سیستم ستاره ای با سه سیاره شبیه زمین

0
سیستم ستاره ای با سه سیاره شبیه زمین

سیستم ستاره ای با سه سیاره شبیه زمین

تا به حال تعداد زیادی منظومه شبیه به منظومه‌ی شمسی خودمان مشاهده شده‌اند. بررسی ویژگی‌ها‌ی این سیستم‌ها می‌تواند مفید باشد.

تا به حال نزدیک به ۳۵۰۰ سیاره‌ی خورشیدی دیده و تایید شده‌اند. بیش‌تر این سیاره‌ها با استفاده از روش گذر یا انتقال شناسایی شده‌اند. منجمان می‌توانند با ترکیب میزان خمیدگی نور، هنگام گذر یک سیاره با اختلالات سرعت مشاهده‌شده، جرم و شعاع سیاره را مشخص کرده و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را تا حدودی تعیین کنند. میزان کدری اتمسفر یک سیاره با طول موج تابش، تغییر می‌کند و منجمان می‌توانند با استفاده از همین واقعیت، مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده‌ی اتمسفر سیاره را تعیین کنند. با بررسی عمیق یک گذار در طول موج‌ها‌ی متفاوت، می‌توان ترکیبات و دما‌ی اتمسفر یک سیاره را استخراج کرد.

 
 

منجمان CfA به‌نام‌ها‌ی جوزف رودریگز، اندرو وندربارگ، جیسون ایستمن، دیوید لتم، ساموئل کویین و تیمی از دانشمندان، گذرا سه سیاره‌ی کوچک را حول ستاره‌ی GJ9827 مشاهده کردند که این ستاره، در فاصله‌‌ی نسبتا نزدیک ۱۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. شعاع این سه سیاره حدود ۱.۳ و ۱.۶ و ۲.۱ برابر شعاع زمین است. هر سه سیاره به عنوان سوپر زمین شناخته شده‌اند چرا که جرم آن‌ها از زمین بیش‌تر و از نپتون کم‌تر است. (اندازه‌گیری سرعت شعاعی هر کدام از این سیاره‌ها که در این مقاله نیامده است، به‌طور مجزا منتشر شده و این نتایج را تایید می‌کند.)

 

GJ9827 یکی از معدود ستارگان شناخته‌شده است که چند سیاره در حد سیاره‌ها‌ی خورشیدی با ساختار اتمسفری مناسب دارد. در واقع این سه سیاره جالب توجه هستند چرا که شعاع آن‌ها بین ۱.۵ تا ۲.۰ برابر شعاع زمین است. مواد تشکیل دهنده‌ی سیاره‌ها در این بازه‌ی شعاعی، از سیاره‌ها‌ی سنگی تا سیاره‌ها‌ی گازی متغیر است، به علاوه، تعداد سیاره‌ها‌یی با این نوع ویژگی‌ها برای مطالعه بسیار کم هستند. این سیاره‌ها در فاصله‌ی نزدیکی از ستاره‌ی خود قرار دارند و زمان دوره‌ای گردش آن‌ها حول ستاره، به ترتیب، ۱.۲ و ۳.۶ و ۶.۲ روز است. این سیاره‌ها در این فاصله‌ی زدیک از ستاره‌ی خود، دمای بالایی دارند. این دما ۱۱۷۲ و ۸۱۱ و ۶۸۰ درجه‌ی کلوین تخمین زده شده است. مشاهدات آینده، جزئیات بیش‌تری در مورد اتمسفر و ویژگی‌ها‌ی این سیاره‌ها به ما نشان خواهد داد.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,711 بازدید

  0 نظر

  درج: 23 اسفند 1396

  توسط: bakhtiari
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  لطفا برای کنکور ۱۴۰۳ رو منتشر کنید🙏🏻
  سلام انشالله حتما به هدفتون میرسید
  خیلی عالی و جالب بود
  با سلام پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر
  واقعا دوره عالی بود واقعا دوره عالی بود
  نه تنها مناسبه زیادم هست

  آمار سایت

  کل مطالب: 19942
  کل نظرات: 30114
  کل اعضا: 287390
  جدیدترین عضو: u-337470
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir