مهندسی صنایع

11,525
  مهندسی صنایع
  مهندسی صنایع(industrial Engineering)  عنوانی برای بیان رویکردی در علم مدیریت سازمان ها و صنایع می باشد.
  عنوان معادل درست انگلیسی آن عبارت مهندسی صنعتی است که توسط - فردریک تیلور - بانی علم مدیریت به کار برده شد. در عمل مهندس صنایع سعی بر ان دارد که با بهره‌گیری از علوم مهندسی و مدیریت میزان بهره‌وری سیستم را افزایش دهد.
   
  مهندسان صنايع بيشتر درگير افزايش بهره وري در مديريت منابع انساني، روشها و تكنولوژي هستند و حال آنكه ساير رشته هاي مهندسي بيشتر درگير ماهيت فني فرايندها و فراوردهها ميباشند. در واقع مهندسي صنايع تنها رشته مهندسي است كه عامل انسان يكي از مولفه هاي اصلي سيستمهاي مورد مطالعه آن را تشكيل ميدهد. در نتيجه مهندسان صنايع در تيمهاي ميان رشتهاي براي امور برنامه ريزي، نصب و كنترل و بهبود فعاليتهاي موسسات به خدمت گرفته ميشوند. اين فعاليتها ممكن است فعاليتهاي توليد، نوآوري در محصولات، ارائه خدمات، حمل و نقل و جريان اطلاعات سازماني را شامل شود. با توجه به مطالب فوق، مهندسان صنايع بستر لازم براي تعامل تخصصهاي مختلف و كار گروهي را به بهترين وجه ايجاد نموده و در نتيجه امور طرح، برنامه ريزي، اجرا و نظارت بر عملكرد نظامهاي توليدي خدماتي بشكل منسجمتر انجام ميشود و در نهايت انسجام امور به بهبود مستمر در جهت سهولت كارها، راحتي كاركنان، كاهش هزينه ها، ارتقا كيفيت و جلب رضايت مشتريان منجر ميشود.

  مهندسي صنايع ابزار لازم براي حصول اهداف سازماني را بطور فراگير و سيستماتيك فراهم ميآورد و اين نشانگر نقش و اهميت بالاي مهندسي صنايع بعنوان موتور محرك حركت سازمانهاي امروزي است.

  حوزه کاری مهندس صنایع تلفیقی از مدیریت و مهندسی است. از مهم ترین زمینه های کاری که مهندس صنایع با آن درگیر است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  مدیریت تولید : مهندسان تولید در راستای کسب مزیت هایی در رقابت های جهانی از مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و اقتصاد همراه با مهندسی صنایع بهره می گیرند تا مسایل       طراحی توسعه و اجرای عملیات سیستمهای تولیدی پیشرفته را به طور موثر حل کنند.
   
  سیستم های تولیدی : این زمینه بر روی طراحی وکنترل تولید، توزیع وسیستم های خدماتی تاکید دارد و شامل طراحی کارخانه، طراحی حمل ونقل، برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی می باشد.
   
  مهندسی مالی : مهندسی مالی برای کسانی که مایل به کار بانکداری، مدیریت مالی و امور مشاوه ای مالی هستند طراحی شده است. آموزش در این زمینه شامل فرایندهای احتمالی بهینه سازی، محاسبات و بازارهای مالی و کاربرد آنها می باشد.
   
  مهندسی کیفیت : به دلیل رقابت روز افزون بین المللی که توجه به بهبود کیفیت محصولات و خدمات را اجتناب ناپذیر ساخته است و به دلیل پیچیدگی روزافزون سیستم های تولیدی و خدماتی کنونی، امروزه به مهندسانی نیاز است که بتوانند با مفاهیم و ابزارهای فنی و مدیریتی، سیستم های کیفیت را اجرا و هدایت کنند. گرایش مهندسی کیفیت در مهندسی صنایع تلاش درجهت تربیت چنین افرادی دارد. آموزش در این زمینه بر بهبود کیفیت استراتژی های کیفیت سازمانی و روشهای آماری تاکید دارد.
   
