تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور1404

0
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور1404
تأثیر سوابق تحصیلی (نمره امتحانات نهایی سال آخر متوسطه) در کنکور سراسری با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۹ با اعمال ۳۰ درصدی کلید خورد. تأثیر این نمره در کنکور سال آینده ۴۰ درصد و از سال ۱۴۰۱ به بعد ۶۰ درصد و به گفته عضو این شورا از سال ۱۴۰۴ با احتساب نمره ۳ سال آخر خواهد بود.

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۹۹ آغاز شد و در پذیرش دانشجویان در این سال تأثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی (نمرات سال آخر دانش‌آموزان) مدنظر قرار گرفت؛ میزان تأثیری که در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه یافت.

پس از آن و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۴۰ درصد سوابق تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۱ تأثیر خواهد داشت و از سال ۱۴۰۲ این تأثیر به میزان ۶۰ درصد اعمال خواهد شد.

منصور کبگانیان قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور نیز پیشتر به اجرای طرح جدید ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها اشاره کرده و گفته بود که ۶۰ درصد معدل سال آخر دبیرستان و ۴۰ درصد نمره آزمون سنجش تخصصی به عنوان معیار ورود به دانشگاه‌ها تصویب شده است.

تغییرات کنکور تا سال ۱۴۰۴

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور درباره تغییرات کنکور سراسری تا سال ۱۴۰۴ در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش در پاسخ به این سؤال که در مصوبه نحوه پذیرش دانشجویان در کنکور سراسری از سال ۱۴۰۲ که قرار است ۶۰ درصد براساس سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد نمره کنکور باشد، بحثی تحت عنوان \"پذیرش\" ذکر و گفته شده که این پذیرش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌گیرد، این موضوع در چه مرحله‌ای است، اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۱ ما ۳۰ درصد را به ۴۰ درصد تأثیر مثبت سوابق تحصیلی در نمره کنکور تغییر دادیم و برای سال ۱۴۰۲ نیز ۶۰ درصد نمره کنکور بر اساس سوابق تحصیلی خواهد بود که فعلا بر اساس نمره پایه دوازدهم است.

وی تصریح کرد: مصوبه این موضوعات را در جلسات هفته‌های گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم و قرار است در آینده توسط ریاست جمهور ابلاغ شود.

کبگانیان اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ امتحانات نهایی پایه دوازدهم کاملاً امن و به صورت تشریحی خواهد بود؛ بر این اساس ۶۰ درصد نمره کنکور بر اساس سوابق تحصیلی اعمال خواهد شد و ۴۰ درصد بر اساس نمره کنکور سراسری اختصاصی که توسط وزارت علوم و سازمان سنجش برگزار می‌شود، محاسبه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۳ برای پایه یازدهم و دوازدهم این امتحانات برگزار می‌شود و افرادی که وارد پایه یازدهم می‌شوند باید از اکنون برای کنکور سراسری آماده شوند چون برای ۱۴۰۳ دو سال امتحانات نهایی آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: اما در سال ۱۴۰۴ دیگر نمره امتحانات هر سه سال آخر دبیرستان به عنوان سوابق تحصیلی مرجع ۶۰ درصد نمره کنکور خواهد بود.

کبگانیان پیشتر نیز در یک نشست خبری اعلام کرده بود که یادگیری عمیق، تأثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی و سؤالات تشریحی امتحانات نهایی، مبنای برگزاری کنکور ۱۴۰۲ و پذیرش در این آزمون خواهد بود و خطاب به دانش‌آموزانی که سال ۱۴۰۲ در کنکور شرکت می‌کنند، توصیه کرد درس‌ها را خوب بخوانند و زیاد روی تست تمرکز نکنند چراکه تست زنی در کنکور ۱۴۰۲ فقط ۴۰ درصد تأثیر دارد.

به گفته وی، این طور نیست که سرنوشت داوطلب فقط در چهار ساعت کنکور سنجیده شود بلکه سنجش علمی در امتحانات نهایی صورت می‌گیرد که بین ۲۵ تا ۳۰ روز برگزار می‌شود.

بر اساس مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان دوره متوسطه) که در مرداد ماه سال جاری به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، شورای سنجش و پذیرش دانشجو، شورای سنجش و پذیرش دانشجو دوره تحصیلات تکمیلی از دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور، قوه قضائیه، سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد، سهم نمره کل سابقه تحصیلی برای پذیرش در سال تحصیلی ۱۴۰۱ با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، ۴۰ درصد با تأثیر مثبت و برای پذیرش از سال تحصیلی ۱۴۰۲ و بعد از آن، سهم نمره کل سابقه تحصیلی با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی و مابقی ۴۰ درصد سهم آزمون اختصاصی خواهد بود.

تأثیر قابل توجه سوابق تحصیلی در نمره نهایی کنکور، صیانت دقیق از نمرات امتحانات سال آخر دوره دبیرستان را می‌طلبد و نیازمند برنامه‌ریزی و هماهنگی منسجم بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش آموزش کشور است.

بر این اساس، وزارت آموزش و پرورش موظف شده است نسبت به ثبت سوابق تحصیلی کامل دانش‌آموزان اقدام کند به گونه‌ای که برای پذیرش از سال تحصیلی ۱۴۰۲ به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی کامل باشند.

به همین منظور یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، نیز پیش از این ضمن دادن اطمینان خاطر نسبت به حفظ و صیانت نمرات امتحانات نهایی سال آخر دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم، اعلام کرد که این آزمون‌ها برای جلوگیری از نابرابری‌ها به صورت هوشمند و استاندارد برگزار می‌شوند و یک تیم نیز برای رسیدگی و آماده‌سازی وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری این آزمون‌ها تشکیل شده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  295 بازدید

  0 نظر

  درج: 27 بهمن 1400

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام و احترامات... لطفا من را به سایت اضافه نمایید
  محمدعارف چترعنبرین دیروز, 13:58
  m.areefchatranbarin@gimal.com سلام کتاب پایه ششم
  سلام خسته نباشید ببخشید آموزش کامل سماعی رو هم کتاب داره؟؟؟؟؟
  سلام این این کتاب برای کنکور 1402 است
  نظر مخفی شده است
  هردوتاش عالی ان. اما کتاب واژگان تصویری تصویر و متضاد و مترادف

  آمار سایت

  کل مطالب: 19367
  کل نظرات: 29285
  کل اعضا: 173246
  جدیدترین عضو: u-223313
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2021 Mehromah.ir