فیلم وزیکول انتقالی بین گلژی و لیزوزوم

حوزه ی ویدئو: ---
موضوع ویدئو: وزیکول انتقالی بین گلژی و لیزوزوم
11,908 بازدید
 • +14
  در دستگاه گلژی یک شاخه جانبی توسط اندوزوم­ها به لیزوزوم می­رود. یک مسیر اندوسیتیک (Endocytic pathway) رو به داخل اصلی، از غشای پلاسمایی شروع می­شود، و با گذر از اندوزوم­ها به لیزوزوم­ها می­رسد. این مسیر اصلی مسئول هضم و تخریب مولکول­های خارج سلولی است. برای عملکرد صحیح انتقال وزیکولی، هر وزیکل انتقالی که از یک قسمت جدا می­شود باید فقط پروتئین­های مقصدش را را بردارد. برای مثال یک وزیکل که محموله­ای را از دستگاه گلژی به سمت غشای پلاسمایی حمل می­کند؛ باید از دخول پروتئین­های ساکن جلوگیری کند و تنها باید با غشای پلاسمایی، و نه هیچ اندامک دیگری ادغام شود. در حین مشارکت در این جریان دائم، هر اندامک باید یگانگی خود را حفظ کند.
  این یگانگی به معنی حفظ اجزای پروتئینی و لیپیدی مختص خود اندامک می­باشد.
  همه این وقایع تشخیصی، به پروتئین­هایی بستگی دارد که به وزیکل­های انتقالی متصل­اند. انواع متفاوتی از وزیکل­ها بین انواع اندامک­ها در رفت و آمد هستند و هر یک مجموعه متفاوتی از مولکول­ها را حمل می­کنند. جوانه­زنی وزیکل­ها توسط یک پروتئین پوششی وزیکل­هایی که از یک غشاء جوانه می­زنند، معمولاً دارای یک پوشش پروتئینی متمایز در سطح خود هستند که به آن وزیکل پوشش­دار (Coated vesicles) گفته می­شود. پس از آن که جوانه­زنی تکمیل شد، پوشش از بین می­رود و غشای وزیکل می­تواند مستقیماً در تماس با غشایی که ادغام خواهد شد، قرار بگیرد. چندین نوع وزیکل پوشش­دار وجود دارد، که هر یک دارای پوشش پروتئینی متمایزی هستند. به نظر می­رسد که این پوشش حداقل دو عملکرد داشته باشد: غشاء را به شکل جوانه در می­آورد و در فرآیند تسخیر مولکول­ها و حرکت آنها به داخل وزیکل کمک می­کند.
   
  بهترین وزیکل­های مطالعه شده، وزیکل­هایی هستند که دارای پوششی از جنس پروتئین کلاترین (Clathrin) می­باشند که به عنوان وزیکل­های پوشش­دار کلاترینی شناخته می­شوند. این وزیکل­ها در مسیر ترشحی رو به خارج، از دستگاه گلژی جوانه می­زنند و در مسیر اندوسیتیک رو به داخل، از غشای پلاسمایی جوانه می­زنند.  برای مثال در غشای پلاسمایی، هر وزیکل از یک فرورفتگی پوشش­دار کلاترینی (Clathrin coated pit) منشأ می­گیرد. مولکول­های کلاترین به شکل یک شبکه سبد مانند در کنار هم قرار می­گیرند (در سطح سیتوزولی غشاء) و این فرآیندی است که منجر به شکل­گیری یک وزیکل از غشاء می­شود. ساختمان یک کلاترین از تری­اسکلیون­ها تشکیل شده می­شود. یک پروتئین کوچک متصل به GTP، به نام داینامین (Dynamin)، به صورت یک حلقه به دور گردن هر یک از فرورفتگی­های پوشش­دار، که تا حد زیادی به درون کشیده شده­اند، ایجاد می­گردد. سپس داینامین GTP خود را هیدرولیز می­کند.
  به نظر می­رسد که این کار باعث انقباض حلقه می­شود و به این ترتیب وزیکل از غشاء جدا می­شود. همچنین سایر انواع وزیکل­های انتقالی، با پوشش پروتئینی متفاوت، در انتقال وزیکولی دخیل می­باشند. این وزیکل­ها به روشی مشابه شکل می­گیرند و مولکول­های ویژه خود را بین ER، دستگاه گلژی و غشای پلاسمایی جابجا می­کنند. اما چگونه یک وزیکل انتقالی محموله خاص خود را انتخاب می­کند؟ این مکانیسم به خوبی در مورد وزیکل­های پوشش­دار کلاترینی شناخته شده است.
  کلاترین به خودی خود نقشی در دام انداختن مولکول­های مورد نظر انتقال ندارد. این عملکرد دسته­ای دیگر از پروتئین­های پوششی در وزیکل­های پوشش­دار کلاترینی می­باشد، که ادپتین (Adaptin) نام دارند. این پروتئین­ها پوشش را به غشای وزیکل متصل می­کنند و در انتخاب مولکول­های مورد نظر کمک می­کنند. مولکول­هایی که داخل وزیکل می­شوند علائم انتقالی (Transport signal) به خصوصی دارند؛ که توسط گیرنده­های بار (Cargo receptor) موجود در غشاء تشخیص داده می­شوند. ادپتین با به دام انداختن گیرنده بار متصل به مولکول مورد نظر، به انتخاب بار کمک می­کند. به این ترتیب، مجموعه­ای از مولکول­های مورد انتقال به خصوص، به گیرنده­های مخصوص خود متصل می­شوند و در وزیکل­های پوشش­دار کلاترینی انبار می­شوند.

  ویدئوهای دیگر

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1 نظر

  درج: 7 شهریور 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (1 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  بسیار عالی بود و ممنون هستم
  .
  1393/08/27 - 08:14
 • +3

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام ببخشید این کتاب پایتون کی چاپ میشه ؟؟ لطفا زودتر این کتاب
  سلام کتاب اخر این ماه منتشر میشه؟
  سلام وقت بخیر کتاب لقمه فنون ادبی چه موقع موجود میشه
  سلام این کتاب برای دانش آموزان ضعیف کمک میکنه یا نه؟؟؟
  سلام ببخشید یعنی این کتاب ارایه های ادبی رو شامل نمیشه ؟

  نظرسنجی

  آمار سایت

  کل مطالب: 17359
  کل نظرات: 27127
  کل اعضا: 83251
  جدیدترین عضو: u-133314
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2021 Mehromah.ir