تحلیل اساتید از کنکور سراسری 95 رشته علوم تجربی

بازدیدها: 29,896
سؤالات درس زبان و ادبیّات فارسی در آزمون 95 رشته‌ی تجربی، از نظر تیپ‌بندی و گونه‌های سؤالی، تفاوت چندان محسوسی با سؤالات سال‌های گذشته ندارد و در هر کدام از شش محور اصلی «واژگان، املا، تاریخ ادبیّات، آرایه‌های ادبی، زبان فارسی، مفهوم و قرابت معنایی» به ترتیب، 3، 2، 3، 3، 5 و 9 سؤال طرح شده و سؤالات نیز- جز در موارد معدود- بر همان سبک و سیاق حاکم بر آزمون‌های سال‌های گذشته طرّاحی شده‌اند.
تنها در مبحث املای واژه، توجّه به بررسی غلط املایی در ابیات، آن هم با ساختار و تیپّ الفبایی در گزینه‌ها (سؤال 4) نوعی تازگی و نوگرایی به شمار می‌رود. جز این موارد، در سایر مباحث، تازگی خاصّی دیده نمی‌شود.
از نظر سطح علمی، متأسّفانه در سؤالات این دوره نیز همانند سال‌های گذشته و آزمون ریاضی 95 سؤالات دارای اشکال و ایراد علمی دیده می‌شود؛ چنان‌که سؤال 11 در مبحث آرایه‌های ادبی در نهایت بی‌دقّتی طرح شده و هیچ پاسخ درستی ندارد و پاسخ اعلام شده نیز نوعی پاسخِ تحمیلی (!) برای سؤال تلقّی می‌شود.
علاوه بر این، در مبحث تاریخ ادبیّات، طرح سؤال از سالِ تألیف «روضه‌ی خُلد» کاملاً غیرعلمی و غیردقیق و نامناسب بوده و بی‌گمان داوطلبان عزیز را در رسیدن به پاسخ با چالش و مشکل جدّی روبه‌رو ساخته است. در مجموع، سؤالات این دوره‌ی رشته‌ی تجربی را نسبت به آزمون ریاضی و انسانی 95 باید سؤالاتی دشوار دانست.

تحلیل درس ادبیات

در این آزمون 4 تست سخت طرح شده است که طبیعتاً کسب درصد نزدیک به 100 را بسیار دشوار کرده است. طرح 8 تست حفظی متنی و 6 تست حفظی آیه کار را هم کمی سخت و چالشی‌تر کرده است.
کلیت سؤالات، رُند و روان است و تست اختلافی نیز دیده نمی‌‌شود.

تحلیل درس دین و زندگی

در نگاه کلی آزمون امسال نسبت به سال گذشته سطح یکسانی داشت. البته درک مطلب ساده‌تر بود اما سؤالات ترجمه و برخی از سؤالات قواعد نسبت به سال گذشته دشوارتر به ‌نظر می‌رسید.
به‌طور مثال سؤال 32 دارای گزینه‌های بسیار نزدیک به‌هم می‌باشد. سؤال 43 از عربی یک طرح شده است. و یا سؤال 49 یک مدل جدید از مبحث استثناء می‌باشد. در واقع به‌نظر می‌رسد آزمون سال 94 و 95 از نظر سطح دشواری یکسان هستند اما سختی مطالب در سال 94 بیش‌تر روی درک مطلب و ترجمه تکیه داشت ولی سال 95 از نظر ترجمه و قواعد سطح سختی بالاتری را به خود اختصاص می‌داد. البته در این بین سؤال‌های ساده‌ای هم مانند سؤال 26، 31 و 38 نیز به‌چشم می‌خورد.

تحلیل درس عربی

به طور کلی می‌توان گفت سطح سؤالات درس زبان انگلیسی، در کنکور امسال سخت‌تر از سال قبل بود.
در بخش گرامر، طراح نهایت تلاش خود را کرده بود تا قالب‌های شناخته‌شده را بشکند و سؤالات را با ظاهر و شکل جدیدی طرح کند. در این بخش، وجود جملات بسیار طولانی و طرح یک تست از ترکیب دو مبحث گرامری جلب توجه می‌کرد.
سؤالات واژگان، به نسبت سؤالات خوبی بودند و به جز سؤال 84 که پاسخ آن خارج از کتاب حساب می‌شود، بقیه از جملات قابل قبولی تشکیل شده‌ بودند، هر چند باز هم جملات کمی طولانی‌تر از حد استاندارد و پیچیده بودند.
کلوزتست‌های امسال کلاً در تمامی گروه‌ها خاص بودند. متن‌ها طولانی بودند و تأکید کلوزتست بیشتر بر روی گرامر بود. البته خوشبختانه سؤالات کلوزتست تجربی از دو گروه ریاضی و انسانی بهتر بود. درک مطلب تجربی برای داوطلبی که به آن مسلط بودند، واقعاً منطقی بود. متن‌ها خیلی طولانی نبودند و سؤالات استنباطی خیلی زیاد نبودند. شاید بتوان گفت در کنکور امسال تجربی، بخش درک مطلب نسبت به پارسال کمی راحت‌تر بود.

