عجیب ترین شکل های حیات

0
عجیب ترین شکل های حیات
در حالي كه دانشمندان سيارات بسياري را در اطراف ستارگان  ديگر پيدا كرده اند و در انديشه انجام عمليات هاي ديگر براي بررسي هرچه بيشتر منظومه شمسي خودمان هستند، محققان به دنبال سيارات زمين مانندي هستند تا بتوانند راه هايي براي شناسايي انواع موجودات زنده احتمالي در هر نقطه اي از اين هستي پيدا كنند. حيات مي تواند در مناطق سوزان، اسيدي و داغ خشكترين بيابان ها و يا در اعماق سرد و تاريك اقيانوس ها وجود داشته باشد. حتي مي توان حيات را در نواحي يخ زده قطبي و يا در انباره هاي سمي نيز يافت.كريس ايمپي (Chris Impey) از دانشگاه آريزونا مي گويد: "حيات بر روي زمين در هر جايي كه تصور كنيد – و همچنين در هر جايي كه تصورش را هم نمي كنيد – پخش شده است." وجود تعداد زياد اين موجودات زنده سرسخت و پرطاقت به اين نكته اشاره دارد كه حيات مي تواند در اقليم سرد و خشك مريخ، شرايط  اسيدي و يخبندان Europa (قمر مشتري)، و يا در نقاط بيشمار ديگري در آنسوي منظومه شمسي ما وجود داشته باشد.
 
| حيات بر روي زمين در هر جايي كه تصور كنيد – و همچنين در هر جايي كه تصورش را هم نمي كنيد – پخش شده است.|
 
 در اينحا برخي از پرطاقت ترين و سرسخت ترين موجودات زنده زميني كه در شرايط سخت قادر به حيات هستند آورده شده است:

 مكان هاي داغ و سوزان:

استخرهاي بخارهاي داغ و منافذ هيدروترمال (hydrothermal) سوزان در ته درياها يك زيستگاه امن و راحت براي موجودات گرمادوست ها يا ترموفيل ها (thermophiles) فراهم مي كند. برخي از موجودات گرمادوست آنزيم هايي توليد مي كنند كه در حرارت هاي بالا پايدار مي ماند.

حد بالاي درجه حرارت قابل تحمل براي زيست 113 درجه سليسيوس تشخيص داده شده و اين درجه حرارت مربوط به يك باكتري به نام پيرولوبوس فورماري (Pyrolobus fumari) است. اين باكتری در سال 1997 در درون يك حفره هيدروترمال در اقيانوس آرام كشف شد. تقريباً در 3650 متري زير سطح.

دانشمندان مي گويند اين باكتري قادر است پس از طي دوره 10 ساعته در اتوكلاو ‍‌‍  121 درجه سانتيگراد نيز زنده مانده و تكثير كند. دانشمندان با بالابردن درجه حرارت تا 130 درجه سانتيگراد توانستند اين باكتري را از بين ببرند. در ابتدا نام "نژاد 121" به آن داده شد و در واقع از همان خانواده پيرولوبوس فوماري است.

برخي دانشمندان مي گويند احتمالاً منافذ هيدروترمال در جاهايي از مريخ و يا در اقيانوس زير پوسته يخي Europa (قمر مشتري) وجود داشته باشد. از اين رو به عنوان اهداف اوليه براي جستجوي حيات ماوراي زميني مناسب هستند.

مناطق كاملاً سرد:

اكثر نواحي قطبي يخ زده و تاريك ترين اعماق اقيانوس ها خانه اي امن براي تعداد كمي از موجودات زنده اي هستند كه سرمادوستند.
بسياري از آنها باكتري ها يا تك سلولي هايي به نام Archaea هستند اما برخي گلسنگ ها نيز به نام كريپتواندوليت ها (cryptoendoliths) به صورت كلني بر روي صخره هاي منجمد قطب جنوب ديده شده اند. موجودات زنده سرما دوست يا psychrophiles داراي يك غشاي سلولي اختصاصي بوده كه در درجه حرارت هاي انجمادي از بين نمي رود. همچنين بسياري از آنها يك نوع پروتئين ضد انجماد توليد مي كنند.

در مورد باكتريها اين نكته شناخته شده است كه در 12 -  درجه سانتيگراد هم رشد مي كنند و در 20 – درجه سانتيگراد زنده مي مانند. حتي در برخي از مطالعات به باكتري اي به نام Colwellia psychrerythraea نژاد 34H اشاره شده كه قادر است در  196 -  درجه سانتيگراد (دماي نيتروژن مايع) مقاومت كند.

به گفته كريس مك كي (Chris McKay) يكي از دانشمندان ناسا كه درباره حيات در نواحي سرد و خشك مطالعه مي كند: "تحقيق بر روي موجودات سرمادوست زمين به طور ويژه اي ارزشمند است چراكه تمام مكانهاي موجود در منظومه شمسي كه ممكن است ضامن حيات باشند – نظير مريخ و Europa – اماكن سرد و يخ زده هستند."
 
 نمكزارها:

درياي مرده (Dead Sea) بر خلاف نامش حيات را در خود جاي داده است. اين دريا شورترين آب كره زمين را داراست اما تعداد اندكي باكتري در آن زندگي مي كنند. درون آبي كه 8 مرتبه از آب اقيانوس شورتر است.

دانشمندان  در حال مطالعه يكي از آنها به نام هالوآركولو ماريس مورتي (Haloarcula marismortui) هستند. آنها كشف كرده اند كه اين باكتري داراي يك پروتئين اختصاصي است كه از آن در برابر اثرات سوء نمك حفاظت مي كند.

دانشمندان تئوري اي ارائه داده اند كه مي گويد هر باكتري زنده بر روي مريخ بايد شبيه باكتري هاي نمك دوست (Halophile) زميني باشد.

با توجه به نتايج اخير به دست آمده از مريخ نورد آپورچونيتي (Opportunity) ، كه رسوبات سولفات منزيم را يافته است (و احتمالاً اين رسوبات توسط آب شور بر جاي مانده است) برخي دانشمندان به اين نتيجه رسيند كه محيط مريخ احتمالاً آنقدر شور بوده كه قادر به حمايت از هيچ گونه حيات نبوده است.

برخي ديگر از دانشمندان از جمله مك كي بر اين باورند كه هنوز زود است كه چنين نتيجه گيري شود. وي در گفتگو با نيوساينتيست (New Scientist) گفت: "احتمالاً بر روي  مريخ نواحي كه اينقدر براي حيات مضر نباشد وجود دارد. همه محيط هاي مریخ نمي تواند اين چنين شور باشد."

چشمه های اسيدي:

چشمه هاي داغ اسيدي اي که می تواند باعث خوردگي پوست و گوشت انشان شود مكان مناسبي براي رشد برخي موجودات زنده اسيد دوست يا acidophiles به شمار مي رود.

اكثريت اسيد دوست ها باكتري هايي از جنس پيكروفيلوس (Picrophilus) هستند. اين باكتري ها در pH برابر 7/0 به خوبي رشد كرده و مي توانند در pH برابر صفر به آرامي رشد كنند. هم مريخ و هم Europa و ابرهاي زهره (Venus) محيط هاي اسیدي هستند؛ باكتري هاي اسيد دوست زميني دانشمندان را به اين فكر واداشته تا به دنبال حيات، تمام  نقاط اين اماكن را مورد بررسي قرار دهند.
بنا به گفته دانشمنداني كه تظاهرات طيفي نور منعكس شده از يخ هاي Europa را مطالعه مي كنند، سطح يخي Europa مخلوطي از پراكسيد هيدروژن و اسيدهاي قوي است كه pH برابر صفر را موجب مي شود. اگر اسيد موجود در سطح از اقيانوس زيري منشاء گرفته باشد وجود حيات در اين اقيانوس قابل تصور است.

"اتوكلاو دستگاهي است كه به كمك آن تجهيزات پزشكي را به صورت مرطوب با درجه حرارت 121 درجه سانتيگراد و فشار 15 پوند استريل مي كنند."
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  193 بازدید

  0 نظر

  درج: 17 مرداد 1395

  توسط: jadda
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  پیام سیستم - برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  کامل ترین مجموعه به سبک دفترچه آزمون سراسری heart_eyes heart_eyes heart_eyes
  سلام.من دیپلم تجربی دارم میخواهم کنکور ریاضی شرکت کنم.ریاضیمم بد نیست.میخواستم بدونم که این کتاب تا چه درصدی پوشش میده؟برای من مناسب هست؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام 
  دوست خوبم این کتاب همه مطالب رو از ریاضیَ( 1)تا دیفرانسیل رو به طور کامل پوشش داده و شما میتونید با مطالعه و برنامه ریزی دقق امتیاز خوبی کسب کنی.


  با سلام خدمت مدیریت محترم انتشارات مهر و ماه:
  دو تا سوال در مورد  سری معجزه دارم اول این که من چاپ95[نوبت چاپ:پنجم] رو دارم ایا تغیری در درسنامه ها ایجاد شده یا نه.[برای کنکور97]
  دوم اینکه  امکان چاپ کتاب معجزه ریاضی پایه و دیفرانسیل برای رشته ریاضی هست یا نه؟؟؟چون فیزیکش که عالیه رییاضیشم چاپ کنید که نور علا نور میشه.
  ممنون

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام 
  دوست خوبم در درسنامه ها تغییری ایجاد نشده. در مورد سوال دوم انشالله در آینده این عناوین هم به کتاب های معجزه اضافه خواهند شد.


  ببخشید میشه پاسخ تشریحی آزمونهای جامع چاپ۳۹ رو هم بذارین؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  چاپ 39 flushed خیلی قدیمیه. پیشنهاد میکنم حتما از کتاب جدید استفاده کنیئد.


  با عرض ادب خدمت شما ٬ ببخشید میخواستم بگم سال پیش (چهارم) انسانی تاریخ ادبیات نداره ٬ پس چرا روی جلد این کتاب نوشته شده سال چهارم. با تشکر از شما

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام 
  دوست عزیز این کتاب مربوط به تاریخ ادبیات عمومی میباشد یعنی گروه ریاضی و تجربی البته دوستان گروه انسانی میتونن برای مطالعه تاریخ ادبیات عمومی از این کتاب استفاده کنند.


  سلام.کی موجود میشه؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز کتاب چاپ شده و خیلی زود امکان ثبت سفارش کتاب برای شما فراهم خواهدشد.
  با سلام . بابت هندبوک هایی که برای ما یازدهمی ها میزنید واقا سپاس گزارم . ولی فقط یکی کمه . توروخدا برای زمین شناسی هم هندبوک چاپ کنید چون واقا حجمش زیاده . اگه چاپ نمیشه حتما بگید.
  با تشکراز انتشارات خوبتان heart_eyes kissing_heart

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز خوشحالیم از اینکه با ما همراه هستید. حتماً پیشنهاد شما مطرح خواهد شد.
  سلام به مهر و ماه عزیز.من یه دبیر هستم و در خراسان جنوبی درس میدم،شنیده بودم که موسسه ی مهر و ماه کتاب رایگان به دبیران و معلمان اهدا میکند،خواستم بپرسم این قضیش چیجوریه؟؟؟
  ممنون میشم سریع تر جواب بدین

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  همکار گرامی برای شرکت در طرح دریافت کتاب اهدایی به لینک My Webpage مراجعه و ثبت نام کنید.
  این کتاب شامل تمامی مباحث ریاضی 1 و 2 و آمار و حسابان و دیفرانسیل هستش یا منتخبی از مباحث؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  بله این کتاب داری درسنامه های کامل، حاوی کلیه نکات مربوط به هر بخش و همچنین بیش از 3000 تست از مباحث ریاضی1، ریاضی2، آمار و مدلسازی، حسابان و دیفرانسیل میباشد که شما را به تسلط کامل در این مباحث خواهد رساند.
  سلام و خسته نباشید
  آیا برای کتاب های زیست دهم و یازدهم کتاب نامه ی زیست منتشر میشه یا نه؟
  اخه بهترین کتاب زیستن

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز عناوین جدید و جذابی برای درس زیست پایه دهم و یازدهم در راه است.

  نظرسنجی

  آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 5194
  کل نظرات: 10597
  کل اعضا: 33058
  جدیدترین عضو: hamid4000
  بازدید امروز: 29747
  بازدید دیروز: 137470 [+58.61 %]
  بازدید کل: 42405936
  بیشترین بازدید: 238175 در 1396.03.01
  اعضای آنلاین: 0 نفر
  افراد مهمان : 76 نفر
  ربات ها : 2 مورد
  در کل: 78 نفر [اطلاعات بیشتر]