ممنوعیت دریافت شهریه از داوطلبان تحصیل مجدد دوره روزانه

0
ممنوعیت دریافت شهریه از داوطلبان تحصیل مجدد دوره روزانه

مصوبه وزارت علوم مبنی بر تحصیل مجدد رایگان فقط در یک مقطع توسط دیوان عدالت اداری باطل شد .  

در تبصره یک بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره یک آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1396 آمده بود : بر اساس بخشنامه شماره 47/2 مورخ 10 فروردین سال 1383 معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات با توجه به محدود بودن امکانات دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و نیز ضرورت توزیع عادلانه امکانات مذکور بین متقاضیان ، هر یک از داوطلبان ورود به آموزش عالی در هر یک از مقاطع تحصیلی تنها برای یک بار می‌ توانند از امکانات دولتی استفاده کنند ، لذا پذیرفته‌ شدن برای بار دوم در دوره‌ های روزانه ، مستلزم پرداخت شهریه معادل دوره شبانه خواهد بود .

همچنین در بند چهار از بند ی دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 آمده است : همان‌ گونه که در دفترچه شماره یک آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 درج شده ، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی از یک سو و لزوم توزیع عادلانه فرصت‌ های موجود بین تمامی متقاضیان ، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی ، تحصیلات خود را در رشته‌ای در همان مقطع گذرانده‌ اند مجاز نیست . این قبیل داوطلبان در صورت دارا بودن سایر شرایط و ضوابط آزمون ( به‌ خصوص شرایط نظام وظیفه برای داوطلبان مرد ) می‌توانند برای دوره نوبت دوم در همان مقطع داوطلب شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه به‌ شرط پرداخت شهریه دوره نوبت دوم رشته مربوط می‌ توانند در رشته جدید ادامه تحصیل دهند .

بر اساس اسن گزارش ، بندهای مذکور، مورد اعتراض و شکایت یکی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1396 قرار گرفته و شاکی با ارائه دادخواست به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و اشاره به آرای قبلی دیوان در این خصوص ، تقاضای ابطال آنها را کرد .

رئیس دیوان عدالت اداری هم مقرره‌های مورد اعتراض را مغایر مفاد آراء هیئت عمومی دیوان که در شکایت شاکی به آنها اشاره شده ، تشخیص داد و رسیدگی به خواسته را در اجرای ماده 92 قانون قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 به هیئت عمومی ارجاع کرد و در همین راستا از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات و سازمان سنجش آموزش کشور خواسته شد تا نماینده خود را برای شرکت در جلسه هیئت عمومی معرفی کند .

در نهایت هیئت عمومی دیوان پس از تشکیل جلسه و بحث و بررسی اعلام کرد: مطابق ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت مصوب سال 1392 مقرر شده است که « چنانچه مصوبه‌ای در هیئت عمومی ابطال شود ، رعایت مفاد رأی هیئت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است . هرگاه مراجع مربوط مصوبه جدید مغایر رأی هیئت عمومی تصویب کنند ، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده 83 قانون مذکور و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده ، در هیئت عمومی مطرح می‌کند » .

در ادامه رأی این هیئت آمده است : نظر به اینکه در آراء شماره 734 و 735 مورخ 30 دی ماه سال 1392 و 1205 مورخ 22 دی 1394 و 494 الی 508 مورخ چهارم آبان 1395 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ، مصوبات شورای عالی برنامه‌ ریزی علوم پزشکی و دفترچه‌ های راهنمای ثبت‌ نام و شرکت در آزمون سراسری سال‌ های مختلف مبنی بر پرداخت شهریه تحصیلی مطابق شهریه دوره شبانه توسط داوطلبی که در همان مقطع تحصیلی و یا سایر مقاطع تحصیلی قبلی ، از آموزش رایگان در دانشگاه‌ های دولتی برخوردار بوده به‌ لحاظ مغایرت با قانون خروج از حدود اختیارات مراجع وضع ، ابطال شده است و وزارت علوم در تبصره یک بند الف شرایط اختصاصی دفترچه راهنمای شماره یک آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1396 و بند چهار قسمت ی دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1396 پذیرفته‌ شدگان کنکور را که قبلاً در هر یک از مقاطع تحصیلی از آموزش رایگان برخوردار بوده‌ اند به پرداخت شهریه معادل دوره شبانه مکلف کرده‌ است به‌ لحاظ مغایرت با آراء هیئت عمومی و با استناد به بند یک ماده 12 و مواد 92 و 88 قانون تشکیلات و آیین داد رسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود .

در آخر می توان نتیجه گیری کرد که اگر داوطلبی در یکی از رشته های مقطع کارشناسی علوم پزشکی تحصیل کرده باشد می تواند مجددا در رشته های دیگر علوم پزشکی مقطع کارشناسی به صورت رایگان تحصیل کند . حتی داوطلبانی که در مقطع دکتری عمومی تحصیل کرده اند نیز می توانند مجددا در مقطع کارشناسی علوم پزشکی تحصیل مجدد داشته باشند . به عبارتی امکان تحصیل رایگان از لیسانس به لیسانس ، دکتری عمومی به کارشناسی و یا دکتری عمومی به دکتری عمومی در رشته های علوم پزشکی بوجود آمده است .

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  2,207 بازدید

  0 نظر

  درج: 16 اردیبهشت 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir