فیلم انتقال اکسیژن توسط هموگلوبین

حوزه ی ویدئو: زیست شناسی سال دوم
موضوع ویدئو: انتقال اکسیژن توسط هموگلوبین
4398 بازدید
  • +4
    در خون، اکسيژن به دو صورت مى‌تواند منتقل شود. يکى به‌ صورت محلول در پلاسما و ديگر به صورت ترکيب با مولکول هموگلوبين که در گلبول‌هاى قرمز خون وجود دارد. اکسيژن محلول در پلاسما معمولاً در حد اشباع است. با وجود اين، اکسيژن به صورت محلول فقط مقدار قليلى 'کمتر از ۲ درصد' از کل ظرفيت حمل اکسيژن خون را تشکيل مى‌دهد که قريب به ۲۵۰ سانتى‌متر مکعب در هر ليتر مى‌باشد. بيشتر اکسيژن در خون 'در حدود ۹۸ درصد' به‌صورت ترکيب با هموگلوبين حمل مى‌شود که اکسى‌هموگلوبين ناميده مى‌شود. هموگلوبين رنگ‌دانه‌اى است قرمز رنگ که درون گلبول‌هاى قرمز خون يافت شده و رنگ قرمز خون را سبب مى‌شود. خاصيت حمل اکسيژن به‌وسيلهٔ هموگلوبين که در اثر ميل ترکيبى زياد اين ماده با اکسيژن مى‌باشد، مهم‌ترين وظيفهٔ گلبول‌هاى قرمز است.
    مولکول هموگلوبين از يک بخش پروتئينى به‌نام گلوبين و يک بخش غيرپروتئينى به‌نام هم (Hame) تشکيل شده است. گلوبين از چهار زنجيرهٔ پپتيدى تشکيل شده است و به‌دور يکديگر پيچيده‌اند. چهار مولکول 'هم' در چهار سوى گلوبين قرار دارند. هر مولکول 'هم' ، داراى يک اتم آهن است. با هر اتم آهن يک مولکول اکسيژن به‌طور ضعيف و برگشت‌پذير پيوند مى‌يابد. از اين‌رو هر مولکول هموگلوبين قادر به ترکيب و حمل چهار مولکول اکسيژن مى‌باشد.
    ترکيب اکسيژن با هموگلوبين بستگى به فشار نسبى اکسيژن دارد. در جايى که فشار نسبى اکسيژن زياد باشد اکسيژن با هموگلوبين ترکيب مى‌شود 'در شش‌ها' . برعکس، در جايى که فشار نسبى اکسيژن کمتر باشد؛ اکسيژن از هموگلوبين جدا مى‌شود 'در بافت‌ها' . به هموگلوبينى که اکسيژن خود را از دست داده باشد هموگلوبين احياء شده اطلاق مى‌گردد. به‌جز فشار نسبى اکسيژن دو عامل ديگر در آزاد شدن اکسيژن از هموگلوبين دخالت دارند، يکى از اين عوامل حضور انيدريد کربنيک است. در محيطى که فشار نسبى انيدريد کربنيک بالا است، مقدار اکسيژنى که با هموگلوبين ترکيب مى‌شود کمتر از طبيعى خواهد بود.
    دومين عامل مؤثر بر آزاد شدن اکسيژن از هموگلوبين درجهٔ حرات است. با افزايش درجهٔ حرارت، اکسيژن کمترى با هموگلوبين ترکيب مى‌شود. برعکس، هرچه درجهٔ حرارت کمتر باشد، مقدار اکسيژنى که با هموگلوبين ترکيب مى‌شود بيشتر از طبيعى خواهد بود.
    در بافت‌ها اکسيژن بايد از هموگلوبين آزاد شود و به‌مصرف ياخته‌ها برسد.
    بنابراين به سبب پائين بودن فشار نسبى اکسيژن، و نيز بالا بودن سطح انيدريد کربنيک در بافت‌ها، اکسيژن از هموگلوبين آزاد مى‌شود. انيدريد کربنيک حاصل از متابوليسم ياخته‌اى که بر مقادير مختلف در بافت‌ها ايجاد مى‌شود، به‌دليل بيشتر بودن فشار آن در بافت‌ها نسبت به خون، مرتب در خون انتشار مى‌يابد. مقدارى از آن در پلاسما به‌صورت محلول باقى مى‌ماند ولى قسمت اعظم آن به داخل گلبول قرمز انتشار مى‌يابد. در داخل گلبول قرمز ابتدا به اسيد کربنيک و سپس به يون هيدروژن و بى‌کربنات تبديل مى‌شود. بعد از تشکيل يون بى‌کربنات در داخل گلبول قرمز قسمت اعظم آن به داخل پلاسما انتشار مى‌يابد و به جاى آن مقدار مساوى يون کلر به داخل گلبول انتشار مى‌يابد. بنابر اين با بالا رفتن بى‌کربنات پلاسما، کلر کاهش مى‌يابد و به‌طور کلى قسمت اعظم انيدريد کربنيک به‌صورت بى‌کربنات و ترکيب با هموگلوبين 'کربامينو هموگلوبين' وجود دارد.
    با وجودى که مقدار انيدريد کربنيک حل شده در خون ناچيز است، ولى اهميت دارد زيرا مستقيماً متناسب با فشار انيدريد کربنيک است. در بافت‌ها چون فشار انيدريد کربنيک زياد است '۴۶ ميلى‌متر جيوه' به‌سرعت به داخل پلاسما انتشار مى‌يابد، در نتيجه فشار آن در پلاسما به سرعت بالا رفته و به داخل گلبول قرمز انتشار مى‌يابد و همان‌طور که ذکر گرديد يون بى‌کربنات تشکيل مى‌گردد. از طرفى در بافت‌ها که غلظت اکسيژن پائين است، اکسيژن از اکسى هموگلوبين آزاد مى‌شود و در نتيجه مقدار بيشترى انيدريد کربنيک مى‌تواند به هموگلوبين بپيوندد.
    وقتى خون به شش مى‌رسد انيدريد کربنيک پلاسما به کيسه‌هاى هوايى انتشار مى‌يابد. هم‌چنين انيدريد کربنيک داخل گلبول قرمز نيز از بى‌کربنات آزاد شده است وارد پلاسما مى‌شود و سپس به داخل کيسه‌هاى هوايى انتشار مى‌يابد تا حين عمل بازدم به اتمسفر دفع مى‌شود.

ویدئوهای دیگر

ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:

0 نظر

درج: 10 شهریور 1392

توسط: Soltani
    وضعیت: آفلاین
    گروه کاربری: پشتیبانی سایت

ارسال دیدگاه (0 مورد)

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
    پیام سیستم - برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

دسته بندی مطالب

آخرین نظرات ارسالی

کامل ترین مجموعه به سبک دفترچه آزمون سراسری heart_eyes heart_eyes heart_eyes
    سلام.من دیپلم تجربی دارم میخواهم کنکور ریاضی شرکت کنم.ریاضیمم بد نیست.میخواستم بدونم که این کتاب تا چه درصدی پوشش میده؟برای من مناسب هست؟

::روابط عمومی مهروماه::
    سلام 
    دوست خوبم این کتاب همه مطالب رو از ریاضیَ( 1)تا دیفرانسیل رو به طور کامل پوشش داده و شما میتونید با مطالعه و برنامه ریزی دقق امتیاز خوبی کسب کنی.

با سلام خدمت مدیریت محترم انتشارات مهر و ماه:
    دو تا سوال در مورد  سری معجزه دارم اول این که من چاپ95[نوبت چاپ:پنجم] رو دارم ایا تغیری در درسنامه ها ایجاد شده یا نه.[برای کنکور97]
    دوم اینکه  امکان چاپ کتاب معجزه ریاضی پایه و دیفرانسیل برای رشته ریاضی هست یا نه؟؟؟چون فیزیکش که عالیه رییاضیشم چاپ کنید که نور علا نور میشه.
    ممنون

سلام 
    دوست خوبم در درسنامه ها تغییری ایجاد نشده. در مورد سوال دوم انشالله در آینده این عناوین هم به کتاب های معجزه اضافه خواهند شد.

ببخشید میشه پاسخ تشریحی آزمونهای جامع چاپ۳۹ رو هم بذارین؟

چاپ 39 flushed خیلی قدیمیه. پیشنهاد میکنم حتما از کتاب جدید استفاده کنیئد.

با عرض ادب خدمت شما ٬ ببخشید میخواستم بگم سال پیش (چهارم) انسانی تاریخ ادبیات نداره ٬ پس چرا روی جلد این کتاب نوشته شده سال چهارم. با تشکر از شما

سلام 
    دوست عزیز این کتاب مربوط به تاریخ ادبیات عمومی میباشد یعنی گروه ریاضی و تجربی البته دوستان گروه انسانی میتونن برای مطالعه تاریخ ادبیات عمومی از این کتاب استفاده کنند.

سلام.کی موجود میشه؟

سلام
    دوست عزیز کتاب چاپ شده و خیلی زود امکان ثبت سفارش کتاب برای شما فراهم خواهدشد.
    با سلام . بابت هندبوک هایی که برای ما یازدهمی ها میزنید واقا سپاس گزارم . ولی فقط یکی کمه . توروخدا برای زمین شناسی هم هندبوک چاپ کنید چون واقا حجمش زیاده . اگه چاپ نمیشه حتما بگید.
    با تشکراز انتشارات خوبتان heart_eyes kissing_heart

سلام
    دوست عزیز خوشحالیم از اینکه با ما همراه هستید. حتماً پیشنهاد شما مطرح خواهد شد.
    سلام به مهر و ماه عزیز.من یه دبیر هستم و در خراسان جنوبی درس میدم،شنیده بودم که موسسه ی مهر و ماه کتاب رایگان به دبیران و معلمان اهدا میکند،خواستم بپرسم این قضیش چیجوریه؟؟؟
    ممنون میشم سریع تر جواب بدین

سلام
    همکار گرامی برای شرکت در طرح دریافت کتاب اهدایی به لینک My Webpage مراجعه و ثبت نام کنید.
    این کتاب شامل تمامی مباحث ریاضی 1 و 2 و آمار و حسابان و دیفرانسیل هستش یا منتخبی از مباحث؟

سلام
    بله این کتاب داری درسنامه های کامل، حاوی کلیه نکات مربوط به هر بخش و همچنین بیش از 3000 تست از مباحث ریاضی1، ریاضی2، آمار و مدلسازی، حسابان و دیفرانسیل میباشد که شما را به تسلط کامل در این مباحث خواهد رساند.
    سلام و خسته نباشید
    آیا برای کتاب های زیست دهم و یازدهم کتاب نامه ی زیست منتشر میشه یا نه؟
    اخه بهترین کتاب زیستن

سلام
    دوست عزیز عناوین جدید و جذابی برای درس زیست پایه دهم و یازدهم در راه است.

نظرسنجی

آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

آمار سایت

کل مطالب: 5176
    کل نظرات: 10565
    کل اعضا: 32973
    جدیدترین عضو: sina5506
    بازدید امروز: 51921
    بازدید دیروز: 65786 [+32.56 %]
    بازدید کل: 42169381
    بیشترین بازدید: 238175 در 1396.03.01
    اعضای آنلاین: 0 نفر