  مدیریت مهندسی : در چند دهه اخیر این زمینه پیشرفت زیادی صورت گرفته است. دلیل این پیشرفت را در سه سطح می توان دید. درسطح ملی تلاش برای رهبری تکنولوژیکی که از کمبود مواد اولیه، بهره وری پایین و افزایش رقابت بین المللی ناشی می شود، توسعه تکنولوژی های جدید و مدیریت سیستم های تکنولوژی را ایجاب می کند. در سطح صنعت مدیریت بدون مهندسی با مشکل روبرو شده است و نقش مهم مهارت های مهندسی واطلاعات در مدیریت سیستم های مهندسی مشهود است. در سطح فردی مهندسانی که در نتیجه موفقیتهای فنی شان به مدیریت کشیده می شوند، هر چقدر هم ازنظر فنی قوی باشند، برای رویارویی با پیچیدگی های مسئولیت های مدیریتی آماده نیستند.
   
  مهندسی سیستم های اطلاعاتی : این گرایش برای کسانی طراحی شده است که مایل به یادگیری مهارت های مهندسی و مدیریتی با تاکید بر سیستم های اطلاعاتی ومحاسباتی هستند. علاقه مندان به این گرایش با توانایی های نظیر برنامه نویسی کامپیوتر ومهارت های مربوط به سیستم های اطلاعاتی و آشنایی با نرم افزارهای متفاوت، قادرند سیستمهای اطلاعاتی را برای  کنترل زنجیره عرضه تولید و تجارت طراحی کنند.
   
  مدیریت پروژه (کنترل پروژه) : فرآیندی است در جهت حفظ مسیر پروژه برای دستیابی به یک تعادل اقتصادی موجه بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت در حین اجرای پروژه، که از ابزار و تکنیک های خاص خود در انجام این مهم کمک می گیرد. در واقع کنترل اجزای دقیق و کامل برنامه تدوین شده برای پروژه است، به طوری که هنگام خروج از برنامه بتوان با تشخیص علل و طرح اقتصادی ترین فعالیتها، پروژه را به نزدیک ترین حالت ممکن در مسیر اولیه و اصلی خود بازگرداند.
   

   

   

   

   
  توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه:   

       توان حل مساله
      مهندس صنایع – ذهن پویا و جستجوگر
      خلاقیت و نوآوری
      مهارت های ارتباطی خوب
      داشتن توان مدیریتی
      توان تجزیه و تحلیل مناسب
      توان علمی خوب در ریاضی، آمار و فیزیک
      کار تیمی
      توانایی تحمل فشار کاری زیاد
      دقت و توجه به جزئیات
      توان مدیریت زمان
      تسلط به زبان انگلیسی (در به روز بودن وآگاهی از آخرین دستاوردهای مهندسی صنایع بسیار ضروری است)

  رديف نام دانشگاه کارداني کارشناسي ارشد دکترا
  1 آزاد- ایلام  
     
  2 آزاد- تهران  
     
  3 آزاد- خرم آباد  
     
  4 آزاد- سیرجان  
     
  5 آزاد- شیراز  
     
  6 آزاد- قزوین  
     
  7 آزاد- گچساران  
     
  8 آزاد- مسجد سلیمان  
     
  9 آزاد- نجف آباد  
     
  10 آزاد- نراق  
     
  11 آزاد- کرج  
     
  12 آزاد- کرمان  
     
  13 آزاد- کرمانشاه  
     
  14 آزاد-ابهر  
     
  15 آزاد-اراک  
     
  16 آزاد-زاهدان  
     
  17 الزهرا تهران  
     
  18 بندرعباس  
     
  19 بوعلی سینا همدان  
     
  20 تبریز  
     
  21 تهران  
     
  22 حفاظت وزارت کار  
     
  23 دانشکده حفاظت وبهداشت کار  
     
  24 سنندج  
     
  25 صنعتی اصفهان  
     
  26 صنعتی امیرکبیر  
     
  27 صنعتی خواجه نصیر  
     
  28 صنعتی شریف  
     
  29 یزد  
     
   
   
  گرايش‌ توليد صنعتي
   
   
  ‌عبارتست از فن به کار گيري مهارتهاي تکنيکي اقتصادي و استفاده موثر و نظام يافته از نيروي انساني ، زمان ، ماشين آلات و تجهيزات ، سرمايه ، ساختمان و مواد به منظور توليد کالا با کيفيت مطلوب . که اين دوره به منظور تربيت کارشناساني تدوين شده است که بتوانند به تجزيه و تحليل و حل مسائل برنامه ريزي و کنترل توليد ، افزايش کارايي توليد و طرح ريزي واحدهاي توليدي بپردازند . دانشجويان اين رشته بعد از فارغ التحصيل شدن از توانايي هاي زير بهره مند خواهند شد : تامين مواد اوليه و نيمه ساخته مورد نياز با قيمت اقتصادي و کيفيت مطلوب بهره گيري از فضا، ماشن آلات، تجهيزات، نيروي انساني و زمان برنامه ريزي صحيح توليد با توجه به تقاضاي بازار، امکانات توليدي، هزينه و زمان کنترل آماري کيفيت محصولات حين ساخت و پس از آن افزايش کارايي توليد و پايين آوردن قيمت تمام شده ي محصول فارغ التحصيلان اين رشته در بخشهاي مهندسي توليد ، مهندسي صنايع ، برنامه ريزي و کنترل توليد ، طرح و توسعه کارخانجات و موسسات توليدي و نيز واحدهاي ستاد طرح و برنــامه و بهره برداري در وزارتخانه مربوط ( وزارت صنايع ) مي توانند به کار بپردازند. گسترش سريع اين گرايش و کارايي بسيار بالاي آن بازار کار بسيار خوبي را براي آن فراهم کرده است و فارغ التحصيلان آن نسبتا به سايرين از امتيازات بيشتري برخوردارند .
   
   
   
  گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ و تحليل‌ سيستم‌ها
   
   
  گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ و تحليل‌ سيستم‌ها تا حدودي‌ جنبه‌ نرم‌افزاري‌ دارد و بيشتر به‌ ارائه‌ راهکار سيستماتيک‌ مي‌پردازد. در واقع‌ هدف‌ اين‌ گرايش‌ تربيت‌ کارشناساني‌ است‌ که‌ بتوانند با بهره‌گيري‌ از روش‌هاي‌ جديد و سيستماتيک‌ و مدل‌هاي‌ رياضي‌ مسائل‌ واحدهاي‌ صنعتي‌ بزرگ‌ را تجزيه‌ و تحليل‌ نموده‌ و بيشترين‌ رهنمودها را براي‌ استفاده‌ از منابع‌ موجود در عملکرد اجزاء تشکيل‌ سيستم‌ ارائه‌ بدهند. مشاغلي که فارغ التحصيلان اين دوره مي توانند احراز کنند عبارتند از : واحد طرح و برنامه ريزي موسسات توليدي ، وزارتخانه­ها و موسسات دولتي و خدماتي و برنامه ريزي .
   
   
   
  گرايش‌ تکنولوژي‌ صنعتي‌
   
   
  گرايش‌ تکنولوژي‌ صنعتي‌ نسبت‌ به‌ گرايش‌هاي‌ توليد صنعتي‌ و تحليل‌ سيستم‌ها فني‌تر بوده‌ و به‌ مهندسي‌ مکانيک‌ نزديک‌تر مي‌باشد. هدف‌ اين‌ گرايش‌ تربيت‌ تکنولوژيست‌هاي‌ کارخانه‌ است‌. اين گرايش بيانگر تکنولوژي و روشهاي ساخت قطعات صنعتي و شناسايي خطوط گوناگون توليدي و مهارت در بهره گيري موثر از اجزاي متشکله يک واحد توليدي ( انسان ، ابزار ، ماشين آلات ، ساختمان و تاسيسات ) به منظور حصول حداکثر کيفيت در کسب محصولات است .
   
   
  گرايش‌ ايمني‌صنعتي
   
   
  گرايش‌ ايمني‌ صنعتي‌ به‌ مسائل‌ مشکل‌ساز در صنعت‌ از لحاظ‌ ايمني‌ مي‌پردازد؛ يعني تلاش مي‌کند تا با اجراي دستورالعمل‌ها از خطرات احتمالي جلوگيري کند و در صورت بروز مشکل يا خطري، راهي براي رفع آن پيدا نمايد. از جمله‌ اين‌ مسائل‌ مي‌توان‌ به‌ کوره‌ها يا آلودگي‌ هوا اشاره‌ نمود. اين گرايش به منظور تربيت کارشناساني است که بتوانند احساس امنيت از لحاظ رواني و جسمي براي نيروي انساني که مهمترين عامل براي اهداف بلند مدت مديريت هستند را پياده کنند . قابليتهاي تخصصي که فارغ التحصيلان در اين گرايش پيدا مي کنند عبارتند از : ارگونومي و کاربرد آن در صنعت و طراحي وسائل ، ايجاد محيط استاندارد مورد نياز براي نيروي انساني با ايجاد شرايط مطلوب از لحاظ روشنايي ، تهويه ، دما ، اصولت و ... ، جلوگيري از آتش سوزي و مبارزه با حريق ، پوشش وسائل و ادوات الکتريکي ، بهداشت آب آشاميدني ، ايجاد وسائل ايمني و محافظت فردي ، کمکهاي اوليه ، ايجاد امکانات رفاهي و امکانات زيست محيطي و غيره .
   
   
  واحدهای درسی این مجموعه 140 واحد به شرح زیر میباشد:
  دروس عمومی 20واحد
  دروس پایه 28 واحد
  دروس اصلی 63 واحد
  دروس تخصصی 21 واحد
  دروس اختیاری 8 واحد
   
   
  رديف نام درس
  1 آزمايشگاه آمار و احتمالات مهندسي
  2 آزمايشگاه شيمي عمومي
  3 آمار مهندسي
  4 ارزيابي کار و زمان
  5 اصول حسابداري و هزينه يابي
  6 اصول شبيه سازي
  7 اصول مديريت و تئوري سازماني
  8 اقتصاد عمومي 1
  9 اقتصاد عمومي 2
  10 ايمني بالابرها
  11 ايمني در ساختمان و معدن
  12 برنامه ريزي توليد
  13 برنامه ريزي و نگهداري تعميرات
  14 برنامه نويسي کامپيوتر
  15 بيماري هاي شغلي و اورژانس هاي طب کار
  16 پروژه طراحي ايجاد صنايع
  17 تئوري احتمالات
  18 تحقيق در عمليات
  19 تحليل سيستم ها
  20 روانشناسي صنعتي
  21 روش هاي توليد
  22 رياضيات عمومي 1
  23 رياضيات عمومي 2
  24 زبان تخصصي
  25 طراحي سيستم هاي اطلاعاتي و کنترل مديريت
  26 طراحي قالب
  27 علم مواد
  28 عمليات حرارتي
  29 عوامل فيزيکي محيط
  30 فيزيک عمومي 1
  31 فيزيک عمومي 2
  32 قيد و بندها
  33 مباني مهندسي برق و آزمايشگاه
  34 محاسبات عددي
  35 معادلات ديفرانسيل
  36 مقاومت مصالح
  37 مهندسي فاکتوهاي انساني
  38 مونتاژ مکانيکي
  39 نقشه کشي صنعتي 1 و 2
  40 کاربرد کامپيوتر
  41 کاربرد کامپيوتر در مهندسي صنايع
  42 کنترل عددي
   
  دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ توليد صنعتي‌

  زبان‌ تخصصي‌، پروژه‌ طراحي‌ ايجاد صنايع‌، مهندسي‌ فاکتورهاي‌ انساني‌، برنامه‌ريزي‌ توليد، برنامه‌ريزي‌ و کنترل‌ توليد و موجودي‌ها ، کاربرد کامپيوتر در مهندسي‌ صنايع‌، برنامه‌ريزي‌ نگهداري‌ و تعميرات‌، اصول‌ مديريت‌ و تئوري‌ سازمان‌، پروژه‌، کارآموزي‌.
   
   
  دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ برنامه‌ريزي‌ و تحليل‌ سيستم‌‌ها

  زبان‌ تخصصي‌، برنامه‌ريزي‌ حمل‌ و نقل‌، اصول‌ شبيه‌سازي‌، تحليل‌ سيستم‌ها، کاربرد کامپيوتر در مهندسي‌ صنايع‌، پروژه‌ پاياني‌، اصول‌ مديريت‌ و تئوري‌ سازمان‌، کارآموزي‌، سيستم‌هاي‌ اطلاعاتي‌ و کنترل‌ مديريت‌ .
   
   
  دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ تکنولوژي‌ صنعتي‌

  ماشين‌هاي‌ افزار ، قيد و بندها (جيک‌ و فيکسچر)، طراحي‌ قالب‌ ، کنترل‌ عددي‌، مونتاژ مکانيکي‌، عمليات‌ حرارتي‌، زبان‌ تخصصي‌، پروژه‌.
   
