مانند شما با نقاط قوت ، استعداد ، توانایی ها و علایق و احساسات وجود ندارد و نخواهد داشت. شما چیزی منحصر به فرد برای جهان و مردم اطراف خود ارائه می کنید که هیچ کس هرگز نخواهد توانست.

حفظ این پارادوکس با ارزش برابر ، برای هر شخص دقیقا جایی است که تواضع وجود دارد. این نگاه آسیب پذیر به نقاط قوت ، خطاهای خود و صادق بودن با خودتان است.

تمرین فروتنی بدون تحقیر کردن خود

اگر می‌خواهید فروتن باشید بدون اینکه خودتان را پایین بیاورید، این تمرین را امتحان کنید:


1. یک کاغذ و قلم بردارید و یا یک فایل ورد برای نوشتن در کامپیوتر خود باز کنید.

2. ده چیز شگفت انگیز درباره خودتان بنویسید. این می تواند هر چیزی باشد از لبخند زیبایتان گرفته تا شوخی بامزه ای که 2 سال پیش انجام دادید و یا توانایی شما در مراقبت از بچه ها یا هر چیزی که فکر می کنید.

3. حال هر منبعی که باعث شده تا آن 10 ویژگی شگفت انگیز خود را ایجاد کنید بنویسد. برای مثال بنویسید من لبخند های زیبایم را از مادربزرگم به ارث برده ام و یا ترفیع شفل من به دلیل حمایت همکارانم بود.

4. در مرحله بعد 10 مورد از ویژگی های انسانی خودتان که قبلا داشته اید و روی آن کار کرده اید را یاد داشت کنید برای مثال می توانید بنویسید قبلا برایم مهم بود که مردم درباره من چه فکر می کنند.

5. در اخر چند نفر را تصور کنید که به آن ها احترام میگذارید و آن ها را تحسین می کنید برای مثال این افراد می توانند قهرمان ها یا افراد مشهور باشند. حال فکر کنید ایا هیچ یک از آن ها تا به حال با چیزهای ناقص و ناکامل انسانی که قبلا انجام میدادید مواجه شده اند یا نه.  به احتمال زیاد تصور اینکه حتی افرادی که ان ها را تحسین می کنید دارای ویژگی های انسانی و ناکامل باشند سخت نخواهد بود.

تمام ! شما می توانید این تمرین را هر زمان که احساس کردید انسان بودن خود را نادیده می گیرید یا هر زمان که انسان بودن را فراموش کردید انجام دهید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,042 بازدید

  0 نظر

  درج: 18 اردیبهشت 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir