دانشگاه فرهنگیان نمیتواند کمبود معلم را تامین کند

0
دانشگاه فرهنگیان نمیتواند کمبود معلم را تامین کند

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش خواستار بازگشت دانشگاه‌های تخصصی به چرخه تامین نیرو ی انسانی وزارت آموزش و پرورش شد.

علی الهیارترکمن در برنامه تلویزیونی پرسشگر شبکه آموزش با موضوع «چالش‌های نیروی انسانی در آموزش و پرورش»، معلم و منابع انسانی را از جمله مولفه‌های اصلی در اجرای سیاست‌های تعلیم و تربیت دانست و گفت: «باید با نگاه علمی به جذب نیرو متناسب با مناطق کشور و نیازهای آموزشی اقدام و برنامه‌ریزی کنیم.»
او افزود: «آنچه امروز با آن مواجه‌ایم یک عقبه 30 ساله دارد و اگر امروز هم به درستی برنامه‌ریزی نکنیم و پیش نرویم آیندگان را نیز با مشکل مواجه می‌کنیم.»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به رشد جمعیت دانش‌آموزی سالانه 3.5درصدی در دهه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: «رشد جمعیت دانش‌آموزی سینوسی است و باید به کارگیری نیرو را هم بر اساس آن متناسب‌سازی کرد. البته در داخل نهادهای اثرگذار مرتبط، کارشناسی نداریم که موج سینوسی جمعیت دانش‌آموزی را با موج سینوسی تامین معلم متناسب کند.»
او به پیامدهای افزایش جمعیت دانش‌آموزی و جذب نیرو در دهه‌های 60 و 70 اشاره کرد و گفت: «استخدام در سال‌های 65 تا 73 بسیار زیاد بود و استانداردهای حرفه‌ای جذب معلم و تعادل هزینه پرسنلی و غیرپرسنلی به هم خورد و معلم ها تاوان آن را دادند و تا امروز خواسته‌های به حق آن‌ها دیده نشد و اکنون متراکم شده است. از سوی دیگر به حوزه پرورشی کمتر پرداخته شد.»

الهیار ادامه داد: «درخواستم این است که وارد نگاه علمی به موضوع آموزش و جذب معلم شویم. باید الگوی مشخصی داشته باشیم.»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش آماری از جمعیت دانش‌آموزی بیان کرد و گفت: «تعداد دانش‌آموزان مدارس دولتی در سال تحصیلی 96_97 حدود 12.5 میلیون بود که با احتساب دانش‌آموزان مدارس غیردولتی می‌توان گفت در کل 13.7 میلیون دانش آموز داشتیم. پیش‌بینی می‌کنیم در سال 1400 به حدود 14میلیون و 200 هزار نفر برسد و در سال 1405 حدود 15میلیون و 400 هزار و در سال 1410 حدود 15میلیون و100 هزار نفر برسد. بعد از آن از جمعیت دانش‌آموزی کاسته شده و در سال 1420 به 11 میلیون نفر می‌رسد.»

او تخمین و برآوردی از نیروی انسانی آموزشی و کادر مدرسه در سال‌های ارائه کرد و گفت: «865هزار نفر در پایان سال تحصیلی 97 داشتیم. طبق برنامه ششم موظفیم از دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی نیرو بگیریم و تا 1403 با کاهش جمعیت معلم روبروییم.»

الهیار گفت: «اکنون تعداد دانش‌آموز به معلم حدود 35 به یک و در دوره ابتدایی 25 به یک است. البته با توجه به خروج نیرو این عدد در حال بزرگ شدن است. در سال 95، 33 هزار بازنشسته قطعی و در سال 96 حدود 41 هزار و 600 هزار بازنشسته داشتیم. در سال 97، حدود 67هزار نفر به سن بازنشستگی رسیده‌اند اما برآورد می‌کنیم حدود 52 هزار نفر بازنشسته قطعی شوند.»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: «در سال 98 حدود 78هزار نفر، در سال 99، حدود 80هزار نفر، در سال 1400 حدود 90هزار نفر به سن بازنشستگی می‌رسند. در مجموع حدود 350هزار نفر تا سال 1400 بازنشسته می‌شوند اما از طریق دو دانشگاه رجایی و فرهنگیان ورودی مختصری داریم و سالانه 20هزار نفر نمی‌شود.»

الهیار افزود: «اگر هیچ ورودی نگیریم و سیاست مشوقی برای نگه‌داشت معلمانی که به سن بازنشستگی رسیده‌اند نداشته باشیم در سال 1400 حدود 565 هزار کادر آموزشی خواهیم داشت. اما چون جذب معلم ما از سنین پایین شروع می‌شود وقت بازنشستگی اوج پختگی آن‌هاست و نباید اجازه دهیم به راحتی از سیستم خارج شوند. البته باید استانداردسازی شرایط حرفه‌ای را دنبال کنیم.»

او در واکنش به اظهاراتی مبنی بر وجود 100 هزار معلم مازاد در آموزش و پرورش گفت: «100 هزار مازاد نداریم. در واقع مازاد مطلق نداریم. بر اساس ساعت موظفی، معلمان ابتدایی تمام‌وقت کار می‌کنند اما در دوره متوسطه ممکن است معلمی مثلا از 20 ساعت موظفی 16 ساعت را پرکند و ما سه چهار ساعت مازاد داشته باشیم که سرجمعش ساعات مازاد به 10 هزار نیروی انسانی واقعی نمی‌رسد و اینها عمدتا ساعت موظف تدریس را نمی‌توانند پر کنند نه آنکه معلم مازاد مطلق داشته باشیم.»

الهیار تاکید کرد باید برای نگه‌داشت نیرو مشوق و استاندارد وجود داشته باشد. او گفت: «خواسته‌های ما از سازمان استخدامی مجوز برای استخدام، آینده‌نگری و همین استاندارد برای نگه‌داشت معلمان در آستانه بازنشستگی است. از سال 1410 به بعد افت جمعیت دانش‌آموزی شروع می‌شود و اگر کاری نکنیم بخشی از معلمان در آن زمان با مشکل مواجه می‌شوند.»

او ادامه داد: «اکنون بحث تامین نیروی انسانی مهم است وگرنه نرخ پوشش در کلاس با مشکل مواجه می‌شود. اگر اکنون برای نگه‌داشت افراد فکری نکنیم و نیروی جدید هم جذب نکنیم با مشکل پوشش روبرو می‌شویم و ممکن است در برخی مناطق مجبور شوند دو کلاس را در هم ادغام کنند یا معلم بی‌کیفیت بیاورند. آموزش و پرورش دچار حلقه بسته می‌شود و دولت باید برنامه مشخصی داشته باشد. اکنون تعدادی درخواست بازنشستگی پیش از موعد دارند و باید آسیبشناسی شود و دغدغه معلمان را بدانیم.»
به گفته معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش امسال کمتر از 100هزار کمبود نیرو وجود دارد واستفاده از معلم‌های حق‌التدریس، سربازمعلم و خرید خدمات و... مدنظر قرار دارد.

الهیار گفت: «در سال 90 سه دانشگاه تخصصی تربیت معلم را به دانشگاه جامع تغییر دادند. دانشگاه‌های تخصصی را برگردانید نمی‌توانیم از طریق دانشگاه فرهنگیان به تنهایی نیروی انسانی معلم را تامین کنیم.»

او ادامه داد: «بزرگترین انتظار ما از سازمان استخدامی، شفاف‌سازی آماری است که باید با کمک همدیگر انجام دهیم. دوم اینکه شرایط خاص معلمان در سیاست‌گذاری‌ها لحاظ شود. برخورد سفت و دفعتی با آموزش و پرورش نداشته باشیم. همچنین باید سازمان استخدامی یکبار جذب نیروی اداری را شفاف کند. الان فقط مجوز برای جذب کادر آموزشی می‌دهد.»

او ادامه داد: «برای آموزش و پرورش باید قانون اداری خاص طراحی و تهیه شود که بدون کمک مجلس و امور استخدامی نمی‌توانیم از عهده آن بر بیاییم.»

الهیار در پایان گفت: «خوشبختانه با مساعدت سازمان برنامه و بودجه تخصیص اعتبار پاداش پایان‌خدمت انجام و تا شهریور پرداخت می‌شود. حق عائله‌مندی مجردها و سختی کار نیز از احکام خارج شده بود اما اختیاری نداریم، مگر قانون تعیین کند. با رای دیوان محاسبات این دو مصوبه حذف شده و ما را مکلف کردند که از احکام خارج‌شان کنیم. درصد افزایش حقوق ها نیز بر اساس بخشنامه‌های مربوط و مبتنی بر قانون بوده و حقی تضییع نشده است.»

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  146 بازدید

  0 نظر

  درج: 16 تیر 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  elnazzzzz
  دانلود جزوه عربی هف ...
  1397 مهر 02
  عاااللیییی

  شروع کنکور از مهر م ...
  1397 مهر 02
  سلام . عالی بود . لطفا از مطالب مشاوره ای بیشتر بگذارید

  لقمه تاریخ ادبیات
  1397 مهر 02
  سلام خسته نباشین ببخشید تاریخ ادبیات عمومی انسانی رو از کجا تهیه کنم تو سایت ک اصلا نیس ممنون میشمم جواب بدین

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز در صوتی که شما از دانش آموزان نظام قدیم هستیدمی توانید از کتاب تاریخ ادبیات عمومی انسانی استفاده کنید.

  لغت‌نامه زیست کنکو ...
  1397 مهر 02
  سلام ببخشید دوره ای که کنکور دادم حدودا ۴-۵ سال پیش یه کتاب داشتید ترین ها بود اسمش اگر اشتباه نکنم
  قید ها رو آورده بودین بیشترین؛ کمترین؛ اولین و .... هنوز هم این کتاب هست؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  مجید جان عنوان دقیق این کتابقید نامه زیست می باشد که در حال حاضر موجود است و می توانید سفارش خودتون رو برای این کتاب ثبت کنید. blush
  مهمان سینا
  فیلم عملکرد ویروس HI ...
  1397 مهر 02
  فیلم بسیار مفیدی بود
  تشکر

  ::روابط عمومی مهروماه::
  blush

  ریاضیات تجربی جامع ...
  1397 مهر 01
  با سلام
  ایا فقط یک نوع کتاب ریاضی برای رشته تجربی پایه یازدهم وجود دارد و ایا منطبق با اخرین تغییرات کتاب است ؟(ویژه کنکور 99)

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز شما برای مطالعه ریاضیات یازدهم تجربی می تونید از کتاب تست ریاضی 2 و یا کتاب لقمه ریاضی 2 و کتاب کار ریاضی 2 استفاده کنید. همه این عناوین مطابق با کتاب درسی و مناسب کنکور 99 هستند.

  آموزش فضایی ریاضی ت ...
  1397 مهر 01
  سلام
  ببخشید میشه تاریخ چاپ کتاب تست دوازدهم رو بگید؟
  به شدت منتظریم

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز شما میتونید برای تست از کتاب ریاضی تجربی جامع استفاده کنید. این کتاب به تازگی به چاپ رسیده است و می تونید سفارش خودتون رو ثبت کنید.

  ریاضیات تجربی جامع ...
  1397 مهر 01
  سلام میخواستم کتاب سفارش بدم چاپ چندم به دستم میرسه؟و اینکه چندتا تست داره کلا توش؟ممنون

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز در این کتاب بیش از 1450 تست وجود دارد و در صورت سفارش شما از فروشگاه اینترنتی آخرین چاپ این کتاب برای شما ارسال خواهد شد blush

  کتاب آموزش و تست حس ...
  1397 مهر 01
  سلام، برای سال تحصیلی 97-98 کی منتشر میشه؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز چاپ 97 این کتاب در حال حاضر موجود است . blush
  مهمان زهرا
  دانلود جزوه نکات دس ...
  1397 مهر 01
  smile

  نظرسنجی

  آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 8246
  کل نظرات: 14563
  کل اعضا: 36126
  جدیدترین عضو: fafa.hamidi
  بازدید امروز: 11041
  بازدید دیروز: 79626 [+16.41 %]
  بازدید کل: 53071507
  بیشترین بازدید: 238175 در 1396.03.01
  اعضای آنلاین: 0 نفر
  افراد مهمان : 36 نفر
  ربات ها : 1 مورد
  در کل: 37 نفر [اطلاعات بیشتر]
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 200066479311 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2018 Mehromah.ir