زمینی‌سازی مریخ با تکنولوژی فعلی ممکن نیست

زمینی‌سازی مریخ با تکنولوژی فعلی ممکن نیست

+1
زمینی‌سازی مریخ با تکنولوژی فعلی ممکن نیست

 بررسی‌های جدید نشان می‌دهد، زمینی‌سازی سیاره مریخ فراتر از توانایی‌های تکنولوژی امروزی است.

 

نویسنده‌های علمی تخیلی مدت‌هاست که در داستان‌های خود، زمینی‌سازی سیارات دیگر را توصیف می‌کنند، فرایند فرضی است که عمدتا شامل تغییر جو، دما و محیط‌ سیاره‌ای دیگر است تا هر چه بیشتر به زمین شبیه شود و بتواند برای موجودات زنده از جمله انسان قابل‌زیست شود.

دانشمندان هم روش‌های مختلفی را برای زمینی‌سازی مریخ پیشنهاد داده‌اند. یکی از راهکارها، رها کردن گاز دی‌اکسید کربن به دام افتاده در سطح مریخ است تا پس از ضخیم کردن جو سیاره، همچون پتویی عمل کرده و سیاره سرخ را گرم کند.

اما بر اساس پژوهش جدید، مریخ دی‌اکسید کربن کافی ندارد که بتواند آن را به جو برگرداند و سیاره را گرم کند. و به این ترتیب، تبدیل سیاره‌ای با محیطی ناسازگار مانند مریخ به جایی که فضانوردان بتوانند به‌راحتی بدون تجهیزات در آن به کاوش بپردازند، فراتر از توانایی‌های تکنولوژی امروزی است.

اگرچه جو فعلی مریخ دارای دی‌اکسید کربن است، اما بسیار نازک است و سطح سیاره هم به‌اندازه‌ای سرد است که امکان جاری شدن آب مایع وجود نداشته باشد. در مریخ، فشار جو کمتر از یک درصد فشار جو زمین است. بنابراین، هر آب مایعی روی سطح سیاره به‌سرعت، تبخیر یا منجمد می‌شود.

طرفداران زمینی‌سازی مریخ، پیشنهاد کرده‌اند که گازهای مختلفی (از منابع متعدد موجود در سیاره) برای ضخیم کردن جو و افزایش دمای مریخ رها شوند. این گازها همان گازهای گلخانه‌ای هستند که می‌توانند گرما را در جو به دام بیاندازند.

در شرایط کنونی،‌ نور خورشید پس از نفوذ در جو سیاره و برخورد به سطح، به‌صورت گرما از سطح بازتاب داده می‌شود. اما با وجود دی‌اکسید کربن در جو، این گرما به دام می‌افتد و از بازگشت آن به فضای بیرونی جلوگیری می‌شود. جذب اضافی گرما، می‌تواند به‌طور بالقوه، میانگین گرمای سطحی مریخ را افزایش دهد و جاری شدن آب مایع را امکان‌پذیر کند.

 بروس یاکوسکی از دانشگاه کلرادو، بولدر، نویسنده‌ی اصلی این پژوهش که هفته‌ی گذشته در ژورنال Nature Astronomy منتشر شد، گفت:

    دی‌اکسید کربن و بخار آب تنها گازهای گلخانه‌ای هستند که احتمالا در مریخ به‌‌اندازه‌ای فراوان‌اند که بتوانند تاثیر گلخانه‌ای لازم را پدید بیاورند.

اگر چه قبلا پژوهش‌هایی در خصوص امکان زمین‌سازی مریخ انجام گرفته‌اند؛ اما پژوهشگران در بررسی‌های جدید خود، از وجود اطلاعات ۲۰ سال اکتشافات فضایی (به‌وسیله مدارگردها و مریخ‌نوردهای متعدد) بهره برده‌اند. کریستوفر ادواردز، یکی دیگر نویسندگان پژوهش جدید از دانشگاه آریزونای شمالی، گفت:

    این داده‌ها، اطلاعات جدیدی را درباره‌ی تاریخچه‌ی مواد قابل تبخیر (فرار) مانند دی‌اکسید کربن و آب، فراوانی آنها روی و زیر سطح و همچنین میزان گریختن گاز به فضای بیرونی سیاره فراهم کرده‌ است.

پژوهشگران فراوانی مواد معدنی کربن‌دار و امکان استخراج دی‌اکسید کربن از یخ‌های قطبی مریخ را نیز بررسی کرده‌اند. آنها از اطلاعات مدارگرد شناسایی مریخ، فضاپیمای اودیسه و ماموریت ماون (تکامل مواد فرار و جو مریخ) بهره برده‌اند.

یاکوسکی گفت:

    ‌نتایج یافته‌های ما نشان می‌دهد که دی‌اکسید کربن کافی در مریخ وجود ندارد تا اثر گلخانه‌ای کافی برای گرم کردن سیاره را پدید بیاورد. علاوه بر این، بخش عمده‌ای از دی‌اکسید کربن مریخ قابل‌ دسترس نیست و نمی‌توان به‌راحتی از آن استفاده کرد.