تحلیل درس زبان انگلیسی

ریاضی کنکور تجربی سال 95 یکی از متعادل‌ترین کنکورهای سال‌های اخیر بود به‌طوری که سطح سؤالات در سطح مثال‌ها و تمرین‌های کتاب‌های درسی رشته‌ی تجربی بود. در این آزمون، توجه ویژه به تابع قدرمطلق و رسم نمودارهای این تابع و محاسبه‌ی سطح بین نمودارهای دو تابع، خودنمایی می‌کند. تسلط داوطلبان بر کنکورهای سال‌های قبل باعث می‌شد که در پاسخ‌گویی به سؤالات امسال، دچار چالش خاصی نشوند.
از نکات قابل توجه در آزمون امسال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • طراحی سؤال از دنباله‌های بازگشتی که اشاره‌ای بسیار کم‌رنگ به آن در کتاب‌های درسی تجربی شده است.
 • رسم نمودار توابع شامل قدرمطلق و محاسبه‌ی سطح بین نمودار این تابع
 • باز هم نقش پررنگ مثلثات در سؤالات
 • توجه به تمرین‌های کتاب‌های درسی
 • طراحی سؤال از معادلات مماس و قائم از نقطه‌ای خارج از منحنی (برای اولین‌بار) ولی مشابه تمرین کتاب درسی

تحلیل درس ریاضیات

از تعداد 30 تست فیزیک رشته‌ی تجربی حدود 10% تست‌ها ساده، 46% تست‌ها متوسط و 44% تست‌ها سخت بود که تست‌های سخت علاوه بر مفهومی بودن محاسبات خیلی زیادی داشت از جمله تست‌های 216 و 217 که محاسبات طولانی و تست‌های 207، 211، 214، 215، 219 و 225 بسیار مفهومی بودند.
که داوطلب باید تسلط زیادی به مفاهیم فیزیک داشته باشد تا بتواند این تست‌ها را درست جواب دهد. در کل سطح ازمون نسبتاً دشوار است چرا که تعداد تست‌های ساده‌ی آن بسیار کم بوده و کمتر داوطلبی می‌تواند این آزمون را در زمان استاندارد 37 دقیقه به طور کامل درست جواب دهد.

تحلیل درس فیزیک

 • از نظر درجه‌ی دشواری، در مقایسه با درس شیمی کنکور 94 رشته‌ی تجربی دشوارتر است.
 • تعداد مسایل محاسباتی از 12 مورد (در کنکور تجربی 94) به 18 مورد افزایش یافته است و مسایل، روی هم رفته دشوارتر از کنکور تجربی 94 و در حد کنکور ریاضی 94 می‌باشد.
 • شش سؤال از 13 سؤال مربوط به شیمی 3 به بخش 1 اختصاص دارد. این یعنی اهمیت ویژه و بسیار زیاد استوکیومتری در شیمی کنکور. در ضمن، تعداد زیادی از سؤال‌های مباحث دیگر هم ارتباط نزدیکی با استوکیومتری دارند.
 • سؤال‌های شیمی 2 بسیار جالب و خلاقیت‌آمیز هستند.
 • دو تست از سه تست الکتروشیمی (بخش 4 شیمی 4) کاملاً با استوکیومتری عجین شده است. این بار هزارم: شیمی کنکور یعنی استوکیومتری! و دیگر هیچ!!
 • از بخش 2 شیمی 2، 5 تست داده شده است و این در رکوردهای گینس قابل ثبت است!!
 • دو تست از سه تست الکتروشیمی (بخش 4 شیمی 4) کاملاً با استوکیومتری عجین شده است. این بار هزارم: شیمی کنکور یعنی استوکیومتری! و دیگر هیچ!!
 • تست 267 بسیار چالش‌برانگیز است و من در آینده‌ی نزدیک در سایت مهروماه ایراد علمی جدی نیز نسبت به این تست بغرنج وارد خواهم کرد.

