امسال هیچ کلاس بدون معلمی نداریم

0
امسال هیچ کلاس بدون معلمی نداریم

سیدمحمد بطحایی در گفت‌وگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما حضور یافت و از آخرین اخبار مربوط به وزارت آموزش و پرورش گفت.


سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت و گوی ویژه خبری درباره کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: یکی از چالش‌های مهم آموزش و پرورش بحث نیروی انسانی است. تمام تلاش ما این بود که در سال تحصیلی جدید با روش‌های مختلف مانند به تاخیر افتادن بازنشستگی برخی از فرهنگیان (حدود یک سوم) و استفاده از نیروهای حق التدریس و ۱۵ روش دیگر کلاسی بدون معلم باقی نماند.

او ادامه داد: سال تحصیلی جدید با بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز در داخل کشور و حدود ۱۳ هزار دانش آموز در خارج از ایران که در ۶۰ کشور جهان مشغول به تحصیل هستند، آغاز شد. تعداد این دانش آموزان نسبت به سال گذشته حدود ۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

بطحایی‌گفت: دانشگاه فرهنگیان امسال برای اولین‌ بار یک جهش بسیار بلند را برای تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش برداشت و ۳۳ هزار نیروی جدید را برای ورود به آموزش و پرورش در سال های آینده جذب کرد.

وزیر آموزش و پرورش تعداد معلمان و کارمندان آموزش و پرورش را حدود ۹۲۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: با این حال تا ۶سال آینده به دلیل بازنشستگی نیروها، افزایش تعداد دانش آموزان تا ۱۶ میلیون، اضافه شدن پایه دوازدهم به شاخه فنی حرفه‌ای و کارودانش و افزایش ساعت درسی از ۲۴ به ۳۵ساعت، چالش کمبود نیرو خواهیم داشت.

باید محتوای کتاب های درسی را با افق های جدید سندتحول مطابق کنیم

او ادامه داد: با کمک دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی انشالله بخشی از مشکلات نیروی انسانی حل خواهد شد. پیش بینی ما این است با تغییر مدل‌های تربیت معلم و کمک‌های دیگر دستگاه‌ها ظرفیت دانشگاه فرهنگیان از تربیت ۳۳ هزار به ۸۵هزار دانشجو افزایش پیدا کند. حدود 18 هزار نفر نیز با مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه‌های دیگر وارد‌ دانشگاه فرهنگیان می‌شوند و با یکسال آموزش برای ورود به آموزش و پرورش آماده خواهند شد.

بطحایی درباره اصلاح شیوه تربیت معلم گفت: یکی از روش‌های به کار گرفته شده این است که سیلابس درس‌ها طوری طراحی شود که دانشجویان بعد از دوسال تحصیل، برای ادامه تحصیل به طور همزمان بتوانند در کنار درس خواندن در آموزش و پرورش مشغول به کار شوند.

بطحایی در ادامه درباره تغییر در محتوای کتابهای درسی گفت: یکی از محورهای تحول که سند تحول بنیادین نیز به آن تاکید دارد، برنامه‌های درسی آموزش و پرورش است. ما باید محتوای کتاب های درسی را با افق های جدید سندتحول مطابق کنیم.

دو ساعت از برنامه آموزشی را در اختیار معلم و مدرسه گذاشتیم

او ادامه داد: آقای رئیس جمهور به من ماموریت دادند که در طی یک پروژه‌ای از بچه‌ها به عنوان مخاطب برنامه های درسی بخواهم که کتاب‌های درسی خود را از حیث فرم و محتوا نقد کنند. یکی از اقدامات مهم که باید در جهت اصلاح روش آموزشی و بر اساس سند تحول بنیادین، انجام بگیرد این است که مدرسه را در اختیار معلم قرار دهیم اگر بخواهیم سندتحول اجرایی شود.

بطحایی گفت: با افتخار عرض می‌کنم که در سال تحصیلی جدید و برای دوره متوسطه اول و دوم، دوساعت از برنامه آموزشی را در اختیار معلم و مدرسه گذاشتیم.

در حال حاضر هیچ مشکلی برای کمبود کتاب نداریم

وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود کتاب گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی برای کمبود کتاب نداریم. تنها در پایه دوازدهم کتابها با کمی تاخیر در اختیار دانش آموز قرار گرفته که نسخه pdf تمام کتاب های پایه دوازدهم بر روی سایت سازمان پژوهش قرار دارد.

قول وزیر درمورد کتاب‌های تست و کمک آموزشی

بطحایی در ادامه با تاکید بر اینکه استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی در دوره ابتدایی به دلیل آسیب‌هایی روحی و روانی که به دانش آموزان وارد می‌کند، ممنوع است، گفت: تا زمانی که اولیای دانش آموزان با این تصمیم همراهی نکنند این امکان پذیر نیست. من این قول را می‌دهم که با بازنگری فرایندها دیگر شاهد آن نباشیم که تا قبل اینکه کتاب درسی چاپ شود، کتاب‌های تست و کمک آموزشی در مدرسه‌ها و کتابفروشی‌ها پخش شود.