  دروس‌ تخصصي‌ گرايش‌ ايمني‌

  ايمني‌ در برق‌، اعلام‌ و اطفاء حريق‌، ديگ‌ها و ظروف‌ تحت‌ فشار، عوامل‌ شيميايي‌ محيط‌ کار، عوامل فيزيکي محيط کار، حفاظت‌ صنعتي‌ (ايمني‌ صنعتي‌)، مهندسي‌ احتراق‌، گازرساني‌.

  به دلیل گستردگی حوزه کاری مهندسی صنایع، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندسان صنایع وجود دارد. به عبارتی مهندسی صنایع در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره‌وری دارد، کاربرد دارد. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع در حوزه های مدیریتی فعالیت می کنند.
    وظایف مهندس صنایع

      تحلیل و بررسی سیستم های موجود، بازنگری جدول زمانبندی تولید، مشخصات فنی، جریان کار تولید و سایر اطلاعات برای درک روش ها و فعالیت های بخش تولید یا خدمات

      سنجش چگونگی تولید محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر کارآیی

      توسعه  سیستم های کنترل مدیریت برای برنامه ریزی مالی و تحلیل هزینه ها به شکل موثرتر

      پیاده سازی روش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید و کاهش هزینه ها

      همکاری با مشتریان و مدیریت برای توسعه استانداردهای طراحی و تولید

      طراحی سیستم های کنترلی برای هماهنگی فعالیت ها و برنامه ریزی تولید برای اطمینان از کیفیت مناسب محصولات

      آموزش مدیران، سرپرستان و کارگران در صورت نیاز

      رعایت کلیه اصول ایمنی در کار

  مهندس صنایع در بازارکار کشور به صورت ها و عناوین شغلی مختلفی مطرح است:

      برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان
      مدیریت تولید
      مدیریت مهندسی
      مدیریت پروژه
      مهندسی لجستیک
      سیستمهای تولیدی
      مهندسی سیستمهای کیفیت
      مهندسی سیستمهای اطلاعاتی
      مهندسی مالی
      مهندسی ارزش
      مهندسی سیستمهای بهره وری
      طراحی فرایندها و ساختارهای سازمانی
   
   درآمد و حقوق مهندس صنایع:


  با توجه به گستردگی بازارکار مهندسی صنایع و امکان فعالیت آنها در حوزه های مختلف، مهندسان صنایع درآمدهای متفاوتی دارند. مهندس صنایعی که در بخش دولتی فعالیت می کند، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی به معیارهای تخصص، دانش و تجربه فرد بیشتر توجه شده و بر اساس آنها میزان حقوق او تعیین می شود.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندسان صنایع در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است. برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس فنی، برنامه ریز،کارشناس کنترل پروژه، کارشناس تضمین کیفیت، مهندس صنایع، سرپرست کنترل پروژه، سرپرست برنامه ریزی، مدیر پروژه، مدیر کارخانه و … می باشند که یک مهندس صنایع می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

  برای مهندس صنایع در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل درآمد، حداکثر درآمد و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندس صنایعی که در سمت کارشناس پروژه در رده کارشناسی کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۵۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.
   
   مهندسین صنایع معروف:


  تیم کوک

   
   

ارسال دیدگاه (1 مورد)

نام:*
ایمیل:*
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
سوال: نام پایتخت ایران؟
پاسخ:*
سلام اگه میشه مقاله ای در مورد شرایط بورسیه و تحصیلات خارج از کشور و فرصت های شغلی در خارج را تهیه کنید
.
1397/02/14 - 15:01
 • +2

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  با سلام کی موجود میشه دوباره؟
  سلام برای تیزهوشان هوش کمپلکس بهتر است یا 1000 تست استعداد
  سلام این سری سوالات تالیفی هستن؟ یا کنکور های قبله
  به نظر من مطلب خیلی عالی بود ممنون
  برای کنکور99هم مناسبه؟

  نظرسنجی

  آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 11073
  کل نظرات: 17587
  کل اعضا: 43020
  جدیدترین عضو: YASAMAN83
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 200066479311 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2018 Mehromah.ir