مقاله مشاوره

 • چگونه مدیریت ذهن داشته باشیم

  شاید بعضی افراد به شما گفته باشند که شما استعداد کافی برای رسیدن به یک زمینه خاص را ندارید و یا شما نمی توانید هنگامی که در یک مشکل گیر افتاده اید، به خودتان اعتماد کنید و با استقامت آن مشکل را حل کنید.در این مقاله می خواهیم دلیل بروز رویکرد های اشتباه را بررسی کنیم. ما معتقدیم که انسان ها زمانی می توانند همه چیز را یاد بگیرند، که بفهمند مغز آن ها چطور کار می کند و به مدیریت ذهن خود بپردازند.

 • 10 عادت مطالعه موثر

  مهم ترین نکته برای تبدیل شدن به یک دانش آموز موثر این است که ما بیاموزیم چگونه مطالعه دقیق تر و با هوش تری داشته باشیم. این نکته باعث پیشرفت روز به روز شما در تحصیلاتتان می شود. اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان موفق، موفقیت خود را با استفاده از عادت های مطالعه موثر بدست می آوردند. در این مقاله به بررسی 10 عادت مطالعه موثر دانش آموزان موفق می پردازیم. دلسرد نشوید، دست نکشید و فقط تلاش کنید که هر یک از 10 عادت مطالعه موثر را خوب انجام دهید. آن زمان است که پیشرفت خود را می بینید. نمره های شما افزایش پیدا می کند، دانش شما بیشتر می شود و از همه مهم تر توانایی شما در جذب و یادگیری اطلاعات ارتقا می یابد.

 • بیاین با حافظه مون آشتی کنیم

  نه تنها ،خوابیدن بعد از یادگیری بخش مهمی از فرآیند ایجاد و تقویت حافظه است، خوابیدن قبل از یادگیری مسائل جدید هم از اهمیت بالایی برخوردار است. تحقیقات نشان داده است که محرومیت از خواب می تواند روی توانایی ما برای سپردن چیزهای جدید به حافظه و تثبیت آن ها اثر بگذارد.

 • حافظه چیست و انواع حافظه

  شما می دونید چطوری میشه که بعضی ها بیشتر می تونند مطالب رو تو ذهنشون نگه دارند، ولی بعضی ها نه؟ آیا می دونید حافظه چیست و انواع حافظه رو می شناسید؟ با هم به بررسی انواع حافظه انسان ، نحوه عملکرد حافظه و راه های تقویت حافظه می پردازیم. حافظه در سه مرحله تشکیل میشه:

 • چند گام مفید برای شرکت در آزمون

  شرکت در ازمون های آزمایشی به طور حتم میتواند یکی از نقاط مثبت کار یک دانش آموز باشد، چرا که با کمک آزمون می‌توانند برنامه خود را هماهنگ کرده و به موقع و به اندازه لازم به فصول و کتاب های مختلف توجه کند همچنین روش ها و منابع خودش را ارزیابی کرده و متوجه ایرادات خود شود.

 • چرا موقع امتحان استرس داریم ؟

  شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشه که تا اسم امتحان میاد، ترس و استرس عجیبی احساس می کنید، قلبتون تند می زنه، صورتتون سرخ میشه، کف دستتون عرق می کنه و تمام نشونه های استرس رو تجربه می کنید. یا اینکه زمانی که سر جلسه امتحان هستید، جواب سوال ها رو بلدید، اما نمی تونید پاسخ سوالات رو روی برگه امتحان بنویسید. یا مثلا سر جلسه امتحان احساس بی قراری شدید، دلهره و ناتوانی دارید. با اینکه تمام مطالب درسی رو خونده اید، اما عملکرد خوبی سر جلسه امتحان و آزمون ندارید. اگه " چرا موقع امتحان استرس داریم ؟ " سوالیه که برای شما هم پیش اومده، در ادامه با ما همراه باشید.

 • چگونه دروس حفظی را بخوانیم ؟

  روش یادگیری شما چیست؟ شنیداری، دیداری یا تجربی؟ اگر با شنیدن یاد می‌ گیرید، بهترین روش برای شما شنیدن مطالب است. منطقی است که اگر یادگیری دیداری دارید، باید چیزی را ببینید تا آن را یاد بگیرید و اگر یادگیری تجربی دارید، از اتفاقات و تجربیات خود بیشتر یاد می‌‌ گیرید یا مثلا باید کاری فیزیکی انجام دهید. بیشتر افراد از ترکیبی از دو گروه استفاده می‌ کنند.

 • افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان

  شما هم جزء اون دسته از دانش آموزان هستید که وقتی معلم سوالی رو می پرسه، با اینکه جواب رو می دونید، دستتون رو برای جواب دادن بلند نمی کنید و می ترسید جوابتون اشتباه باشه؟ البته بعد از اینکه معلم پاسخ رو میگه یا دانش آموز دیگه ای جواب سوال رو میده و تشویق میشه، افسوسش برای ما می مونه و جواب درست و تشویقش برای دیگران. البته که این اولین باری نیست که این اتفاق می افته و از بچگی این اتفاق رو بارها تجربه کردیم.

 • استعداد مهم تر است یا تلاش

  رکوردهای مسابقات دو رو در صد سال پیش نگاه کنید. مثلا اولین دوره های برگزاری المپیک در اوایل و اواسط قرن قبل رو با رکوردهای امروز مقایسه کنید. آیا انسان ها نیرومندتر شده اند؟ آیا انسان ها با استعداد تر از قبل شده اند؟ هرگز چنین نیست. انسان ها همان گونه هستند. ولی دو چیز عوض شده است: باور و تلاش

 • تاثیر شخصیت بر روش مطالعه

  هر کدوم از ما توی مدرسه و موقع امتحان دنبال کلی راه حل هستیم که چجوری درس بخونیم تا خوب یاد بگیریم یا این که چه ساعتی درس بخونیم بهتره؟ شاید این روش ها جواب بده ولی نه همیشه. مهم اینه ما بفهمیم چطور یک مطلب رو یاد می گیریم. دیدین روز امتحان، هر کدوم از بچه ها یه جوری داره درس میخونه. یکی راه میره، یکی بلند بلند تکرار میکنه، یکی دیگه مطالب و به زور برای یکی توضیح میده، یکی شکل های کتاب رو میخونه و... توضیحی که باید بدم این که دوستای عزیزم ما هر کدوم با توجه به ویژگی های شخصیتی مون روش یادگیری یا به اصطلاح سبک های یادگیری متفاوت داریم. به نظرتون اگه دقیقا مثل یه دانش آموز خیلی موفق درس بخونید چی میشه؟ احتمالا هیچی چون شما باید سبک یادگیری مربوط به شخصیت خودتون رو پیدا کنید.

 • مهارت ارتباط برقرار کردن

  زندگی ما در هم پیچیده با ارتباطات با دیگران است. ما موجوداتی اجتماعی هستیم و به همین خاطر داشتن مهارت های ارتباطی در زندگی مان نقش مهمی دارد. همه دوست داریم هنگام ورود به یک جمع مورد توجه قرار گیریم. دوست داریم بتوانیم با کلام و زبان بدن بر دیگران تاثیر بزاریم، نه فقط در زندگی روزمره بلکه در محیط تحصیل و حتی محیط کار.

 • راه کارهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس

  همه ما زمان هایی در خلوت و تنهایی خود به کارها توانایی ها و رفتارهای خودمان فکر می کنیم بعد از آن یا احساس خوب یا بدی نسبت به خودمان داریم. در واقع ما در حال ارزیابی و بررسی رفتارهای خودمان هستیم مثلا فکر کنید بعد از یک امتحان سخت به فکر فرو می روید و رفتارهای خودتان را ارزیابی می کنید اینکه چقدر فرصت تقلب کردن داشتید اما این کار را انجام ندادید و یا می توانستید کتابتان را باز کنید یا از دوستتان کمک بگیرید اما این کار را نکردید و الان که فکر می کنید احساس خوبی به شما دست می دهد یا مثلا تصور کنید قرار هست در مدرسه بین شما و دوستتان یک نفر را به عنوان مجری برنامه اول سال انتخاب کنند اما شما با تقلب نمی گذارید دوستتان انتخاب شود هرچند می دانید او برای این کار بهتر است.

 • چگونه خودتان را باور داشته باشید

  ابتدا باید خودباوری را تعریف کنیم و مرز آن را با مفاهیم مهمی مثل اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس بیابیم. خودباوری در یک تعریف ساده می تواند شامل تمام چیزهایی باشد که ما از خودمان انتظار داریم که در آن ها موفق باشیم. با تعریف دقیق تر می توان گفت خودباوری عبارت است از انطباق ذهنی مثبت بر عملکرد و کارنامه آن. یعنی اگر ما ده ها بار در رد شدن از خیابان موفق بوده باشیم، حتما در ما خودباوری عبور از عرض خیابان شکل گرفته است.

 • چگونه بهترین تصمیمات در زندگی را بگیریم؟

  به بیان ساده تصمیم گیری یعنی انتخاب یک چیز از بین چند چیز. مثلا اگر می خواهید تفریح کنید می توانید از بین سینما رفتن، به منزل اقوام رفتن یا در خانه ماندن و تلویزیون نگاه کردن یکی را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. یا در زمان انتخاب رشته از بین رشته های علوم انسانی، تجربی و ریاضی و یا هنر یکی را انتخاب کنید.