تحلیل درس شیمی

هنوز هم بوی سؤالات 94 رو میشه از سؤالات 95 فهمید! باز هم ابهام و باز هم سؤالات مشکوک! هر چند سؤالات زیست کنکور 95 نسبت به کنکور 94 بهبود یافته بود! اما هنوز هم بیماری سؤالات کاملاً درمان نشده! و ما همچنان اندر خم کوچه‌ی شفای سؤالات زیست مانده‌ایم!
سؤالات زیست کنکور 95 باز هم با نمایی عجیب و غریب ظاهر شدند اما این‌بار از دو جهت، یکی از جهت طرح تعدادی سؤال بسیار آسان که در این چند سال اخیر سابقه نداشتند و یکی از جهت سؤالات مبهم، دشوار و وقت‌گیر. . موضوع بعدی اینکه در کنکور 95 هم مثل کنکور 94 سؤالی از مبحث ژنتیک طرح شده بود که بسیار سخت بود. گویی طرح سؤال ژنتیک در حد لالیگا از سال 94 مد شده!
اگر از شکایات و شکوه‌ها بگذریم به تحلیل جزئی سؤالات می‌رسیم که باید گفت سؤالات 156-175-182-186-202 و 204 جزء سؤالات چالش‌برانگیز و سؤالات 184-188-168-162 جز سؤالات آسان آزمون به حساب می‌آمدند.
موضوع قابل بحث دیگر در مورد تعداد سؤالات شمارشی (چندموردی) هستش که در کنکور 95 کاهش یافته بود!
یعنی در سال 94، 5 عدد سؤال چند موردی اما در سال 95، 4 عدد سؤال چند موردی و 1 عدد سؤال کدام موردی (الف وب / ب و ج و ...) داشتیم. از لحاظ طراحی سؤال از شکل کتاب درسی امسال هم مشابه کنکور 94 ایده‌ی عددگذاری روی یکی از شکل‌های کتاب و مقایسه بین قسمت‌های مختلف آن مدّ نظر طراح بوده! از لحاظ ایده‌پردازی باید گفت ایده‌ی نو در طرح سؤالات امسال به سؤال 202 تعلق می‌گیره، همون (سؤال ژنتیکی). در ضمن موضوع قابل توجه دیگر، کاهش سؤالات مبحث شارش انرژی نسبت به سال 94 بود که جای تأمل داره!
در کل زیست کنکور سال 95 نسبت به سال 94 سیر بهبودی به خود گرفته اما همچنان ابهام در آن دیده می‌شود به امید سؤالات بی‌ابهام و استاندارد!

تحلیل درس زیست شناسی - بخش 1

درباره ی سطح سوالات امسال می توان گفت انتظار این بود که سوالات سخت تری را داشته باشیم اما نسبت به سال قبل که سوالات بحث برانگیز و چالشی بود، امسال سوالات بهتری را داشتیم و نتایج و درصد ها هم بهتر خواهد بود.
اگر دانش آموزان تست های سال قبل را حل می کردند می توانستند به درصد بالایی از سوالات پاسخ دهند. دراین آزمون سوالات مشابه سال های قبل زیاد بود.
حتی سوالات ژنتیک که بحث برانگیز بود، مشابه سال های قبل بود و با همان راه حل می‌شد.
امسال هم مثل سال های قبل بیشتر سوالات پیش دانشگاهی از بخش پیش دو آمده بود ولی از بخش پیش یک هم سوال داشتیم و شکاف بین پیش یک و دو کمتر شده بود.
در کل می توان گفت دانش آموز اگر کتاب درسی را خوب خوانده بود و سوالات سال قبل را حل کرده بود می توانست به درصد بالایی از سوالات پاسخ دهد.

تحلیل درس زیست شناسی - بخش 2

سؤالات درس زمین‌شناسی امسال کنکور سراسری، تغییرات ساختاری و محتوایی بسیار زیادی نسبت به روال چهار سال گذشته (کنکورهای سراسری 90 تا 94) داشته است. اکثر سؤالات کنکورهای سال 90 تا 94 عیناً از متن یا شکل‌های کتاب درسی مطرح شده بود، اما در کنکور امسال تنها 10 تا 12 سؤال مستقیماً از کتاب درسی مطرح شده است.
سایر سؤالات اغلب مفهومی، تفسیری و ترکیبی به همراه شکل‌های خارج از کتاب درسی مطرح شده است. سطح دشواری سؤالات نسبت به سال‌های گذشته دشوار ارزیابی می‌شود. همچنین به علت وجود سؤالات ترکیبی بسیار، تغییر محسوسی در بودجه‌بندی و چیدمان سؤالات نسبت به سنوات گذشته دیده می‌شود، به طوری که برای نخستین بار از فصل یک کتاب درسی سال سوم، یک سؤال مطرح شده است.
در کل می‌توان سؤالات کنکور امسال را از همه لحاظ، کاملاً متفاوت با سال‌های گذشته دانست. در ضمن می‌توان گفت در حالت کلی مجموعاً 12 سؤال از کتاب زمین‌شناسی و 13 سؤال از کتاب علوم زمین مطرح شده است.

تحلیل درس زمین شناسی

با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir