جزییات سهمیه‌های کنکور 92

+17

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور جزییات سهمیه‌های مختلف کنکور 92 و و تسهیلات پیش‌بینی شده را تشریح کرد. دکتر حسین توکلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره سهمیه مناطق محروم در کنکور 92، گفت: 40 درصد ظرفیت هر یک از کد رشته محل‌های دوره روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی واقع در 9 استان محروم ایلام، بوشهر،‌ چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه،‌ کهکیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان‌های فوق اختصاص دارد.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور تامین نیروی متخصص استان‌های محروم ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، ‌کردستان، کرمانشاه،‌ کهکیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان در رشته‌های مورد نیاز هر یک از مناطق مذکور (برحسب نظر استانداری‌های این استان‌ها)، تعداد 500 نفر از داوطلبان بومی هر یک از استان‌های فوق در دانشگاه‌های دیگر پذیرش می‌شوند و پذیرش در این کد رشته‌ها به صورت آزاد و از بین داوطلبان بومی هر یک از استان‌های مذکور انجام می‌شود.

سهمیه مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی:

مشاور عالی سازمان سنجش همچنین با اشاره به در نظر گرفتن سهمیه برای مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی، تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و برای آلام رنج زلزله‌زدگان91 استان آذربایجان شرقی، داوطلبانی که شهر اقامت آنها یکی از این شهرهای اهر، هریس،‌ ورزقان و خاروانا است، در صورتی که فرد در زمان وقوع زلزله در این شهرستان‌ها اقامت داشته و این موضوع مورد تایید فرمانداری باشد و یا مدرک تحصیلی سال دوم یا سال سوم یا پیش دانشگاهی آن‌ها در یکی از شهرهای یاد شده اخذ شده باشد، مشمول این سهمیه می‌شوند و می‌توانند کد رشته‌های اختصاصی این شهرستان‌ها را از بخش‌های مربوط در دفترچه راهنما انتخاب رشته‌های تحصیلی، انتخاب کنند، البته پذیرفته‌شدگان مشمول این تسهیلات باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل خود خدمت کنند.

سهمیه داوطلبان شهرستان‌های جنوب استان کرمان:

وی همچنین درباره سهمیه در نظر گرفته شده برای داوطلبان شهرستان‌های جنوب استان کرمان، گفت: بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری، داوطلبان بومی شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار، قلعه گنج و منوجان که سه سال آخر تحصیلات دوره متوسطه آنان (سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی) در این شهرستان‌ها یا یکی از بخش‌های تابعه بوده، می‌توانند کد رشته‌های اختصاصی این شهرستان‌ها را از بخشهای مربوط در این دفترچه انتخاب کنند که در صورت پذیرفته شدن در این کد رشته‌ها، داوطلبان باید گواهی مربوط را در زمان ثبت نام به موسسه قبولی خود ارائه کنند، در غیر این صورت، قبولی آن‌ها لغو می‌شود. وی افزود: همچنین پذیرفته‌شدگان مشمول تسهیلات این طرح باید متعهد شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم استان خود خدمت کنند.

سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی:

توکلی با اشاره به سهمیه داوطلبان شهرستان ابوموسی، اظهارکرد: ‌پذیرش داوطلبان بومی ابوموسی در دانشگاه‌های استان هرمزگان، همانند شرایط پذیرش رزمندگان صورت می‌گیرد، بطوریکه 40 درصد از ظرفیت پذیرش رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های استان هرمزگان به این داوطلبان اختصاص داده می‌شود و البته آن‌ها باید حدنصاب 75 درصد گزینش آزاد را کسب کنند. وی افزود: این داوطلبان باید به مدت سه سال مستمر در شهرستان ابوموسی سکونت داشته باشند. چنانچه داوطلبان واجد شرایط حدنصاب لازم را در رشته‌های دانشگاه هرمزگان کسب نکنند، در دانشگاه پیام نور ابوموسی جایابی و معرفی می‌شوند.

سهمیه بهیاران:

مشاور عالی سازمان سنجش درخصوص سهمیه بهیاران، گفت: بهیاران دارنده دیپلم نظام قدیم یا نظام جدید (کاردانش) مورد تایید وزارت آموزش و پرورش که به حرفه بهیاری اشتغال دارند و بند 24 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی را علامتگذاری کرده‌اند، ‌چنانچه مجاز به انتخاب رشته بهیاران شده باشند، برای تحصیل در رشته پرستاری می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

وی درباره شرایط استفاده از این سهمیه، تصریح کرد: دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی برای دارندگان مدرک دیپلم بهیاری نظام جدید (کاردانش) و یا اشتغال به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی به شرط فراغت از تحصیل تا 31 شهریور 92 الزامی است، همچنین این داوطلبان،‌ در صورت انتخاب رشته‌های پرستاری، با نمره کل حاصل از نمرات دروس عمومی و تخصصی گروه آزمایشی علوم تجربی و احتساب نمره درس تخصصی بهیاری گزینش می‌شوند، چراکه گزینش این دسته از داوطلبان برای سایر رشته‌ها، با نمره کل بدون احتساب دروس تخصصی بهیاری خواهد بود.

توکلی ادامه داد: حداکثر 10 درصد ظرفیت هر یک از رشته‌ محل‌های پرستاری در کلیه استان‌های کشور به بهیاران واجد شرایط اختصاص می‌یابد که سهمیه بهیاران در رشته‌ پرستاری در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی محل اشتغال متقاضیان معتبر است و تعریف استان بومی، استان محل بومی بهیار بر اساس مندرجات کارنامه است.

مشاور عالی سازمان سنجش تاکید کرد: بر اساس مصوبه فوق، این سهمیه در آزمون سراسری سال 1392 برای آخرین بار به این داوطلبان اختصاص می‌یابد.

سهمیه آموزگاران:

وی درباره سهمیه آموزگاران نیز به ایسنا، گفت: آموزگاران دیپلمه رسمی قطعی و آزمایشی یا پیمانی که حداقل سه سال در مناطقی که آموزش و پرورش تعیین کرده است، خدمت کرده و و در حال حاضر نیز شاغل باشند و بند 24 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی را علامتگذاری کرده‌اند، چنانچه مجاز به انتخاب رشته شده باشند، برای تحصیل در رشته راهنمایی و مشاوره می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند. پذیرفته شدگان رشته تحصیلی راهنمایی و مشاوره با این سهمیه، بورسیه وزارت آموزش و پرورش نیستند. توکلی خاطر نشان کرد: حدود 80 درصد از ظرفیت رشته‌ راهنمایی و مشاوره‌ به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص می‌یابد.

سهمیه کارمندان وزارت علوم و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به آن

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به سهمیه کارمندان، اظهارکرد: حدود 10 درصد از ظرفیت رشته‌های نوبت دوم (شبانه) به کارمندان رسمی با حداکثر 35 سال سن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که بومی استان مربوط باشند، اختصاص می‌یابد.

وی افزود: در رشته‌های گروه آموزش پزشکی حدود 20 درصد از ظرفیت پذیرش رشته‌های نوبت دوم (شبانه) در هر رشته به کارکنان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اختصاص می‌یابد که یا دارای شرایط بومی باشند و یا حداقل سه سال سابقه یکی از انواع استخدام در همان استان را داشته باشند.

به گفته توکلی اعطای ماموریت آموزشی به کارکنان پذیرفته شده در دوره نوبت دوم (شبانه) و پرداخت شهریه یا پرداخت هرگونه کمک هزینه تحصیلی ممنوع است و مسئولیت رعایت شرط سنی و انتخاب رشته با توجه به ضوابط بومی به عهده شخص داوطلب بوده و در صورت پذیرفته شدن و ثبت‌نام در دانشگاه، باید مدارک مربوط را ارائه کند، در غیر این صورت قبولی وی لغو می‌شود.

سهمیه شاهد و رزمنده:

مشاور عالی سازمان سنجش شرط ورود داوطلبان به گزینش کد رشته‌های انتخابی برای داوطلبان سهمیه شاهد و رزمنده، را کسب 75 درصد حد نصاب گزینش آزاد عنوان و تصریح کرد: داوطلبان سایر سهمیه‌های فوق، باید 80 درصد حدنصاب گزینش آزاد را کسب کنند که منظور از گزینش آزاد این است که تمامی داوطلبان انتخاب رشته کننده بدون هیچ‌گونه قیدی (از نظر سهمیه و گزینش بومی) یک بار در تمامی کد رشته‌های انتخاب گزینش شده و نمره کل آخرین فرد قبولی به عنوان حد نصاب گزینش آزاد در آن کدرشته محل منظور می‌شود.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  8,778 بازدید

  0 نظر

  درج: 15 مرداد 1392

  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام ببخشید این کتاب مناسب استفاده در آزمون نهم به دهم هست؟؟
  سلام دوباره موجود میشه
  پس میخوایید بخش دوم همایش را بعد از کنکور قرار بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ما
  سلام خسته نباشید ببخشید این کتاب چاپ جدیدش برای کنکور ۱۴۰۲ در
  سلام وقت بخیر عذر میخوام، فلسفه و منطق جامع مخصوص کنکور 1402 کِی

  آمار سایت

  کل مطالب: 18920
  کل نظرات: 28789
  کل اعضا: 162295
  جدیدترین عضو: u-212362
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2021 Mehromah.ir