اگرچه مریخ دارای مقادیر قابل‌توجهی یخ آب است که می‌توان برای تولید بخار آب از آن استفاده کرد؛ اما تجزیه‌و‌تحلیل‌های قبلی نشان می‌دهد که آب نمی‌تواند به‌اندازه کافی گرم شود. به گفته پژوهشگران، درجه‌ی حرارت مریخ اجازه‌ نمی‌دهد که آب به‌اندازه کافی بخار شود.

 

 
 

 

در عین حال، با وجودی که گازهای دیگری مانند کلروفلوئوروکربن‌ یا دیگر ترکیبات حاوی فلوراید برای افزایش درجه حرارت جو مریخ پیشنهاد شده‌اند، اما این گازها عمر کوتاهی داشته و نیاز به پروسه‌‌ تولید با مقیاس بزرگی دارند، بنابراین، پژوهشگران در بررسی‌های خود این گازها را در نظر نگرفته‌اند.

فشار جو در مریخ حدود ۰٫۶ درصد کره زمین است. پژوهشگران بر این باورند با وجودی که مریخ نسبت به زمین، فاصله‌ی بیشتری با خورشید دارد، اما فشار دی‌اکسید کربنی برابر با فشار کلی جوی زمین برای افزایش درجه‌ی حرارت مریخ  (برای جاری شدن آب) کافی است.

 

قابل‌دسترس‌ترین منبع دی‌اکسید کربن مریخ، در کلاهک‌های یخی این سیاره قرار دارد. می‌توان با پراکندن گرد و غبار برای افزایش جذب تابش خورشید یا بهره بردن از مواد منفجره، این کلاهک‌های یخی را تبخیر کرد. با وجود این، بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که تبخیر کلاهک یخی، تنها مقادیر کافی دی‌اکسید کربن برای دو برابری فشار جوی مریخ (یعنی ۱٫۲ درصد فشار جوی زمین) فراهم می‌کند.

منبع دیگر، دی‌اکسید کربن چسبیده به ذرات گرد و غبار موجود در خاک مریخ است که می‌توان از آن برای گرم کردن سیاره استفاده کرد. پژوهشگران برآورد کرده‌اند که گرم کردن خاک، می‌تواند تا ۴ درصد فشار مورد نیاز را فراهم کند. منبع سوم، دی‌اکسید کربن به‌دام‌افتاده در رسوبات معدنی است. پژوهشگران با بهره بردن از مشاهدات اخیر فضاپیمای ناسا، برآورد می‌کنند که در بهترین حالت کمتر از ۵ درصد از فشار مورد نیاز فراهم خواهد شد.

علاوه بر این، کربن موجود در مواد معدنی که در پوسته‌ی مریخ قرار دارند، ممکن است مقادیر کافی دی‌اکسید کربن برای رسیدن به فشار مورد نظر را فراهم کند؛ اما دانشمندان هنوز از مقدار این رسوبات اطلاعات کافی ندارند و علاوه بر این، با تکنولوژی فعلی نیاز به انرژی بسیار زیادی برای بهره‌برداری از این منبع است و مواد معدنی کربن‌دار در اعماق کم هم به اندازه‌ای فراوان نیستند که بتوانند به‌طور قابل‌توجهی به گرم شدن سیاره کمک کنند، در عین حال، بهره‌گیری از این منابع هم نیازمند انرژی بسیار بالایی است.

اگرچه سطح مریخ، اکنون قابل‌زیست نیست؛ اما سطوح ترک‌خورده و لایه‌های رسوبی که در کنار رودخانه‌های خشک و ذخایر معدنی در سیاره مشاهده‌ شده‌اند که تنها می‌توانند در حضور آب مایع وجود داشته باشند. این شواهد می‌تواند گواهی بر این موضوع باشد که مریخ در گذشته‌های بسیار دور، دارای آب‌و‌هوای معتدلی بوده که جاری شدن آب مایع را امکان‌پذیر می‌کرده. اما تابش‌ها و بادهای خورشیدی، آب و دی‌اکسید کربن را از جو مریخ خارج کرده است.

 

هر دوی ماموریت‌های ماون و مارس اکسپرس (آژانس فضایی اروپا) نشان می‌دهند که قسمت عمده‌ای از جو مریخ باستانی (که به طور بالقوه قابل‌زیست بوده)، به‌وسیله‌ی بادها و تابش‌های خورشیدی تخریب شده است.

و هنگامی که این اتفاق افتاده، آب و دی‌اکسید کربن سیاره برای همیشه از بین رفته‌اند. حتی اگر به‌نحوی جلوی این اتفاق گرفته شود و اجازه داده شود که جو سیاره با رها شدن گاز از سطح سیاره به‌آهستگی ساخته شود، روند تشکیل جو بسیار آهسته خواهد بود. به‌گفته‌ی پژوهشگران، با چنین روندی، برای دو برابر شدن ضخامت جو مریخ، نیاز به ۱۰ میلیون سال زمان است.

 

راهکار دیگر این است که مواد فرار را با تغییر مسیر دنباله‌دارها و سیارک‌ها وارد سیاره مریخ کرد. با وجود این، محاسبات پژوهشگران نشان می‌دهد، برای این منظور هم نیاز به هزاران سیارک و دنباله‌دار است که به نظر نمی‌رسد که چنین ایده‌ای نیز عملی باشد.

در نهایت، با بررسی تمامی راهکارهایی که ذکر شد، به این نتیجه می‌رسیم که زمینی‌سازی مریخ، حداقل با تکنولوژی فعلی که امروز در دسترس است، ممکن نیست. و هر تلاشی که ممکن است که برای این کار انجام گیرد، مستلزم به‌کارگیری تکنولوژی‌هایی است که مشخصا در آینده نزدیک در دسترس نخواهند بود.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  34 بازدید

  0 نظر

  درج: 17 مرداد 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی


  لقمه پیام آیات دین ...
  1397 مرداد 29
  سلام خسته نباشید من امسال پشت کنکوریم به این کتاب نیاز دارم کی موجودمیشه؟؟؟؟

  آموزش و تست زیست شن ...
  1397 مرداد 29
  سلام. این به زودی که میگین یعنی کی؟
  مردیم و زنده شدیم! تو رو خدا ویرایش کنین! (لطفا جواب بدین! sob )

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز این کتاب به سرعت در حال ویرایش است و خیلی زود برای دوستانی که برای کنکور 99 خودشون رو آماده می کنن چاپ خواهد شد. smiley

  ریاضیات تجربی جامع ...
  1397 مرداد 29
  سلام میشه حدود قیمت این کتابو بگین؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  دوست خوبم سلام
  کتاب بر اساس فاکتور های متفاوتی قیمت گذاری میشود. قبل از چاپ امکان اعلام قیمت نیست.

  آموزش و تست هندسه 2 ...
  1397 مرداد 29
  سلام کتاب آموزش و تست هندسه 2 پیشرفته هم چاپ می شه؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست خوبم کتاب هندسه پایه پیشرفته نیز تالیف و چاپ خواهد شد blush

  ریاضیات پایه کنکور
  1397 مرداد 28
  سلام
  دو فصل آخر ریاضی دهم و آمار و احتمال یازدهم در قالب آمار و احتمال پایه تالیف میشه یا برنامه ای برای تالیف نداری؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز کتاب آمار و احتمال پایه نیز تالیف و چاپ خواهد شد. blush

  لقمه تکنیک‌های برت ...
  1397 مرداد 28
  سلام ببخشید میخواستم بدونم که آیا این کتاب ( تکنیک های برتر فیزیک کنکور ) برای نظام جدید هم به چاپ خواهد رسید یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم که جواب بدین

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  بله دوست خوبم این کتاب متناسب با نظام جدید آموزشی نیز چاپ خواهد شد. blush
  sobia
  ریاضیات تجربی جامع ...
  1397 مرداد 28
  برنامه ای برای یک جلدی شدن این کتاب ندارید؟
  آخه کتابتون به دلم چسبیده ولی با دو جلدی حال نمیکنم! کی یک جلدی میشه؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز احتمالاً سال آینده این کتاب تک جلدی خواهدشد. smiley

  ریاضیات تجربی جامع ...
  1397 مرداد 28
  جلد دومش ادامه ی جلد یکه؟یا اینکه همش دیگه تو اونه؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز در جلد دوم ادامه مباحث مثل بخش پذیری،حد و پیوستگی،مشتق، کاربرد مشتق، هندسه2، ترکیبات، احتمال و آمار آورده شده است. relaxed
  سلام ببخشید لینک به من اطلاع بده کجاست ؟؟؟!!!

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز در صفحه مربوط به کتابی که هنوز چاپ نشده در مربع سبز رنگ به جای خرید اینترنتی نوشته شده به من اطلاع بده؛ با کلیک بر روی آن امکان ثبت شماره همراه به شما داده میشود و به محض چاپ کتاب برای شما پیامکی جهت اطلاع از چاپ کتاب مورد نظر ارسال خواهد شد. blush

  لقمه فیزیک فرمول‌ه ...
  1397 مرداد 28
  سلام ببخشید من اگه بخوام تمام کتابهای کنکور تجربی نظام قدیم رو یه جا بخرم چقدر تخفیف بهم تعلق میگیره ممنونم

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست خوبم در حال حاضر خرید از فروشگاه اینترنتی مهروماه شامل 25% تخفیف می شود که می تونید خریدتون رو بر اساس آن انجام دهید. smiley

  نظرسنجی

  آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 7849
  کل نظرات: 13710
  کل اعضا: 35768
  جدیدترین عضو: Mahyar.E
  بازدید امروز: 11489
  بازدید دیروز: 54808 [-11.12 %]
  بازدید کل: 51944759
  بیشترین بازدید: 238175 در 1396.03.01
  اعضای آنلاین: 0 نفر
  افراد مهمان : 38 نفر
  ربات ها : 2 مورد
  در کل: 40 نفر [اطلاعات بیشتر]
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 200066479311 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2018 Mehromah.ir