خصوصی‌سازی مدارس حقوق شهروندی کودکان و نوجوانان را نقض کرده

0
خصوصی‌سازی مدارس حقوق شهروندی کودکان و نوجوانان را نقض کرده

حمیدرضا حاجی بابایی در جمع خبرنگاران در همدان اظهار داشت: با اعلام جذب دانش آموزان در مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه (پایه هفتم)، پیش بینی‌ها درست از آب درآمد و مشخص شد این همه تعلل و اعلام اخبار متناقض و سرگردانی مردم  از بهمن تاکنون فقط برنامه‌ریزی برای گرفتن زمان، برای توسعه مدارس غیردولتی بود.

در شهر تهران 12 میلیون تومان و گاهی بیش از 20 میلیون تومان شهریه ، از اولیای دانش آموزان دریافت شده است

وی با بیان اینکه پیش بینی شده بود آموزش و پرورش بعداز تکمیل ظرفیت مدارس غیردولتی ثبت نام و جذب دانش آموزان در مدارس سمپاد را شروع می‌کند، افزود:بر اساس اخبار واصله کار گزینش و جذب و ثبت نام در مدارس غیردولتی به اتمام رسیده است، این در حالی است که در شهر تهران 12 میلیون تومان و گاهی بیش از 20 میلیون تومان شهریه ، از اولیای دانش آموزان دریافت، و یا وثیقه های لازم برای وصول شهریه از اولیای دانش آموزان اخذ شده است.

متاسفانه عدالت آموزشی در آموزش وپرورش اولویت اول نیست

وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: خبرها حاکی از آن است که در صورت انصراف دانش آموزان از این مدارس حداقل 5 درصد از شهریه استرداد نمی شود، یعنی کاسبی در سطح وسیع در فرهنگی ترین نهاد کشور و استفاده از استیصال مردم، با برنامه ریزی آموزش وپرورش و سوء استفاده از مردم،که به هیچ عنوان توجیهی ندارد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران که بارها مقام معظم رهبری (مدظله العالی)در خصوص عدالت تذکر داده‌اند ، باید دستگاهی که متولی فرهنگ کشور است، پرچمدار توسعه عدالت باشد، این رویکرد وزارت آموزش وپرورش صددرصد با روح حاکم بر آموزش وپرورش و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه وسایر اسناد فرادستی در تضاد است.

وی تاکید کرد: از روزهای ابتدایی طرح حذف آزمون در مدارس ابتدایی اعلام کردم حذف آزمون و مقوله حذف مدارس سمپاد دو بحث کاملا مجزاست، که متاسفانه شاهد بودیم که آموزش وپرورش با سفسطه به هدف خود مبنی بر اولویت دادن به جذب دانش آموزان  مستعد در بخش غیردولتی رسید و با خبر روز گذشته وزارت آموزش وپرورش برای همه روشن شد که متاسفانه عدالت آموزشی در آموزش وپرورش اولویت اول نیست.

حاجی بابایی با بیان اینکه وزارت آموزش وپرورش باید خیلی زودتر از این زمان به دنبال روش‌های جایگزین آزمون برای جذب دانش آموزان مستعد در مدارس سمپاد می گشت،گفت: روزهای پایانی اردیبهشت زمانی مناسبی نیست که وزارت آموزش وپرورش تازه اعلام می‌کند به دنبال راهکار جایگزین آزمون هستیم.

آموزش وپرورش نگران از دست دادن لقمه های چرب خود در مدارس غیردولتی نباشد

وی با اشاره به اتمام مراحل جذب و ثبت نام در مدارس غیر دولتی افزود:  این شهریه‌های کلان و دریافت وثیقه مبنی بر عدم استرداد حداقل 5 درصد از شهریه ها از دانش آموزان ثبت نام شده نشان می‌دهد که آموزش وپرورش از مسیر اصلی خود خارج شده است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان اظهار امیدواری کرد که دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس غیردولتی نیز در لیست پذیرفته شدگان مدارس سمپاد قرار بگیرند و آموزش وپرورش نگران از دست دادن لقمه های چرب خود در مدارس غیردولتی نباشد.

حقوق شهروندی کودکان ونوجوانان، با خصوصی‌سازی مدارس نقض شده است،دولت در کجا به دنبال ، حقوق شهروندی می گردد؟

حاجی بابایی تاکید کرد: مطالعات تطبیقی نشان می‌دهد حتی در کشورهایی که مدعی توسعه هستند، آموزش وپرورش در این حجم خصوصی نشده است و عدالت آموزشی اولیه ترین حق شهروندی کودکان و نوجوانان است که متاسفانه در آموزش وپرورش نقض شده است وقتی حقوق شهروندی در فرهنگی ترین نهاد خدمات رسان کشور رعایت نمی‌شود دولت کجا به دنبال نهادینه کردن حقوق شهروندی می‌گردد.

آموزش و پرورش در کشور نباید طبقاتی شود

وی با طرح این سوال که آیا بلاتکلیف نگه داشتن طولانی مدت اولیاء و دانش آموزانی که در آستانه تغییرات بحران‌زای نوجوانی قرار دارند، مصداق واقعی تحمیل استرس به آینده سازان کشور، آن هم با شعار و ادعای حذف استرس نبود؟  تاکید کرد: باید برنامه‌ریزی آموزش وپرورش به گونه‌ای باشد که در این شرایط اقتصادی و معیشتی در کشور، مراقب باشد آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان طبقاتی نشود و براساس قانون اساسی زمینه را برای پرورش استعدادهای دانش آموزان در محروم ترین نقاط کشور متوازن با مناطق توسعه یافته فراهم کند، اما می‌بینیم که عملکرد آموزش وپرورش با این رویکرد در تضاد است.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,182 بازدید

  0 نظر

  درج: 1 خرداد 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir