برنامه های آموزش و پرورش برای توسعه کارآفرینی تشریح شد

0
برنامه های آموزش و پرورش برای توسعه کارآفرینی تشریح شد

معاون آموزش‌ متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: ۱۱ هزار فرهنگی داوطلب مدیریت مدرسه هستند که آزمون هماهنگی در ۲۴ خرداد امسال برگزار می‌شود.
به گزارش خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری فارس، علی زرافشان معاون آموزش‌ متوسطه وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان معاونت آموزشی برگزار شد، اظهار داشت: ارتقای مدیریت آموزشگاهی از جمله برنامه‌های امسال است که برنامه تعالی یکی از اقدامات ماست.
وی افزود: طرح تعالی مدرسه 4 سال پیش آغاز شد که امسال به صورت سراسری در مدارس متوسطه اول و دوم اجرا می‌شود.
زرافشان ادامه داد: این طرح، تلفیقی از مدرسه محوری و تفویض اختیار است؛ مشارکت همه ارکان مدرسه را در مدیریت فراهم کرده است و رسیدن به مدرسه اثربخش را دنبال می‌کنیم.
وی گفت: فرایند انتصاب و انتخاب مدیران اقدام دیگری است که امسال انجام می‌دهیم که با رویکرد داوطلبانه و استفاده از فناوری اطلاعات اجرا می‌شود.
معاون آموزش‌ متوسطه وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: تاکنون 3060 مدرسه در لیست فراخوان مدیر هستند که بیش از 11 هزار فرهنگی، داوطلب پُست مدیریت هستند؛ آزمون هماهنگی نیز در 24 خرداد امسال برای انتخاب مدیران برگزار می‌شود.
* سنجش صلاحیت حرفه‌ای مدیران در سال جاری
زرافشان اظهار داشت: سنجش صلاحیت حرفه‌ای مدیران از دیگر برنامه‌هاست؛ اقدامات خوبی انجام شده است تا با استفاده از روش‌های سنجش صلاحیت، مدیران شایسته‌تری را انتخاب کنیم.
وی گفت: ارتقای آموزش‌‌های مهارتی در آموزش‌ و پرورش از دیگر اقدامات است؛ سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد؛ امسال نیز توسعه کیفیت آموزش‌ها مد نظر است که در این راستا اختصاص بودجه برای تجهیز هنرستان‌ها مد نظر قرار گرفت.
زرافشان ادامه داد: در بخش یاد شده 520 میلیارد ریال اعتبار داشتیم که به استان‌ها ابلاغ شد و از بخش 2 درصد گاز نیز 80 میلیارد ریال اختصاص یافت.
وی افزود: سال گذشته توانستیم ردیف اختصاصی برای فعالیت برون سپاری بگیریم؛ در این بخش 70 هزار دانش‌آموز در شاخه کاردانش را در طرح برون سپاری داریم؛ 60 میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفته شده بود که تا کنون 50 درصد آن تحقق یافته است.
* آموزش‌های کاردانش در کارخانه‌ها در شهرک‌های صنعتی
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: آموزش‌‌های کاردانش در شهرک‌های صنعتی از دیگر اقدامات است که با مشارکت وزارت صنعت و معدن اجرا می‌شود و دانش‌آموزان دروس خود را در کارخانه‌ها می‌گذارنند.
* اجرای طرح «ایران مهارت»
زرافشان به اجرای طرح «ایران مهارت» اشاره کرد و گفت: این طرح در دوره اول متوسطه در سال گذشته آغاز شد و در سال جاری ادامه می‌یابد.
وی افزود: تا کنون در 10 درصد یا 250 مدرسه در 8 استان این طرح به صورت آزمایشی اجرا شده است و امیدواریم از مهر 97 این برنامه را به دیگر استان‌ها تعمیم دهیم.
* ایجاد بازارچه کارآفرینی
معاون آموزش‌ متوسطه به ایجاد بازارچه کارآفرینی اشاره کرد و گفت: به منظور تحقق اشتغال و اقتصاد مقاومتی و کارآفرین پروری، بازارچه‌های کسب و کار دانش‌آموزی را با مشارکت دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار می‌کنیم.
وی ادامه داد: در این راستا آموزش‌های کارگاهی به مربیان و دانش‌آموزان ارائه می‌شود و تلاش می‌کنیم کار تیمی را در این کارگاه‌ها به دانش‌آموزان آموزش‌ دهیم.
زرافشان با بیان اینکه اتاق‌های کارآفرینی در هنرستان‌ها فعال است، گفت: دستورالعمل‌هایی را برای ارائه و عرضه تولیدات دانش‌آموزان ابلاغ کرده‌ایم و مراکز رشد کارآفرینی نیز در چند استان راه‌اندازی شده است.
وی با تأکید بر اینکه به دنبال تنوع بخشی به استعدادها و روش‌ها برای هدایت استعدادها هستیم، بیان کرد: ارتقای کمی و کیفی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و توسعه جشنواره‌های علمی و فرهنگی از دیگر سیاست‌ها و برنامه‌های ما در سال 97 در راستای شناسایی استعدادهاست؛ ضمن اینکه به دنبال به رسمیت شناختن هوش‌های مختلف هستیم.
* ایجاد سامانه ثبت اختراعات دانش‌آموزان
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به توافق با معاونت علمی ریاست جمهوری برای برگزاری المپیاد نانو اشاره کرد و اظهار داشت: در نظر داریم سامانه‌ای برای ثبت اختراعات دانش‌آموزی با هماهنگی معاونت علمی ریاست جمهوری به زودی راه‌اندازی کنیم.
وی به اجرای طرح شهاب در دوره اول متوسطه اشاره کرد و گفت: بر اساس سند تحول آموزش و پرورش، تا پایان سال نهم زمینه سازی برای شناسایی و شکوفایی استعدادهای متنوع صورت می گیرد و از سال نهم به بعد هویت بخشی به علایق و استعدادها مورد تاکید قرار دارد.
زرافشان به استقرار پایه دوازدهم اشاره کرد و اظهار داشت: با استقرار پایه دوازدهم، ساختار 3-3-6 تکمیل می‌شود که ستادی در وزارت آموزش‌ و پرورش تشکیل شده است که در چند حوزه کار انجام می‌شود به عنوان مثال سازمان پژوهش و برنامه ریزی کتاب‌ها را آماده می‌کند.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به بحث نیروی انسانی در این بخش اشاره کرد و گفت: ما تراز نیروی انسانی تهیه کردیم که سال گذشته در اختیار استان‌ها قرار دادیم و کمبودها مشخص است.
 وی ادامه داد: برای تأمین نیروی انسانی گزارشاتی را به مرکز منابع انسانی ارائه کرده‌ایم که با اضافه تدریس همکاران فرهنگی و جذب از طریق آزمون استخدامی به دنبال حل مشکل نیروی انسانی هستیم.
* پیشنهاد سهم 40 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98
زرافشان ادامه داد: امسال سهم سوابق همان 30 درصد است؛ پیشنهاد ما در سال 98 برای سوابق تحصیلی در کنکور این است که سهم سابقه تحصیلی به 40 درصد با تأثیر قطعی برسد.
وی با بیان اینکه نرخ پوشش تحصیلی برای گروه سنی 12 تا 14 ساله، 97 درصد است، گفت: سه درصد بیرون از مدارس‌ هسند و یکی از برنامه‌های جدی ما جذب بازماندگان از تحصیل است.
وی درباره جایگاه مشاوره در مدارس با توجه به وجود رخدادهای تلخی چون خودکشی در جامعه دانش‌آموزی، اظهار داشت: با استقرار پایه نهم و انتقال هدایت تحصیلی به دوره اول متوسطه، مشاوران دوره دوم به دوره اول منتقل شدند اما یکی از کاستی‌های جدی ما در حوزه منابع انسانی مشاوران هستند و امیدواریم سند جامع مشاوره در معاونت پرورشی نهایی شده و جذب مشاور از آن طریق انجام شود.
زرافشان درباره هدایت تحصیلی در سال جاری گفت: امسال دستورالعمل هدایت تحصیلی مشابه سال گذشته است؛ سال گذشته تجربه نسبتاً موفقی داشتیم و زمینه انتخاب حداکثری فراهم و توزیع دانش‌آموزان مطلوب بود و طبق هدفگذاری انجام شد.
وی ادامه داد: بر این اساس ثبت‌نام در شاخه فنی و کاردانش با هدف رشد 38 درصدی محقق شد، در علوم تجربی شرایط کنترل شد، در رشته ریاضی 11 درصد حفظ شد و در رشته انسانی در وضع مطلوبی قرار داشتیم.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه به 16 هزار هنرآموز و 14 هزار معلم دروس عمومی برای پایه دوازدهم در سال تحصیلی آینده نیاز داریم، گفت: این در حالی است که با مازاد نیرو در برخی مناطق روبرو هستیم.
زرافشان افزود: در مجموع 17 هزار و 368 نفر در آزمون استخدامی جدید پذیرفته خواهند شد و توزیع نیرو بر حسب نیاز مقاطع صورت می گیرد؛ قرار است 3200 استادکار و هنرآموز از طریق آزمون جذب شوند.
وی با اشاره به شعار سال مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی»، گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری همه ساله نمایشگاه «ساخت ایران» را برپا می‌کند و خوشبختانه مدارس و پژوهش سراهای ما با تخفیف های خوبی از این نمایشگاه خرید می‌کنند و ما نیز به دنبال تهیه تجهیزات ایرانی در مدارس هستیم.
معاونت آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در خصوص تجهیز آزمایشگاه‌ها نیز بیان کرد: ردیف بودجه 2 درصد فروش گاز را داریم که برای تجهیز وسایل گرمایشی و سرمایشی و آزمایشگاه‌ها درنظر گرفته شده است و امیدواریم با تکرار تخصیص بودجه همه مدارس ما از آزمایشگاه‌های مناسب برخوردار شوند.
وی درباره تجاری سازی تولیدات دانش‌آموزی گفت: مرحله به مرحله از ایده‌های نوآورانه حمایت می‌کنیم. به زودی سامانه ثبت اختراعات نیز راه اندازی می‌شود؛ در گام آخر در تلاش هستیم ایده‌های دانش‌آموزی را تجاری‌سازی کنیم.
زرافشان درباره مدارس شبانه‌روزی نیز اظهار داشت: امسال سهم مدارس شبانه برای تغذیه در بودجه افزایش یافته و ب ۴۲ میلیارد تومان رسیده است. بودجه ایاب و ذهاب دانش آموزان نیز ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی در خصوص تعداد پژوهش‌سراهای دانش آموزی، گفت: در  720 منطقه آموزشی، 640 منطقه دارای پژوهش‌سرای دانش‌آموزی هستند که به دنبال توسعه کیفی پژوهش‌سراها هستیم.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,200 بازدید

  0 نظر

  درج: 30 فروردین 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  فقط تنها مشکلی که هست نمیدونم هجده سالگی کیو انتخاب کنم به
  سلام وقتتون بخیر با پرداخت این مبلغ 740 تومان جلد 1 شامل درسنامه
  سلام. ایا این کتاب تو چاپ 1403 ویرایش شده؟؟
  سلام کنکور خارج اردیبهشت رو نمی زارین؟
  لطفا صادقانه و بدون هیچگونه تبلیغی به سوالی که دارم جواب بدید
  من پرستاری میخوامممممم

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir