با یک فکر آزاد پیش به سوی کنکور 95

+3
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا )، از آنجا که بسیاری از نتایج در دقایق و لحظات پایانی تغییر می‌کند و شکست یا تساوی می توانند با برد به پایان برسند، نردیک شدن به کنکور درست همانند مسابقات ورزشی است که هرچه زمان‌های پایانی مسابقه نزدیک‌تر می شود، بر حساسیت، میزان هیجان و حجم فعالیت ورزشکاران اضافه شده و بازیکنان مدام برای کسب نتیجه بهتر یا تغییر آن و فرار از باختن، خود را به آب و آتش می‌زنند. چگونه ممکن است قبل از پایان و به صدا در آمدن سوت پایان یک رقابت دست های خود را به نشانه تسلیم بالا گرفت و دست از تلاش برداشت؟ یا حتی در روزهای پایانی و حساس سال تحصیلی ناامیدانه از درس و تلاش دست بکشید.
 
آشفتگی ذهنی، یکی از مشکلاتی است که در این دوره باقی مانده تا کنکور، برخی داوطلبان را، از زرنگ و با آمادگی بالا گرفته تا آنهایی که کمتر کنکور را جدی گرفته‌اند؛ دربرمیگیرد؛ آشفتگی این دوران بیش از هر زمان دیگری در برهم زدم افکار فرد اثرگذار است تاجایی که اگر برایش به دنبال فکر چاره نباشد او را نه تنها از درس بلکه از زندگی می اندازد.
 
لذا توجه به این دوران و حل مشکلات این چنینی باعث می شود که داوطلب با ذهنی آرام در آزمون ود شرکت کرده و بهترین نتیجه را برای خود به ارمغان آورد.

برای حفظ جایگاهتان بجنگید

علی عظیمی کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی و مشاور تحصیلی و تربیتی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: داوطلبان در روزهای نزدیک به آزمون سراسری در کمال آرامش و آمادگی ذهن باید دراین مدت زمان، بدون دلسردی و ناامیدی تلاششان را بیشتر کنند و حتی اگر خود را برنده می دانند، باید برای حفظ این موقعیت و جایگاه با داوطلبان دیگر بجنگند.
 
وی افزود: به تساوی هم نباید قانع بود و فقط باید به این اصل و قاعده اعتماد کنید که هر چه به دقایق آخر بازی می رسیم برای کسب نتیجه دلخواه باید کوشید تا حسرت زمان های از دست داده را نخورید.

همه عین هم هستید

عظیمی بیان کرد: البته این نکته را به دانش آموزان و داوطلبان کنکور یادآوری می کنیم که استرس، اضطراب و حس از یاد رفتن تمام مطالب درسی فقط برای شما نیست و حتی خیلی از کسانی که امسال، سال دوم کنکورشان است با خودشان فکر می کنند که پارسال همین موقع آمادگی واوضاع بهتری داشتند، اما نه آنها درست فکر می کنند و نه شما. دانستن اینکه داوطلبان با دیگر رقیبان خود در یک حس مشترک هستند، کمک می کند تا با این قبیل احساسات، افکار منفی و مزاحم راحت‌تر کنار بیایند.
 
وی افزود: این روزهای پایانی برای هیچ کدام از کنکوری ها روزهای خوب و خوشایندی نبوده و همه حتی آنهایی که قرار است با رتبه‌ای بالا در رشته دلخواهشان قبول شوند، هیچ وقت از این آخر خوششان نیامده است، پس با آرامش و توکل به خدا نگرانی ها را از خود دور کنید.

از دروس عمومی غافل نشوید

این مشاور تحصیلی و تربیتی با اشاره به نکاتی برای استفاده بهتر از ماه آخر تا کنکور و دوران جمع بندی، عنوان کرد: هر داوطلب، باید بسته به وضعیت خود و شرایطی که در دروس مختلف دارد، یک برنامه مشخص و هدفمند را تنظیم ‌کند. برنامه ای منظم و متعادل که در ماه آخر با جمع بندی تمام مطالب، شما را به تسلط برساند.
 
با یک اراده قوی وسایلی مانند موبایل و تبلت را برای عدم حضور در شبکه های اجتماعی و بازی از خودتان دور کنید، عظیمی علاوه بر یادآوری این موضوع گفت: برعکس تصور همگان دروس عمومی، نقش بسیار سرنوشت سازی در رتبه و تراز داوطلبان دارد و مرور آنها ساده تر و سریعتر هم اتفاق می افتد پس از مطالعه آنها نباید غافل شد؛ همچنین در این دوران، خواندن مطالب جدید ممنوع بوده و بهتر است به جاي مطالعه مطالب جديد، روي مطالب خوانده شده تمركز و مرور شود.

بخوابید و افزایش بازدهی داشته باشید

وی با بیان اینکه تمرکز روی اشكالات و ضعف‌ها باعث رفع موضوعی آنها می شود، ‌گفت: با تفکیک مطالب مهمتر از کم اهمیت‌تر و خواندن یادداشت برداری‌های خلاصه شده، به راحتی می توان سرعت مرور را افزایش داد؛ این کار همچنین باعث می شود اولویت بندی سوالات سخت و آسان کنکور برای پاسخ دهی در زمان مشخص هم راحت صورت گیرد. به منظور افزایش بازدهی، متناسب کردن استراحت با ساعات مطالعه بهترین کار است.
 
عظیمی اظهار داشت: هرچند که بدن برای تجدید قوا از 24 ساعت شبانه روز به 7 ساعت خواب نیاز دارد و در غیر اینصورت توانایی ذهنی و حافظه برای یادگیری کاهش یافته و خستگی چیره می شود اما با توجه به فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان قبل از کنکور سراسری، این فرصت خوبی است که داوطلبان از ساعت 4 (وقت سحر) تا 10 صبح با استفاده از سکوت و آرامش این لحظات، حسابی دروس را مرور کرده و سپس به استراحت بپردازند.
 
راه امتحان شانس برایتان باز است
این مشاوره تحصیلی و تربیتی بیان کرد: والدین با توجه به شرایط جامعه امروز و چند سال آینده، برای رشد و آرامش ذهنی فرزند خود بخصوص در امتحاناتی چون کنکور باید از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌ها استفاده و بهترین و آرام ترین فضا را برای آنها فراهم کنند. نوجوانان هم باید بدانند که با عدم قبولی در دانشگاه نه تنها زندگی به پایان نمی رسد، بلکه تازه شروع می شود.
 
وی اعلام کرد: در حال حاضر ظرفیت پذیرش دانشگاهها نسبت به چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته، بطوری‌که مشاهده می شود در ایام انتخاب رشته، داوطلبی با رتبه بالای صدهزار هم مجاز به انتخاب شده و درصورتی هم که نتواند وارد رشته مرود علاقه خود شود، می تواند شانس خود را در هر کدام از دانشگاه‌های موجود دیگر مانند؛ پیام نور و غیرانتفاعی امتحان کند؛ این امر همچنان منجر به کاهش و استرس ورود به دانشگاه می شود.
 
حرف پایانی، دانشگاه هدف نیست

امروزه متاسفانه در جامعه آنقدری که به مسئله آموزش و یادگیری محفوظات توجه می شود به مسئله تربیت توجه نمی شود. شیوه‌های آموزشی آزاد از جانب معلمان در دروس مختلف، باعث تزریق استرس و گسترش اضطراب امتحان در بین نوجوانان می شود چرا که این تفکر را در بین آنها و بخصوص خانواده‌هایشان القا می کند که شاید فلان معلم در فلان مدرسه یا آموزشگاه درموفقیت کنکور نقش تاثیرگذارتری می تواند داشته باشد و لذا نوجوانان سعی به امتحان هر شیوه‌ای تازه‌ای می کنند.
 
نکته آخر اینکه تنها راه سعادت و خوشبختی ما انسانها فقط قبولی در کنکور و گرفتن یک تیکه کاغذ به نام مدرک دانشگاهی نیست و نمی شود با قاطعیت عنوان کرد که هر داوطلب پذیرفته شده در کنکور و دانشگاه حتما در آینده آدم موفق و خوشبختی خواهد شد. رفتن به دانشگاه مساوی با خوشبختی نیست، قبولی در دانشگاه را آنقدر در بوق و کرنا کرده ایم که برخی نوجوانان خام و بی تجربه بعد از ناکامی قابل جبران، آینده خود را سیاه می بینند و این فکر را به ذهن خود نمی گنجانند که اگر امسال نشد، راه برای کنکور سال دیگر باز است.
 
بنابراین بهتر است با فکری باز و بدون استرس این روزهای باقی مانده را که به طور بسیار محسوسی می توانند بر رتبه یا افزایش قابل توجه درصدهای بعضی از درس های شما تاثیر گذارد، قدر دانسته و درس خوانده شود.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,647 بازدید

  0 نظر

  درج: 24 خرداد 1395

  توسط: goljah
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  لطفا برای کنکور ۱۴۰۳ رو منتشر کنید🙏🏻
  سلام انشالله حتما به هدفتون میرسید
  خیلی عالی و جالب بود
  با سلام پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر
  واقعا دوره عالی بود واقعا دوره عالی بود
  نه تنها مناسبه زیادم هست

  آمار سایت

  کل مطالب: 19944
  کل نظرات: 30116
  کل اعضا: 287555
  جدیدترین عضو: u-337635
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir