پايان فرايند قرائت پاسخنامه هاي آزمون سراسري 92

+6

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرين وضعيت پاسخنامه هاي آزمون سراسري سال 92، گفت: از امروز پنجشنبه قرائت پاسخنامه هاي کنکور سراسري در قرنطينه به اتمام رسيده و مشخص شده داوطلبان در اين پاسخنامه ها کدام خانه ها را علامت گذاري کرده يا اينکه به هر سوال يک يا چند پاسخ داده اند.

وي ادامه داد: در مرحله بعدي، پاسخنامه ها تبديل به نوارها يا طيفهاي خاصي شده و بعد از اين تبديل با توجه به اينکه نتيجه پاسخنامه داوطلب به معناي واقعي مشخص شده بر حسب مورد در محلهاي امني توسط افراد خاصي نگهداري و کنترل مي شود.

به گفته مشاور عالي سازمان سنجش، تصحيح ورقه ها توسط دستگاههاي مخصوص، مرحله بعدي است که به زودي آغاز خواهد شد و در اين مرحله است که نمرات خام و تراز داوطلبان به دست مي آيد.

توکلي درباره اين مرحله با ارائه توضيحاتي در خصوص نحوه محاسبه نمرات خام، اظهار داشت: نمرات خام، نمرات درصدي هستند و بر حسب تعريف به اين معناست که داوطلب به چند درصد سوالات بعد از کسب نمره منفي پاسخهاي غلط يا عدم محاسبه سوالات بدون پاسخ، جواب داده است؛ در اين مرحله است که به عنوان مثال مي گوييم داوطلب به 96 درصد سوالات پاسخ صحيح داده است.

وي مرحله بعد از محاسبه نمرات خام را تراز اين نمرات اعلام کرد و گفت: در اصل، تراز نمرات با استفاده از اطلاعات آماري ميانگين و انحراف معيار به دست مي شود و سپس نمره کل به دست مي آيد.

سخنگوي سازمان سنجش درباره نحوه محاسبه نمرات دروس عمومي، اظهار داشت: به عنوان مثال ممکن است داوطلبي به 94 درصد سوالات دروس ادبيات و عربي پاسخ درست داده باشد، اين دو نمره خام با هم مساوي هستند اما ممکن است نمرات ترازشان با يکديگر متفاوت باشد به اين دليل که شايد در يک درس جامعه داوطلبان قوي تر يا ضعيف تري قرار گرفته باشند.

توکلي با بيان اينکه هر درسي داراي يک ضريب است، ادامه داد: نمره تراز به دست آمده در ضريب چهار درس ادبيات فارسي ضرب مي شود سپس به اضافه ساير ضرايب دروس عمومي و در نهايت تقسيم بر مجموع ضرايب خواهد شد که نمره کل از اين طريق در آزمون عمومي به دست مي آيد.

وي با اشاره به نحوه محاسبه نمرات کل در آزمون اختصاصي، گفت: در آزمون اختصاصي زيرگروههاي متفاوتي لحاظ شده و نمرات تخصصي با يکديگر متفاوت هستند، به عنوان مثال گروه رياضي داراي سه زير گروه است و بدين معناست که داوطلب داراي سه نمره کل اختصاصي است، اين نمره کل اختصاصي با کل نمره عمومي جمع نمره آزمون فرد را تشکيل مي دهد.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به گزينش داوطلبان و نحوه محاسبه سوابق 25 درصدي تحصيلي، گفت: در گزينش نهايي، 75 درصد نمره داوطلب با 25 درصد سابقه تحصيلي محاسبه مي شود، در صورتيکه اعمال سوابق تحصيلي باعث افزايش نمره کل داوطلب شود ( براي ديپلمه هاي 84 به بعد ) تاثير خواهد داشت اما در صورتيکه باعث کاهش شود گزينش بر اساس سوابق صورت نمي گيرد.

توکلي خاطرنشان کرد: در کارنامه داوطلب مشخص مي شود که گزينش با اعمال سابقه تحصيلي صورت گرفته يا خير.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  5,838 بازدید

  0 نظر

  درج: 22 تیر 1392

  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام با شماره پیگیری تماس میگیرم جواب نمیدن کی کتابم ب دستم
  با سلام کتاب جمع بندی فیزیک ویژه کنکور 1401 کی چاپ میشود؟! با
  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم این کتاب الان برای خرید موجود
  محمد حسین رضانژاد 1400/09/13 - 20:26
  اگر بعدا برق ها بیاد چی ؟
  کی موجودش میکنید ؟‌ تاریخ احتمالی ؟
  سلام وقت بخیر

  نظرسنجی

  آمار سایت

  کل مطالب: 17679
  کل نظرات: 27315
  کل اعضا: 90933
  جدیدترین عضو: u-140996
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2021 Mehromah.ir