 • تکنیک های مدیریت زمان در درس خواندن

  بیشتر دانش آموزان با انتظار و توقعات بالا راه خود را برای شروع سال تحصیلی جدید آغاز می کنند. آن ها بر این باورند که می توانند با درس خواندن و انجام کار های مدرسه به موفقیت برسند ولی آن ها نمی توانند باورهایشان را در کنار یک برنامه واقع بینانه قرار دهند و در دست یابی به موفقیت تحصیلی مورد نظرشان ناکام می مانند. برای رسیدن به پیشرفت تحصیلی شما باید زمان را به صورت اساسی برای روزها، هفته ها و هر ترم مدیریت کنید. مدیریت زمان ابزار بسیار مهم و موثری برای دانش آموزان و کنکوری ها می باشد. در این مقاله تکنیک ها و روش های مدیریت زمان برای درس خواندن را برای شما شرح داده ایم.

 • روش های تندخوانی برای کنکور

  یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در وقت ، استفاده از تکنیک تندخوانی است. با خواندن سریع یک مطلب، به طور کلی متوجه می شوید که آن مطلب درباره چیست. به یاد داشته باشید که نمی توان تندخوانی را جایگزین مطالعه معمولی کرد؛ بلکه تندخوانی تنها تمرینی است که برای موثرتر ساختن مطالعه به کار گرفته می شود.

 • چطور بتوانم مدیر موفقی باشم

  آیا شما به عنوان یک نوجوان یا جوان شهرت خوبی دارید؟ میتوانید مدیر خوبی باشید؟ سعی کنید این فعالیت‌ها را با هم تلفیق کنید و در کارهای روز‌مره خود بگنجانید تا اطمینان حاصل کنید که در آینده و حتی در حال حاضر واقعا چنین باشید.

 • تاثیر و نقش آموزش مجازی بر یادگیری دانش‌آموزان چیست؟

  یادگیری تا سال ها پیش تنها محدود به حضور فیزیکی در کلاس های مختلف بود. این نوع از آموزش محدودیت های زیادی از جمله عدم دسترسی یکسان تمامی افراد به دوره ها و آموزش های مختلف، صرف وقت و هزینه زیاد، عدم توانایی استفاده کارمندان و افراد شاغل و غیره بود. اما چند سالی است که با توسعه اینترنت و استفاده از آن آموزش مجازی در کنار آموزش به سبک سنتی قرار گرفته است. این نوع آموزش بسیاری از محدودیت های آموزش سنتی را نداشته و مزایا و ویژگی های خاص خود را دارد.

 • وسواس مطالعه چیست و چگونه درمان می شود؟

  تو کتابخونه مشغول مطالعه بودم که در باز شد و فردی وارد سالن مطالعه شد. به شدت مضطرب به نظر می رسید. وسایل زیادی به همراه داشت. کلی کتاب و جزوه روی میز چید. فکر کردم حتما امتحان مهمی داره که باید این همه کتاب و جزوه رو مطالعه کنه. اما مگه چند ساعت می خواد این جا باشه؟ چند دقیقه ای توجهم رو به خودش جلب کرده بود. کتاب رو باز کرد و شروع کرد به مطالعه کردن. چند صفحه خوند. چیزی نگذشته بود که کتابش رو بست و دوباره باز کرد و از ابتدا شروع به خوندن کرد. هنگام مطالعه حرکات عجیبی داشت. کلی مداد و خودکار کنارش چیده بود. دوباره کتابش رو بست و رفت سراغ یه کتاب دیگه. هر چند لحظه یکبار چشم هاش رو می بست و زیر لب چیزی می گفت. بعد دوباره شروع به مطالعه می کرد.

 • تغذیه ی مناسب برای دانش آموزان

  دوران تحصیل دانش آموزان یکی از حساس ترین دوره ها چه از لحاظ رشد شخصیتی و چه از لحاظ رشد جسمانی می باشد. بنابراین تغذیه ی دانش آموز باید به طوری باشد که از تمام جهات نیاز های او را برطرف سازد...

 • چگونه میتوان با طلاق پدر و مادر کنار آمد؟

  شاید خانواده شما نتوانند همه چیزهایی که قبلاً در اختیار داشتید را برایتان فراهم کنند. این یکی از تغییرات دشواری است که معمولاً با طلاق همراه است. البته تغییرات خوبی هم ممکن است وجود داشته باشد اما اینکه چطور با تغییرات استرس‌زا کنار بیایید به موقعیت، شخصیت شما و شبکه حمایتی‌تان بستگی دارد.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 18
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2020 Mehromah.ir
مهروماه را در
جشنواره وب ایران حمایت کنید