در حال بررسی پیشنهادهای شرکت‌های بیمه برای حفظ کیفیت بیمه‌های تکمیلی هستیم

بطحایی در ادامه درباره مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان گفت: یکی از مهمترین مشکلات در ادامه بیمه تکمیلی، افزایش تعرفه های پزشکی است که مجبور شدیم برای حفظ کردن کیفیت، حق بیمه شده را افزایش دهیم. ما این روزها در حال بررسی پیشنهادهای شرکت‌های بیمه برای حفظ کیفیت بیمه‌های تکمیلی هستیم و در تلاشیم خدمات بیمه تکمیلی را انشالله به نحوی تامین کنیم که کیفیت حفظ شود.

گزارش‌های صندوق ذخیره فرهنگیان بر روی سامانه وزارتخانه موجود است

مسائل مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان سوال بعدی مجری برنامه بود. مجری برنامه از قول یکی از فرهنگیان خطاب به بطحایی گفت که هیچ گزارشی درباره تخلف‌های صندوق ذخیره به فرهنگیان داده نشده است. وزیر آموزش و پرورش در جواب این ادعا گفت: گزارش‌های صندوق ذخیره فرهنگیان بر روی سامانه وزارتخانه موجود است.

بطحایی گفت: با صراحت می‌گویم پول یا سرمایه ای از فرهنگیان به هدر نرفته است و اتفاقات مربوط به یکی از موسسات مالی مربوط به صندوق ذخیره بوده که کاملا بررسی شده و در تلاش هستیم این مشکلات حل شود.

او در‌ ادامه به سود صندوق ذخیره اشاره کرد و گفت: صندوق ارزش افزوده داشتیم و سود پیش بینی شده در سال مالی منتهی به مهر ۹۷، ۲/۲ برابر سود سال قبل بوده است. در عین حال ما برای اطمینان خاطر معلمان، امسال سه نفر از معلمان را با رای خودشان وارد هیات امنا کردیم.

به دنبال روشی هستیم که کلاس‌های برخی از دروس به صورت مجازی برگزار شوند

برنامه درسی پایه دوازدهم و کاهش ساعت دروس سوال دیگر مجری از بطحایی بود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: فعلا بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ساعت درسی در پایه دوازدهم ۳۵ ساعت است اما به دنبال روشی هستیم که پس از تایید شورای عالی آموزش و پرورش و رضایت والدین، کلاس‌های برخی از دروس به دلیل فشار کنکور و امتحان نهایی، به صورت مجازی برگزار شوند.

توضیحات وزیر درباره کنکور و حذف آن

بطحایی درباره کنکور و حذف آن نیز گفت: در شورای برنامه ریزی کنکور تصمیم گرفته شده است ۲۰درصد از سوابق تحصیلی و ۱۰ درصد سابقه مثبت دانش آموزان در نظر گرفته شود و باید به سمتی برویم که سهم کنکور در پذیرش دانشجو کاهش پیدا کند.

اولویت اصلی ما در ۶سال آینده جبران کمبود نیروهای پرورشی است

وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود نیروی پرورشی گفت: در حوزه پرورشی نسبت به دیگر حوزه‌ها با کمبود بیشتر نیروی انسانی مواجه هستیم. اولویت اصلی ما در ۶سال آینده جبران کمبود نیروهای پرورشی است و در تلاشیم فعالیت‌های پرورشی در بین همه کلاس‌های درسی پخش بشود و فقط یک معلم وظیفه کار پرورشی را بر عهده نداشته باشد.

او ادامه داد: البته کار پرورشی فقط برعهده مربیان پرورشی نیست‌ و خانواده و مدرسه دو شریک تربیتی هسنتند و باید درکنار یکدیگر اهداف پرورشی را دنبال کنند.

در پرداخت مطالبات فرهنگیان نسبت به سال های قبل، رشد داشتیم

بطحایی درباره مطالبات فرهنگیان گفت: علیرغم تمام مشکلات مالی که در کشور وجود دارد، حدود ۱۵ درصد نسبت به سال های قبل، در پرداخت مطالبات فرهنگیان، رشد داشتیم.

او با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش در مقایسه با باقی وزارت‌خانه‌ها تبعیض وجود دارد، گفت: به طور مثال در بحث خدمات رفاهی، سهم آموزش و پرورش صفر است. در تلاش هستیم در سال ۹۸ بتوانیم ردیف اعتبارات خدمات رفاهی را افزایش بدهیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: لایحه پیشنهادی رتبه بندی معلمان به هیات دولت ارائه شده است و انشالله با تصویب قانونی آن در مجلس بخشی از کدورت های همکاران فرهنگی برطرف شود.

در مورد تعطیلات زمستانی هنوز به جمع بندی نرسیده ایم

بطحایی در مورد تعطیلات زمستانی گفت: به دلیل ابهامات قانونی و حقوقی هنوز به جمع بندی مشخص نرسیده ایم و هنوز مشخص نیست که اجرای آن نیازمند مصوبه مجلس است یا خیر.

وزیر آموزش و پرورش در پایان صحبت‌های خود گفت: رویکرد ما در آموزش و پرورش این است که مدرسه از فضای خشک امروز تبدیل به کارگاهی برای دانش آموزان بشود تا بچه ها در آن مهارت زندگی کردن را بیاموزند و این به عنوان یکی از مهمترین سیاستها و برنامه ها در دستور کار امروز وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  224 بازدید

  0 نظر

  درج: 2 مهر 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی


  شیمی جامع جلد دوم
  1397 آبان 21
  هرکی این کتاب رو کتاب شیمی جامع پایه رو نخونه بی شک ضرر کرده و قید کنکور رو بزنه ، ممنون از استاد انوشه و مهروماه برای چاپ کتابهای خوب شیمی
  سلام خسته نباشید می خواستم بپرسم که این کتاب های لقمه کی منتشر میشن
  آیا تا آخر آبان ماه همش منتشر میشن تا ما استفاده کنیم
  ::روابط عمومی::
  بله ، همکاران ما تمام تلاش خود را برای ارائه هر چه زودتر کلیه کتب به کار گرفته اند

  لقمه طلایی چکیده دی ...
  1397 آبان 20
  لطفا هرچه سریعتر کتاب را منتشر کنید

  ریاضیات تجربی جامع ...
  1397 آبان 20
  سلام
  سطح این کتاب بالاتره یا کتاب ۱۲ام فضایی؟
  کدوم سوالات سطح بالاتر داره؟
  ::روابط عمومی::
  دوست عزیز پیشنهاد می کنم هر دو نمونه را ببینید و در انتخاب بالاتر(سخت تر) بودن محتوای یک کتاب را در نظر نگیرید. محصولی را تهیه نمایید که برای شما کاربردی است

  استراتژی زیست کنکو ...
  1397 آبان 20
  به آدرس ایمیل نویسنده که قسمت مقدمه که خود نویسنده نوشت ایمیل زدم . به نویسنده بگید ایمیل رو چک کنه ..کارش داریم. خیلی خیلی ممنون
  ::روابط عمومی::
  پیام شما را به ایشان می رسانیم

  کتاب کار شیمی 1 پایه ...
  1397 آبان 20
  سلام
  ببخشید من امروز کتاب کار مهر و ماه فیزیک رو خریدم یعنی پدرم برام گرفته ولی چرا
  پاسخ سوالات توش نیست مثلا من با چند سوالش مشکل دارم نمیتونم حل کنم


  ::روابط عمومی::
  دوست عزیز کتاب های کار به منظور پیگیری دروس تدریس شده در کلاس درس در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. این کتاب حاوی پاسخنامه نیست

  آموزش فضایی ریاضی ت ...
  1397 آبان 20
  با سلام من این کتاب رو تهیه کردم . اگه می شد به صورت ویدیو ضبط اش می کردین عالی بود بازم ممنون از زحماتتون ولی کاش یکم اموزش هارو گسترده تر می کردید
  سلام من میخوام کلا برای کنکور فقط حفظیات شیمی رو بخونم این کتاب کافیه یا نه؟ درصد قابله قبولی رو میتونم با این کتاب به دست بیارم؟
  ::روابط عمومی::
  دوست عزیز این کتاب همانگونه که از عنوانش نمایان است، حاوی کلیه مباحث حفظی کنکور سراسری نیست و برای استفاده در تکمیل و تسلط عبارات کلیدی کنکور است. در صورتیکه تمایل به استفاده از یک منبع برای پوشش کلیه مفاهیم هستید از کتاب جامع استفاده کنید
  میشه یه توضیح بدین جلد یک چیه جلد دو چیه؟؟
  من تفاوتشونو متوجه نشدم
  ::روابط عمومی::
  دوست عزیز جلد دوم حاوی مباحث سال دوازدهم است

  راه های کاهش خواب و ...
  1397 آبان 19
  سلام
  من روز ها یک ساعت و نیم و شب ها ۸ ساعت میخوابم و بازم کسلم
  ::روابط عمومی::
  خواب زیاد خود می تواند به تنهای باعث کسالت باشد. در سنین 15 تا 19 سال بین 6 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز پیشنهاد می گردد

  نظرسنجی

  آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 8666
  کل نظرات: 15658
  کل اعضا: 38012
  جدیدترین عضو: Ryan
  بازدید امروز: 8067
  بازدید دیروز: 61932 [-13.10 %]
  بازدید کل: 55329101
  بیشترین بازدید: 238175 در 1396.03.01
  اعضای آنلاین: 1 نفر
  افراد مهمان : 64 نفر
  ربات ها : 1 مورد
  در کل: 66 نفر [اطلاعات بیشتر]
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 200066479311 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2018 Mehromah.ir